Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
09 Shkurt 2018 - 21:47 | përditesuar në 22:32
Izet Haxhia: E vėrteta e vrasjes
sė Hajdarit dhe roli i Berishės
‘Berisha telefononi 12 herė Hajdarin para vrasjes’
Nė pritje tė ekstradimit nė Shqipėri pas vendimit tė autoriteteve turke, Izet Haxhia nė njė lidhje telefonike pėr emisionin ‘Repolitix’ tė Denis Mingės nė Report Tv ka deklaruar se ėshtė gati pėr kthimin nė atdhe.

Ish-truproja i Sali Berishės u shpreh se u qėndron tė gjitha akuzave pėr ish-kryeministrin, por edhe familjen e tij pėr vrasjen e Azem Hajdarit, por edhe shumė dosje tė tjera. Haxhia ka rikujtuar edhe njėherė momentin e vrasjes sė Hajdarit dhe rolin e Berishės, tė cilin e akuzon se e nxori nė pritė, pasi para vrasjes kishte komunikuar 12 herė nė telefon.

Intervista pėr Report Tv
Cili ka qenė roli juaj?
Jam fajėsuar nė 12 shtator si nxjerrės nė pritė tė Hajdarit. Ėshtė thėnė qė unė e kam telefonuar dhe personat qė kanė qenė afėr e kanė vrarė. Por ku ėshtė telefoni dhe numrat e Hajdarit, pse gjykata nuk mori tabulatet e fundit. Me cilin ka folur nė 12 shtator? Dhe dihet shumė mirė me kė ka folur ditėn qė ka qenė nė Lushnje dhe Fier, janė 12 telefona qė i ka bėrė Berisha dhe e ka thirrur nė zyrė.

Por nga e dini?
Janė tė regjistruara. Ėshtė numri qė ka qenė nė emėr tė Genc Hotit, qė ka folur Berisha. Ka folur me 12 dhe 13 shtator me Francėn. Nė emėr tė Majlinda Popovic ka qenė regjistruar numri i Azem Hajdarit. Le tė thotė drejtėsia me cilin numėr e kam marrė unė Hajdarin? Atėherė nė Shqipėri ka qenė vetėm AMC dhe faturat kanė qenė tė shkruara. Le tė mė thonė dhe unė i pranoj....

Ju keni qenė pranė selisė dhe keni pasur kontakte?
Me Azemin kam pasur 5 muaj qė nuk kam pasur kontakte. Azem Hajdari ka qenė i pabesė, mė tha qė prita e Milotit ka qenė pėr ty, qė nga ai moment nuk kam qenė mė nė kontakt. Komunikimi ka qenė nė gusht dhe Azemi mė kėrkoi njė takim, pasi takoi plakun e Haklajve.

Me autorėt e vrasjes keni pasur kontakte atė ditė?
Kanė ardhur nga Tropoja, Fatmir Haklajn, Jaho Mulosmani dhe xhaja i tij dhe njė person nga Kruja. Fatmiri tha kemi ardhur pėr tė takuar dikė nė ministri pėr tė rregulluar punėn, e kemi lėnė pėr tu takuar, por nuk jemi lidhur mė. Nesėrmen jemi takuar, sipas fjalės sė tyre janė nisur pėr nė Tropojė. Pastaj erdhi Jaho te selia dhe tha ta pimė atė kafen te liqeni. Ndėrkohė qė unė ruhesha nga SHIK, pas kafes kemi zbritur poshtė.

Jeni gati tė dėshmoni?
Po. Se dua tė dalė e vėrteta nė dritė. Vrasėsit e tij janė eliminuar. Ata qė e kanė nxjerrė nė pritė nuk janė dėnuar. Grupi i 8 vetave si prokurorė kanė marrė nga 50 mln lekė shpėrblim nga Berisha dhe Meta te banka e kursimeve me kredi tė butė dhe kėto para nuk janė shlyer mė pas. Pėr cfarė drejtėsie flasin ata? Pse nuk ėshtė diskutuar roli i grupit tė ‘Rognerit’, i di mirė Klosi. Hajdari nuk doli nga zyra ime, por e Berishės, ai e nxori nė pritė.

Ju ku ndodheshit atė moment?
Kam qenė duke pirė kafe, nė momentin qė dolėm dėgjova breshėritė e kallashit. Unė se dija ku ndodhej Saliaj e tė tjerė dhe jo se ndodheshin para PD

Pse nė 14 shtator ishit kundėr turmės qė donin tė rrėzonin Nanon?
Unė do tė reagoja, pavarėsisht se me Hajdarin nuk flisja. Ngaqė isha njeri i PD prandaj do tė reagoja, se cili ishte Azem Hajdari, njė pėrdhunues, por do tė reagoja....

A u pėrdor vrasja pėr grushtin e shtetit?
Qėllimi i vrasjes ka qenė rėnia e Nanos. Kishte ndaluar trafikun e armėve pėr UĒK. Ky ka qenė motivi i vrasjes.

Kur pritet ekstradimi juaj?
Ministrja vendosi nxjerrjen e urdhėr arrestit pėr 30 ditė, unė jam duke pritur policinė. Ėshtė puna kur tė jenė gati ata... Nuk e di pėr cfarė interesash fshihen pas, aeroporti i Vlorės, apo nuk e di... Unė kam 12 vite qė mbahem peng... Jam pa letra dhe dokumente, nuk ėshtė mė pranuar as azili dhe asgjė.

Mendoni se do tė tremben politikanėt me ardhjen tuaj?
Nuk tremben se janė bashkė tė gjithė. Romeot dhe Zhuljetat, ata i kanė rregulluar punėt e tyre. Zihen ditėn dhe i ndajnė paratė natėn, pasi nuk duan tė arrestojnė njėri tjetrit, pasi bien sipas sistemit domino.

Ju jeni dėnuar 25 vite do tė kėrkoni rigjykim?
Ėshtė e drejta e ime tė kėrkoj, pasi jam dėnuar nė mungesė. Ėshtė dhėnė garanci edhe nga qeveria Berisha, qė cėshtja do tė gjykohet nga njė mėnyrė e drejtė. Do tė kėrkoj hapjen e kėsaj cėshtje.

d.b/shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ilir nje mut te gjithe te pabese , thike mbas shpine njeri tjtrit per pushtet per para , ju denofte i madhi zot qe shkatruat pupullin e shqirine
avatar
Anonim
ne tiron Muhabet tropojanesh! Te pabese, vrases! Sjellje te nje shoqerie primitive te pa zhvilluar.
avatar
Anonim
sufi izet hachia nuka gisht as 0,2 % ne vrasjen e auemit ne fund azemi nje pijanec ishe dhe mbante dashnoren ne makine dhe detyroi skender alucen te martohet nje martese fallce Mendojeme per pune armesh eshte vrate azeme dhe tju vij tup se idhtemje ordiner si eshte dhe fatmira dhe cunate droguar Me 6 muaj kurs gjykatse fatmira hajdari turpi i botes injoranca ne kulm ne krue te gjykates Eshte krimbur me para si vete dhe ati miliona qei la i shqi pertrafik armrsh me uck dhe ka brare ke i ka dashur qejf
avatar
Anonim
Neri BERISHAJT E KANĖ HAK , BURGUN .!😖
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38