Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Adriatik Doēi
14 Janar 2018 - 07:59 | përditesuar në 11:18
Pakti i heshtur/PD-PS sėrish
kundėr LSI e partive tė vogla
Dhjetė vjet pas marrėveshjes sė famshme Berisha-Rama, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste duket se janė bėrė sėrish bashkė kundėr Lėvizjes Socialiste pėr Integrim dhe partive tė vogla. Pavarėsisht pėrplasjeve pėr gjithēka tjetėr, Partia Demokratike dhe Partia Socialiste duket se e kanė gjetur sėrish gjuhėn e pėrbashkėt pėr tė mos ndryshuar sistemin zgjedhor, ndryshim i cili do tė ēonte nė dobėsimin e dy partive tė mėdha, duke forcuar nė tė njėjtėn kohė pozitat e partive tė vogla dhe sidomos tė LSI. 

Kėrkesa kryesore dhe e pėrhershme e partive tė ashtuquajtura tė vogla dhe LSI, pėr ndryshimin e sistemit zgjedhor, duke pėrfshirė elementin e korrektimit kombėtar tė votave, nuk figuron nė axhendėn e komisionit ad-hoc pėr reformėn zgjedhore. Ky komision ėshtė ngritur me njė vendim i miratuar nga Parlamenti, por i propozuar nga Partia Demokratike.

Vendimi ėshtė shoqėruar me njė relacion shpjegues, i pėrgatitur po nga deputetėt e Partisė Demokratike. Nė tė gjitha raportet, dokumentet dhe vendimet e prodhuara deri mė tani nga Parlamenti, vetė komisioni pėr reformėn dhe OBEA/ODIHR pėr reformėn zgjedhore, nuk figuron askund diskutimi i propozimit pėr ndryshimin e sistemit zgjedhor, duke implementuar korrektimin kombėtar.

Grupet e ekspertėve teknikė tė dy partive kryesore, PD dhe PS, do tė ēojnė njė raport ose dy raporte paralele nė komisionin pėr reformėn zgjedhore pėr ndėrhyrjet qė duhen bėrė nė Kodin Zgjedhor, por shqyrtimi i ‘korrektimin kombėtar’ nuk ėshtė pjesė e detyrės sė tyre. Kreu i Partisė Republikane, anėtar i komisionit, Fatmir Mediu, tha pėr Shqiptarja.com se ende nuk ėshtė arritur tek diskutimi i kėsaj ēėshtje. Ndėrsa, kreu i PDK, Nard Ndoka, gjithashtu anėtar i komisionit, pohoi se po negociohet pėr kėtė ēėshtje me PD, ndonėse nuk ka njė rezultat.

Ndėrkaq, anėtarė tė PD nė komision pohuan pėr Shqiptarja.com se prioritet pėr ta ėshtė zgjidhja e problemit tė shitblerjes sė votave, numėrimi dhe votimi elektronik, eliminimi i ndikimit tė krimit dhe tė gjitha mekanizimet qė garantojnė votėn e lirė. Ndėrsa pėrfaqėsues nga PS thanė se prioritet pėr ta ėshtė vota e emigrantėve dhe reflektimi i nė ndryshimet e reja tė tė gjitha rekomandimeve tė OSBE/ODIHR nė zgjedhjet e 2015 dhe 2017.

Pakti
Partia Socialiste dhe Partia Demokratike kanė rėnė dakord qė Prezenca e OSBE-sė nė Shqipėri, ekspertė tė OSBE/ODIHR-it, Kėshilli i Evropės, ekspertė tė Komisionit tė Venecias, si dhe pėrfaqėsues dhe ekspertė tė BE-sė dhe SHBA-ve, tė japin asistencė dhe ekspertizė teknike nė punimet e komisionit dhe tė grupit tė ekspertėve teknikė. Dy partitė kryesore kanė rėnė gjithashtu dakord qė, pėr ēėshtje tė veēanta, pėr tė cilat palėt nuk kanė gjetur konsensus, do tė vlerėsohet dhe kėrkohet asistenca e ekspertizės sė OSBE/ODIHR-it dhe Komisionit tė Venecias.

Dy partitė kryesore, ndonėse jo nė mėnyrė tė shkruar, janė dakord pėr tė mos ndryshuar sistemin zgjedhor. Ēėshtja e ndryshimit tė sistemit nuk reflektohet as nė dy raportet e fundit tė OSBE/ODIHR pėr zgjedhjet, fakt ky nė disfavor tė partive tė ashtuquajtura tė vogla.

Kėrkesa e LSI
Nė shtator tė vitit tė kaluar, kryetari i grupit parlamentar i LSI, Petrit Vasili, ka akuzuar PS dhe PD se kanė penguar ndryshimin e sistemit, pėr tė garantuar barazinė e votės. Ai ka kėrkuar edhe njė herė ndryshimin e sistemit, duke i referuar pikėrisht korrektimit kombėtar. “Sė pari vendi ka nevojė nė mėnyrė tė padiskutueshme pėr njė reformė zgjedhore tė vėrtetė, tė thellė dhe qė u jep pėrgjigje plagėve tė mėdha tė zgjedhjeve nė Shqipėri.

Sistemi zgjedhor shqiptar dhe zgjedhjet nė Shqipėri kanė njė tjetėr plagė tė madhe qė ėshtė pabarazia e votės, pasi nė qarqe tė ndryshme vota e Shqiptarėve peshon ndryshe dhe kjo ėshtė njė pabarazi ekstreme antikushtetuese tė cilės nuk i ėshtė dhėnė asnjėherė pėrgjigje e penguar pikėrisht nga kėto dy forca politike”
, ka pohuar Vasili.

Lufta pėr sistemin 
Thelbi i konfliktit disavjeēar mes partive kryesore dhe partive ashtuquajtura tė vogla konsiston pikėrisht tek sistemi zgjedhor. PD-PS kėrkojnė mbrojtjen e sistemit aktual, ndėrsa partitė e tjera, pėrfshirė edhe LSI, kėrkojnė ndryshimin e sistemit, duke pėrfshirė elementin e korrektimit kombėtar, qė do tė thotė mbledhja e tė gjitha votave nė rang kombėtar dhe pėrthyerja nė mandate. 

Korrektimi kombėtar rrit fuqinė e partive tė vogla dhe maksimalizon vendet e tyre nė parlament, por nga ana tjetėr ul numrin e deputetėve pėr PD-PS, tė cilat marrin njė numėr tė caktuar deputetėsh me votat e tė vegjėlve.

d.c./shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Devoted Pėrse Z.Basha ėshtė > se Z.Rama Z.Anonim;;; mė i ri se 40 e kusur? ...I pari mirė a keq ka studjuar nė Europė ... nuk e ka fajin mosha jo por kultura e formimi i tyre individual ... kėta i ka zėnė sėmundja e babėzisė - pushtetit ... shėrim pėr ta nuk ka ... luksi, niveli i lartė i jetesės, veshjet, makinat, udhėtimet ... kėto e kanė fajin... janė kthyer nė materialistė tė sėmurė ... dhe pėrdorin ēdo formė pėr tė mos i humbur ato ... pa punuar asnjė ditė janė nė pikun e karrierave tė tyre ...
avatar
Anonim
Rrumsum Te zhduket LSI edhe Sali Berisha mendoj qe PD mund te ket sukses por pushtetin se mer per nje gjenerate... 20 vjet jo iher. PD’s I duhet nje fryme e re me Cuna edhe vajza te reja pa e patur babin ose mamin te korruptuar... prandaj them 20 vjet PD nuk vjen ne pushtet. LSI duhet zhdukur
avatar
Anonim
A Parti te vogla reale jane ato qe dalin me votat e veta dhe jo ato qe vene emrat ne rresht te lista e tjetrit............................................
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16