Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:02 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Janar 2018 - 09:14 | përditesuar në 14:56
Njė atentat me tritol ka tronditur njė ditė mė parė qytetin verior tė Shkodrės, ku shėnjestėr ishte njė emėr shumė i njohur pėr policinė. Shqiptarja.com iu sjell fotografinė e objektivit tė atentatit me rreth 400 gr eksploziv, 42-vjeēarit Lulzim Kullaj.

 

 

 

 

 

 

 

Report Tv mėsoi se nuk ka ende asnjė person tė arrestuar pėr ngjarjen e rėndė. Policia ka shoqėruar 20 persona, shumica e tė cilėve janė lėnė tė lirė pas marrjes nė pyetje. Ndėrkohė,burime i thanė Report Tv se janė rihapur dosjet e vjetra tė Lul Kullės, mes tė cilave edhe vrasja e njė biznesmeni gazi. Sa i takon gjendjes sė Lulzim Kullės, vazhdon tė jetė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore.

Lulzim Kullaj njihet si ‘i forti’ i Shkodrės dhe ėshtė emėr i njohur pėr uniformat blu, pėr shkak tė sė kaluarės sė tij kriminale. Lėnda eksplozive u vendos nė njė motor tė parkuar nė hyrje tė njė objekti 2-katėsh nė pronėsi tė Kullės dhe ėshtė shpėrthyer me telekomandė, teksa objektivi po largohej me automjet. 

lulzim kullaj
(Lulzim Kullaj, shėnjestra e atentatit me bombė nė Shkodėr)

Kullaj ka mbetur i plagosur rėndė, ndėrsa kanė marrė lėndime dhe 7 persona tė tjerė, qė kanė qenė kalimtarė tė rastėsishėm nė vendin e shpėrthimit, ku njė prej tyre, i identifikuar si Ditmir Myftia, 32 vjeē, nė gjendje tė rėndė, ndėrsa gjashtė tė tjerėt jashtė rrezikut pėr jetėn. Ky i fundit sė bashku me objektin e atentatit kanė marrė plagė tė rėnda dhe pėr pasojė janė nisur drejt Tiranės pėr mjekim mė tė specializuar.Objekti ku u vendos tritoli ėshtė godinė 2 katėshe multifunksionale si klinikė dentare, lokal, shoqata serbo-malazeze, parukeri, shitje tapetash. Burime pėr Report Tv saktėsuan se shpėrthimi ka ndodhur nė momentin kur Kulla po hipte nė automjetin e tij.

Dyshohet se lėvizjet e Kullės janė monitoruar nga atentatorėt dhe nė momentin kur ai po merrte automjetin kanė bėrė shpėrthimin e telekomanduar. Lulzim Kulla ndodhet nė gjendje tė rėndė shėndetėsore dhe ėshtė transportuar nė drejtim tė Tiranės pėr ndėrhyrje mė tė specializuar. Report Tv iu sjell momentet e shpėrthimit, qė siē duket ka krijuar panik te qytetarėt dhe ka qenė i mirėorganizuar si njė skenė filmi.Vrasje, kanabis e gjobėvėnie, e shkuara kriminale e Kullės
Lul Kulla ėshtė emėr i njohur pėr policinė pėr shkak tė tė kaluarės sė tij kriminale. Ai njihet si "i forti" i Shkodrės i cili nėnshtroi tregtarėt e kėtij qyteti, duke iu marrė edhe bizneset, ndėrsa dyshohet se ka marrė pjesė edhe nė torturimin pėr vdekje tė njė personi nė kėtė qytetit, por pėr ngjarjen nuk ėshtė dėnuar askush.

Nė qershor tė vitit tė kaluar, Lul Kulla ėshtė arrestuar nga policia pėr kultivim kanabisi nė zonėn e Dukagjinit, nė Shkodėr. Ai ėshtė mbajtur nė burg dhe ėshtė liruar pas gjashtė muajsh.

Ndėrkohė, Report Tv mėson gjithashtu se Lul Kulla pas vitit 1997 u kthye nė makthin e tregtarėve dhe biznesmenėve nė lagjen "Rus" tė qytetit verior. Lul Kulla, nė bashkėpunim me grupe tė tjera kriminale, do vinte nėn diktat bizneset e Shkodrės, duke bėrė qė njė pjesė e tyre tė largoheshin nga qyteti. Pėr shumė vite ai mbajti nėn kontroll lagjen e famshme tė Shkodrės, duke kontrolluar aktivitetin tregtar. Nė objektin ku iu vendos tritoli, Lul Kulla ka nė pronėsi njė lokal si dhe disa ambiente tė dhėna me qira. Nė katin e dytė tė ndėrtesės ndodhen zyrat e shoqatės sė minoritetit serbo-malazez tė Shkodrės.

Ngjarja ka ndodhur nė njė nga lagjet mė tė populluara tė kryeqendrės sė veriut, pranė qendrės sė qytetit. Nga shpėrthimi i fuqishėm janė dėmtuar edhe disa automjete tė parkuara pranė biznesit. Njė prej automjeteve tė dėmtuara nga shpėrthimi ėshtė njė fuoristrade me targė AA 444 CX, e cila dyshohet se i pėrket pikėrisht Lulzim Kullės.

Policia vijon hetimet pėr zbardhjen e ngjarjes dhe identifikimin e autorėve. Blutė kanė sekuestruar pamjet filmike tė bizneseve aty pranė, pasi kanė qenė tė pajisura me kamera sigurie dhe dyshohet tė kenė filmuar momentin e vendosjes sė lėndės eksplozive nė dyqan. 

Emrat e tė plagosurve: 

Lulzim Kullaj - 42 vjeē

Arjola Gjonaj - 31 vjeēe

Pjetėr Arra 53 - vjeē

Gentian Suēa - 40 vjeē

Ditmir Myftia - 32 vjeē

Pjeter Daka - 60 vjeē

Gardosileviē Roikq - 50 vjeēe 

d.c./shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
pietro ky i forti ky morracak,katundar i keq,ka ba ku ka gjete te bute se kur i ka mete sharra ne gozhde shpejt e ka terhek bethen ky lepurush.shifet edhe ne ftyre si pederast
avatar
Anonim
goku ama kshu bente po si mbeti die i shperfytyruar apo me nj kemb apo se gjeti gje
avatar
Anonim
Anonim Atij tregetarit te gazit Pasi e rrahu per vdekje .pastaj I beri presion me kusheririn misionar I pajtimit te gjaqeve se ok folet iu vras te gjitheve. Pastaj iu blevi pallet ne rus The ne funde u ba kumari me femijet e tij. Keshtu bente Banda e tij
avatar
Anonim
Lul kulla Si mollla lul djali
avatar
Anonim
zoti Can fajin nuk e ka shteti sic thua ti ?por prokuroret dhe gjykatat jane me kriminale se vet ky bandit, qe vrau edhe burrin e moters te vet.
avatar
Anonim
shkodrani shpetoj lul kulla a jo
avatar
Anonim
Cani Pritni kur t vdesin dhe hapni dosjet . Shtet i poshter
avatar
Anonim
shkodrani Kyt person e ka frike e gjithe shkodra respekte per lul kulla
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16