Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Adriatik Doēi 
09 Shkurt 2018 - 07:10 | përditesuar në 09:18
Raporti/Ja ku kanė pėrfunduar 
vilat, hotelet e makinat e krimit 
Ekskluzive-Manovrat e zyrtarėve zhduken 22 llogari
Pasuritė qė u janė konfiskuar bosėve tė drogės, krimit dhe korrupsionit janė administruar dhe mė pas shfrytėzuar nė mėnyrė abuzive. Bėhet fjalė pėr miliona euro pasuri tė luajtshme dhe tė paluajtshme, ku pėrfshihen llogari banakre, para cash, makina, mjete lundruese, hotele, vila, lokale, magazina, troje, ara, pyje etj. Shqiptarja.com zbardh njė raport tė Kontrollit tė Lartė tė Shtetit mbi veprimtarinė e Agjencisė sė Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara, gjatė dy viteve tė fundit.

Pėr shkak tė frikės nga hakmarrja, nuk ka blerės pėr kėto pasuri. Nė kėto kushte, pasuritė janė dhėnė me qira, por me njė vlerė shumė tė ulėt dhe nė kundėrshtim tė ligjin. Gjithashtu edhe pagesat e qirave janė kryer nė kundėrshtim me ligjin, ēka krijon dyshime tė forta pėr njė abuzim mes pėrfaqėsuesve tė shtetit dhe subjekteve private, nė dėm tė shtetit. Gjithashtu nga kontrolli, ka rezultuar se 22 llogari bankare tė bllokuara dhe mė pas tė revokuara, janė pa destinacion.

“Komisionet e ngritura pėr vlerėsimin e ēmimit pėr dhėnien me qira tė objekte, kanė propozuar ēmime shumė tė ulėta nė kundėrshtim me kėrkesat e VKM-sė nr. 469, datė 03.06.2015 “Pėr pėrcaktimin e vlerės minimale tė ēmimit referues tė qirave tė ndėrtesave pėr qėllime tatimor”. Nga auditimi i zbatimit tė kontratave tė qirave rezultoi se pėrgjithėsisht pagesat e qirasė janė kryer pas datės 5 tė ēdo muaji, nė kundėrshtim me pikat 5.4, 5.5, tė Kontratave tė Qirasė ku citohet se pagesa ėshtė parapagim dhe bėhet brenda datės 5 tė ēdo muaji si dhe pėr ēdo ditė vonesė nga data e caktuar Qiramarrėsi do tė paguajė kamatėvonesė 0.1% tė shumės sė qirasė”, thuhet nė raport. 

Bilanci 
Agjencia ka administruar gjithsej 82 pasuri tė paluajtshme nė vitin 2016 dhe 78 pasuri tė paluajtshme nė 8-mujorin e vitit 2017, ndėr tė cilat 57 dhe 46 pėrkatėsisht janė tokė arė, ose 70 % dhe 60% e pasurive nė administrim. Agjencia megjithėse i ka nė administrim tokat arė, pyje, ullishte, ajo nuk siguron tė ardhura prej tyre, por u shpėrndan shpenzime tė administrimit dhe nė kėto kushte, mund tė krijojė tė ardhura potencialisht prej 30% dhe 40% tė pasurive tė paluajtshme. Gjatė vitit 2016 nga AAPSK janė dhėnė me qira 10 objekte dhe janė pėrfituar prej tyre, tė ardhura nga qiraja nė vlerėn total 1,304,455 lekė, ndėrsa pėr periudhėn 01.01.2017 deri mė 30.08.2017 janė dhėnė me qira 22 objekte dhe janė pėrfituar prej tyre tė ardhura nė vlerėn total 5,069,470 lekė. 

9 pasuri mbeten pezull 
Audituesit e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit kanė konstatuar se Agjencia e Administrimit tė Pasurive tė Sekuestruara dhe Konfiskuara ka 9 pasuri tė pamarra nė administrim, tė cilat mund tė evidentohen vetėm nė dosjet e pasurive, pa njė raportim tė veēantė moszbatimi. “Pėr kėto pasuri nuk ka njė regjistėr listues tė numrit dhe problematikave qė kanė sjellė nė mosekzekutim tė vendimit tė gjykatės, duke shfaqur njė risk nė moszbatim tė vendimeve tė sekuestrimit/konfiskimit dhe revokimit. Si dhe, AAPSK ka nė administrim 27 pasuri tė revokuara, por tė padorėzuara, nga tė cilat 22 janė llogari bankare tė shtetasve, qė pas revokimit nuk ka informacion tė destinacionit, pėr tė cilat AAPSK ka detyrim ligjor pėr njoftim dhe dorėzim dhe 5 pasuri tė paluajtshme.

Ndėr pasuritė e paluajtshme tė revokuara, por tė padorėzuara nė vitin 2017, njė pasuri “magazinė” ėshtė nė pėrdorim tė AAPSK, njė “magazinė” nė pėrdorim tė Nj. M. L. F dhe nuk janė dorėzuar pasi nuk ėshtė gjetur zgjidhja pėr tė zhvendosur makineritė dhe pajisjet qė nė dy ambientet ndodhen brenda, ndėrsa 3 pasuritė e tjera tė paluajtshme, qė i pėrkasin “Ringjalljes sė trashėgimisė islame”, nuk janė dorėzuar pėr faktin se subjekti qė i ka nė pronėsi, nuk i ka marrė nė dorėzim pas vendimit tė revokimit. Kėto 3 pasuri janė dhėnė me qera prej AAPSK, pra janė ende nė administrim tė saj”, thuhet nė raportin e KLSH 

Disa nga gjetjet e Kontrollit tė Lartė tė Shtetit 

1. AAPSK bėn njė vlerėsim tė vlerės sė pėrafėrt tė tregut pėr pasuritė qė administron, pėr qėllime statistikore, e cila bazohet nė metodėn  e krahasimit tė drejtpėrdrejtė tė ēmimit tė tregut. Pėr vitin 2016 nuk rezultonte njė raportim i vlerė e pėrafėrt e tregut nė lidhje mė pasuritė e paluajtshme, pasi ato ishin nė proces vlerėsimi. Gjatė 8- mujorit tė vitit 2017 AAPSK ka pasur nė administrim 78 pasuri tė paluajtshme me vlerė tė pėrafėrt 1,875 milionė lekė, ku 45 ishin nėn statusin sekuestrim, 28 nė konfiskim dhe 5 pasuri tė revokuara. 

2. Sipas raportit mujor tė administrimit tė pasurive, nė muajin dhjetor 2016 dhe gusht 2017, grupi i auditimit, duke iu referuar datės sė marrjes nė dorėzim tė pasurive, pėrmblodhi tė dhėnat, nga ku rezultoi se ka njė diferencė midis pasurive tė raportuara nė raportin e aktivitetit tė agjencisė dhe raportimit mujor tė administratorėve tė pasurive, pėr pasuritė qė ata administrojnė, qė konfirmon problematikėn nė kėtė mėnyrė regjistrimi. Kėshtu u konstatua njė diferencė nė numrin e pasurive tė administruara, prej 15 pasurish pėr vitin 2016 dhe 39 pasurish nė tetėmujorin e vitit 2017.

3. Nga auditimi u konstatua se ekziston njė vonesė nė ekzekutimin e vendimit, si rezultat i vonesės nė njoftim, apo bashkėpunim, qė kėto hallka (Gjykata, Prokurori, Shėrbimi pėrmbarimor, Policia Gjyqėsore) kanė kundrejt AAPSK, nė kundėrshtim me VKM nr. 563, datė 14.7.2010 “Pėr pėrcaktimin e rregullave dhe tė procedurave tė hollėsishme tė bashkėpunimit tė shėrbimit pėrmbarimor me agjencinė e administrimit tė pasurive tė sekuestruara dhe tė konfiskuara, si dhe pagesėn pėrkatėse pėr shėrbimin e pėrmbarimit”, Kreu I, pika 2.  

4. Nga auditimi u konstatua se Agjencia bėn njė inventarizim elektronik tė pasurive nė administrim, tė sekuestruara, konfiskuara dhe revokuara, nė format lehtėsisht tė modifikueshėm, tė aksesueshėm, qė nuk ruan gjurmė tė veprimeve, tė pa shoqėruar nga njė regjistėr i mirėfilltė fizik, pėrmbledhės, historik tė tė gjitha llojeve tė pasurive, sipas statusit tė tyre, tė marrjes apo jo nė dorėzim. Mbajtja e listės sė pasurive tė marra nė administrim, tė sekuestruara, konfiskuara apo revokuara bėhet nga secili administrator nė bazė tė vendimeve gjyqėsore, por dhe nga administratori koordinator nė formė elektronike, pėrmbledhėse. 

5. Nga verifikimi i kėtij regjistrimi konstatohet se nuk mbahet njė rrjedhshmėri historike e vendimeve tė gjykatave, qė nga momenti i lindjes sė detyrimit tė sekuestrimit deri nė tjetėrsimin e tij nė njė formė tjetėr, tė konfiskimit apo revokimit, duke mos u ruajtur njė gjurmė e plotė auditimi, qė tė ēojė nė vendimin final tė zbatuar nga AAPSK. Nė regjistrin elektronik evidentohet vetėm vendimi i fundit nė lidhje me pasuritė, duke mos ripėrshkruar gjithė veprimtarinė e administratorit, nė lidhje me pasuritė, si dhe duke mos shfaqur njė raportim tė plotė dhe konciz. Nga AAPSK nuk ėshtė bėrė njė inventarizim I pajisjeve/ makinerive tė sekuestruara/ konfiskuara tė ndodhura nė magazinat e saj, duke rritur riskun e humbjes/ tjetėrsimit gjatė procesit tė administrimit tė tyre. Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
mafia shtet me nje fjale ja mori nafia shtet mafies se privateve dhe po i perdor per te pasuruar dhe ne pastaj do shikojme se sei do dali nje tjeter mafie shtet dhe keshtu me rradhe ne funde populli ngelet duke puaguar per mafien e rrdhes se shtetit ...!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
Anonim
une Leni komentet e lira, shkruajta dhe e hoqet, flisni per liri te fjales ju. mire tu behet ashtu te rrini te shtypur
avatar
Anonim
Lu PO na MERR LUMI MAFIA RAMETA PJELL MAFIAN RUCXHAFAJ , DHE TAHIRI ME VANGJUSHIN VJELIN DARDHAT E BASHKIVE .NJE MARREZI E PAKONTROLLUAR VLON NE TE 14 ANET E VENDIT .NUK KA PAZAR QE I MENAXHON .GERDALLA SHTET PO SHKERBYTHET PA QENE I ZOTI TE VJELE ASNJE AGURIDHE TE ARDHURAS PER MJERANET SHQIPTARE .TAKSAT MBUSHIN THASET E GJYKATESVE AVOKATEVE DHE PREFEKTEVE .NJE RREMUJE KU SE MERR VESH I PARI DREJTOR ME TE SHTATEDHJETIN DEPUTET .SHQIPTARET JANE ME TENSION MARRAMENDES SIDOM O S NE FUNERALE .NJE I droguar teston .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38