Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:13 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Janar 2018 - 12:57 | përditesuar në 16:08
Kryeministri Edi Rama ka bėrė njė premtim tė madh pėr tė gjithė personat e prekur nga sėmundja e rėndė e kancerit, teksa i ka kthyer pėrgjigje njė mėsueseje me pėrvojė 26-vjeēare, e cila vetėm njė ditė mė parė gjatė takimit tė kryeministrit nė Lezhė tha se ėshtė diagtnostikuar me kancer pak muaj mė parė dhe se mungon ilaēi bazė pėr kurim. 

Kryeministri Rama u shpreh prerė se mėsuesja dhe gjithė tė tjerėt, qė vuajnė nga sėmundja e rėndė, do tė marrin ilaēin e herceptinės brenda 10 ditėve dhe se ai nuk do tė ndėrpritet mė. I prekur nga rrėfimi dramatik i arsimtares, Rama garantoi atė gjithė personat tjerė qė kanė tė njėjtin shqetėsim se ilaēi do tė rifillojė pėr 10 ditė.

Ai e bėri kėtė deklaratė gjatė njė aktiviteti tė mbajtur me rastin e 26-vjetorit tė FRESSH, organizuar te 'Asllan Rusi''. Ndėrkohė, Report Tv mėsoi se ilaēi bazė i tė prekurve me kancer, herceptina, ka njė kosto shumė tė lartė dhe tė papėrballueshme pėr qytetarėt e thjeshtė, pasi kushton rreth 2 mijė euro njė kurė e tillė, vetėm pėr njė cikėl.

"Mėsuesja rrėfeu situatėn e saj dramatike me shėndetin, e cila ishte me kancer. Ajo tregoi pėr pėrkushtimin dhe kujdesin e mjekėve nė Tiranė, tha se prej disa muajsh iė shtė ndėerprerė kura pėr shkak tė mungesės sė njė ilaci, i cili kushton shumė, por qė ėshtė i domosdoshėm pėr shėndetin e sja dhe tė tjerėve qė marrin atė kurė. Pėrballė njė historie tė tillė ėshtė vėshtirė tė qėndrosh. Njėra mėnyrė ėshtė pėr tė thėnė ‘ja qeveria e poshtėr, shteti i poshtėr, krimi, droga, korrupsioni i kanė ndėrprerė kurėn mėueses’, siē mendon opozita. Mėnyra tjetėr ėshtė pėr tė mos e mbyllur bisedėn aty, por pėr tė vazhduar betejėn sė bashku me atė mėsuese dhe tė gjithė ata qė kanė nevojė ta kenė atė kurė tė pandėrprerė, deri kur kjo tė realizohet, duke thėnė se pari pėr kėtė kurė mė 2013, qeveria dhe shteti garantonin 800 flakonė, sot garantohen 4 mijė dhe duhen 5 mijė.

Janė 1 mijė flakonė qė na ndajnė nga politika qė mund tė mjaftohet duke iu kthyer opozitės e duke i thėnė ‘ ju blini vetėm 800 flakonė’, ne arritėm tė blinim 4 mijė’. Jashtė politikės dhe jashtė betejės sė shifrave, ne duhet tė zgjidhim problemin pėr tė mbyllur pėrfundimisht ciklin e kėsja pėrpekeje, qė vazhdon prej 27 vitesh. Shqiptarėt me kancer nuk arrijnė dot ta marrin tė plot e ta kenė tė sigurt deri nė fund kujdesin e tyre nga shteti. Pas mbledhjes ne vazhduam dhe ne do ta cojmė deri nė fund detyrimin tonė dhe brenda 10 ditėve tė ardhshme do t'i garantojmė mėsuese dhe tė gjithė tė tjerėve qė kanė nevojė pėr atė ilac qė ai tė rifillojė dhe tė mos ndėrpritet mė", tha Rama.

d.c./shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
redi Timonier krimi ekonomik qe ke bere me koncendionet ne shendetsi rshte i oafalshem . SPAKu ta jete ne vemendje didjen e koncensioneve per sherbimet qe be vend ti kryente publiku ja hep qyl privatit duke i garantuar pagesen e sigurte per 10 vjet . Para drejtesuse te dali Beqha dhe shoket e tij , bile dhe Rama . Mjaft e telendiset kwte vend me qoka oer miqte tuaj dhe populli nik ja ja per borxh
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16