Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
10 Shkurt 2018 - 07:30 | përditesuar në 18:17
Pas 9 viteve debat dhe ndėrkohė qė ish-kryeministri Berisha vazhdon tė mbrojė marrėveshjen e viti 2009, vetė Greqia ka pranuar se Pakti Detar i asaj kohe kishte gabime. Ka qenė ky konkluzion qė i ka sjellė palėt pranė njė gjuhe tė pėrbashkėt duke sjellė edhe akordin midis tyre.

Shqipėria dhe Greqia kanė arritur nė njė marrėveshje tė re pėr Paktin Detar pėr tė pėrcaktuar Zonat Ekskluzive Ekonomike midis njėra-tjetrės. Lajmi bėhet i ditur nga mediat greke sipas tė cilave kjo marrėveshje ėshtė arritur pasi Greqia ka pranuar se nė marrėveshjen e bėrė nė 2009 nė kohėn e Berishės, ėshtė pėrdorur “pjesėrisht metodologji e gabuar”, sidomos pėrsa i pėrket llogaritjes sė distancave nga gjiret detare.

Lajmi pėr kėtė marrėveshje fillimisht ėshtė dhėnė nga njė media e specializuar pėr problemet energjitike dhe mė pas ėshtė marrė si referim edhe nga prestigjiozia “Huffingtonpost” nė versionin grek. “Burime shumė tė sigurta raportojnė se Greqia e Shqipėria kanė arritur njė marrėveshje pėrfundimtare pėr tė pėrcaktuar Zonat ekskluzive ekonomike midis njera-tjetrės.

Kėto burime raportojnė se nė kėtė marrėveshje pala greke pranon se deri mė sot ndarja e kufirit detar pėr Zonat ekskluzive ekonomike ėshtė bėrė, pjesėrisht, me metodologji tė gabuar, mendim qė deri mė tani e ka mbėshtetur pala shqiptare gjatė kėtyre bisedimeve. Domethėnė qė pranohet se gjiret detare duhet tė llogariten si “tė mbyllyra”, nė mėnyrė qė nga kjo vijė tė llogaritet marrėveshja sipas parashikimeve tė Paktit Detar.

Njėkohėsisht pala shqiptare bie dakord pėrfundimisht qė nuk ka asnjė pretendim pėr ishujt e vegjėl Othon e Ereikoussas, ēka ka shumė rėndėsi nė lidhje me marrėdhėniet greko-turke sa i pėrket pėrplasjes qė kanė pėr ishullin Kastelorizo”, shkruan media helene. Kjo marrėveshja ka rėndėsi tė madhe pėr palėn greke se pėrfundimi i saj i hap rrugėn shfrytėzimit ekonomik, sidomos kėrkimeve pėr gaz natyror, ku Greqia ka avancuar nė dhėnien e leje pėr shfrytėzim tek disa kompani tė fuqishme ndėrkombėtare.

Pakti i 2009
Nė vitin 2009 Shqipėria dhe Greqia kanė nėnshkruar Paktin Detar pėr tė pėrcaktuar Zonat ekskluzive ekonomike. Nga pala shqiptare veē kryeministrit Sali Berisha ka qenė edhe ministri i jashtėm i asaj kohe Lulzim Basha, ndėrsa nga pala greke kryeministri Kostas Karamanlis dhe ministria e Jashtme Doras Bakojanis.

Kjo marrėveshja u mbajt e fshehtė pėr nga aan e tė dhėnave tė saj, por pak kohė pas firmosjes sė saj mediat shqiptare e denoncuan atė duke nxjerrė shkeljet. Njė rol shumė tė madh pėr tė sqaruar opinionin public nė denoncimin e kėsaj marrėveshje ka luajtur koloneli nė lirim Myslim Pashaj. Koloneli Pashaj faktoi se ky pakt i jepte Greqisė shumė mė tepėr hapėsirė detare nga sa i takonte, nė kurriz tė Shqipėrisė.

Mė pas Partia Socialiste e ka dėrguar kėtė marrėveshje nė Gjykatėn Kushtetuese e cila e rrėzoi me lehtėsi me rezultat unamim, pasi veē problematikave tė lėshimit tė hapėsirės detare ndaj fqinjėve kishte edhe parregullsi ligjore, siē ishte mos marrja e autorizmit tė plotfuqishmėrisė nga Presidenti i Republikės.

Debati para njė jave nė Kuvend
Pavarėsisht gjithė kėtyre, Sali Berisha ka vazhduar ta mbrojė me fanatizėm deri nė fund Paktin e 2009, duke e qujatur njė: “marrėveshje tė mirė dhe tė drejtė pėr Shqipėrinė”. Kėtė mendim e ka pasur deri tani vonė. Vetėm tė enjten e kaluar marrėveshja e detit qė qeveria Berisha bėri me shtetin grek ka qenė njė temė e fortė debati nė Kuvendin e Shqipėrisė.

Ka qenė ish-kryeministri Sali Berisha ai qė bėri njė akuzė tė rėndė nga foltorja e Kuvendit lidhur me rrėzimin e Marrėveshjes sė Detit me Greqinė nga Gjykata Kushtetuese. Berisha tha se janė pėrdorur para e korrupsion duke iu referuar vendimit tė Gjykatės Kushtetuese e cila rrėzoi marrėveshjes mes dy vendeve nė vitin 2009, e cila sipas vendimit tė kushtetueses cenonte integritetin territorial tė Shqipėrisė.

“Pėrmende marrėveshjen e detit, do tė them kaq: Bėre gjithēka me para dhe korrupsion”, – tha Berisha duke akuzuar kryeministrin Edi Rama. Kreu i qeverisė u pėrgjigj se Berisha po mbron marrėveshjen qė i hiqte Shqipėrisė njė pjesė tė territorit me firmė tė ish-ministrit tė Jashtėm, Lulzim Basha ndėrsa i cilėsoi absurde akuzat pėr korrupsion dhe blerjen e gjyqtarėve tė kushtetueses nė rrėzimin e kėsaj marrėveshje.

“Ju tė PD vini kėtu dhe tė deklaroni tė njėjtėn gjė qė deklaron njė pjesė e politikės atje se, marrėveshja e bėrė, e shpallur antikushtetuese 9:0 nga Gjykata Kushtetuese na qenka korrupsion dhe se ju i qėndroni asaj marrėveshje, zotin e shqiptarėt paēi nė qafė. Ai sapo bėri njė autodeklarim qė i qendron Marrėveshjes sė Detit. Gjykata Kushtetuese e rrėzoi 9 me 0 Marrėveshjen e Detit, duke mbrojtur interesin kombėtar. Ti atė marrėveshje e ke dashur, e ke bėrė pėrmes dorės tėnde nė Ministrinė e Jashtme qė sot e ke kryetar partie tė komanduar.

Ti i qėndron asaj marrėveshje dhe vazhdove tė bėsh tė njėjtėn gjė qė bėri PD nė Himarė, duke u shqyer ato zėra dhe ato forca pėrtej kufirit qė propagandojnė kėtė teori tė shpifur, tė ulėt. Nuk ka asnjė palė tė tretė, Sali, por ēdo palė e tretė nuk ėshtė Shqipėria, nuk ėshtė interesi i Shqipėrisė dhe kur vjen puna pėr Shqipėrinė mos u bėj mė grek se grekėt dhe mė turk se turqit”, – tha Rama.

Kujtojmė se para dy javėsh skena politike shqiptare u ndez nga njė deklaratė e bėrė nga ministri i Jashtėm i Greqisė, Nikos Kotzias. Ai tha se Greqia do tė shpallė tė drejtėn e saj pėr njė shtrirje tė kufirit detar nė zonėn e 12 miljeve dhe kėtė e ka pranuar edhe Shqipėria. Kjo deklaratė solli njė reagim tė fortė nga opozita qė akuzoi Ramėn e Bushatin pėr tradhti.

Ligji i Luftės e ēėshtja “Ēame”
Nga dy takimet dypalėshe midis Bushatit e Kotzias shumica e problematikave tė vjetra midis Shqipėrisė e Greqisė duket sikur kanė marrė zgjidhje. Pas arritjes sė dakordėsisė pėr Marrėveshjen e Detit tani tė vetmet ēėshtje madhore midis Greqisė e Shqipėrisė qė kanė mbetur pezull janė heqj e Ligjit tė Luftės dhe ēshtja “Ēame”.

Nėse pėr abrogimin e ligjit absurd tė luftės parimisht pala greke ka rėnė dakord vetėm duhet tashmė ta bėjė edhe juridikisht, pėr ēėshtjen Ēame situate ėshtė shumė mė e ndėrlikuar. Pala greke publikisht e mohon ekzistencėn e kėsaj ēėshtje, por heqja e ligjit tė luftės qė i hap rrugėn e kthimit tė pronave shtetasve shqiptarė nė Greqi mund t’I japė njė zgjidhje edhe ēamėve pėr pronat e tyre. Por kjo realizohet veēse nėse nė marrėveshjen e re qė do nėnshkruhet midis Shqipėrisė e Greqisė, nuk ka ndonjė klauzolė frenuese siē pėrfshinte Marrėveshja e 1996, ku thuhej se problematikat e shtetasve do zgjidheshin sipas ligjeve tė vendeve reciproke.

Er.K/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Gjenerali Kjo marrėveshje referon njė koordinatė pėr nisjen e punės pėr kufirin tokėsor. Greqia dhe Shqipėria nuk kanė ende njė vijė kufitare tė pėrcaktuar vetė, qė prej vitit 1914, kur vija ekzistuese u vendos nga fuqitė e mėdha./tch/
avatar
Anonim
Gjenerali Siē dihet, Greqia ka kontrollin e ishujve nė pothuaj gjithė Egjeun tė bazuar nė Traktatin e Lozanės, ēka kohėt e fundit kontestohet prej Presidentit turk Erdogan. Pikėrisht “frika” qė Athina ka prej influencės sė Presidentit turk nė politikėn shqiptare, e bėn kėtė marrėveshje edhe mė emergjente, theksojnė burimet e Top Channel nė Athinė.
avatar
Anonim
Gjenerali Burimet thanė se Greqia dėshiron njė zgjidhje sa mė tė shpejtė tė ēėshtjes, pasi dėshiron aplikimin e precedentit tė pėrcaktimit detar me Shqipėrinė ta pėrdorė si bazė nė fazėn pėrfundimtare tė negociatave pėr pėrcaktimin e zonės ekskluzive ekonomike me Izraelin, Qipron, Libinė dhe Egjiptin. Ky precedent mund tė pėrdoret politikisht prej saj nė njė negociim tė mundshėm pėr kufirin detar me Turqinė pėr vendosjen e sovranitetit grek nė Egje.
avatar
Anonim
Gjenerali Mes dy vendeve do tė ripėrcaktohet zona ekskluzive ekonomike. Shqipėria do ta zgjerojė atė nė drejtim tė perėndimit drejt kuadrateve “Joni 1” dhe “Joni 2”, tė cilat nė bazė tė marrėveshjes sė 2009 i merrte Greqia. Studimet gjeologjike tė kryera qė nė vitet 1960 prej gjeologėve rusė dhe shqiptarė, por edhe kėrkimet e kryera nė vitet 2013- 2015 prej kompanive norvegjeze, konfirmojnė se atje gjendet naftė dhe gaz, si vazhdim i fushės naftėmbajtėse Patos-Marinėz-Vlore.
avatar
Anonim
Gjenerali Statusi territorial i kėtyre fareve dhe i ujėrave qė i rrethojnė ata, nuk referon pikė nisjeje tė 12 miljeve, ose vijės sė mesit, siē ishte vendosur nė marrėveshjen e 2009, me shkėmbin Bakreta nė Ngushticėn e Ksamilit, duke i dhėnė Greqisė 3/4 e hapėsirės detare. Pala greke thotė se me mėnyrėn e re tė matjes dhe pikat referuese tė vendosura nga Bushati dhe Kotzias nė Kretė, Shqiperia rivendos sovranitetin nė atė pjesė detare qė humbi me marrėveshjen e 2009.
avatar
Anonim
Gjenerali 12 miljet greke do tė aplikohen nga ishulli i Otonos dhe Mandraqi dhe jo nga fari i fundit nė Veri, si nė marrėveshjen e 2009. Marrėveshja do tė bazohet nė tė drejtėn ndėrkombėtare tė detit pėr pėrdorimin e fareve, sipas tė cilės faret dhe shkėmbinjtė, ose ishujt ku ata janė ndėrtuar, i jepen pėr administrim vendit qė i ka ndėrtuar.
avatar
Anonim
Gjenerali Pėrsa i pėrket zgjatimit tė sovranitetit grek me 12 milje, sikundėr tha edhe ministri i Jashtem grek, Nikos Kotzias, ajo do tė bėhet nga tė dy vendet njėkohėsisht. Nė marrėveshjen mes dy vendeve, tė pėrfunduar nė Kretė, por tė detajuar pėrfundimisht nė Korēė sqarohet se llogaritja e 12 miljeve do tė bėhet nga ishulli i fundit i banuar nė 1913, periudhė qė mes dy vendeve ėshtė caktuar njė vijė e pėrafėrt kufitare.
avatar
Anonim
Gjenerali Marrėveshja e re e detit parashikon ndarjen e hapėsirės detare me parimin e vijės sė mesit. Nė ngushticėn mes dy vendeve, qė ėshtė 1.8 milje detare, 0.6 milje i takojnė Shqipėrisė, 0.6 milje Greqisė dhe 0.6 milje janė ujėra ndėrkombėtare. Nė pjesėt e tjera aplikohet vija e mesit, duke llogaritur edhe njė hapėsirė pėr lundrim ndėrkombėtar, distanca kėto tė bazuara nė Konventėn Ndėrkombėtare tė Detit.
avatar
Anonim
Albani Nese eshte e vertete ne shkrimet e gazetes greke https://energypress.gr/ atehere nuk na duhet paqe me greket e askend. Por nese eshte e manipuluar foto ne kete reviste siqe po ndodhe me lajme te rrejshme ...
avatar
Anonim
Beni Hahahaahah sa te forta keni ju popull shqiptar po i gje si skuptoni ku na tolero greku me ne na e then ne prap hapsiren detare si kan be marrveshje o popull ca hapsir ja dha sala teper edi e prishi me i dhen dhe ca me teper sales o popull budall deri sa esht i kenaq greku kuptojna se vec marr ka greku ka ne ska dhen kurr o popull i trash se nuk e heqshin ligjin e luftes ato po mos ti shtonte edi dhe ca hapsir detare se i duhet edit greku me hap bisedimet me be o popull i trash
avatar
Anonim
Taku Nese Grekut i duket me e mire kjo marveshje te jeni te sigurt qe ka mare me shume se ne 2009 .
avatar
Anonim
UPSSSSSSSSSSS A mban KUSH pergjegjesi ? Na lujtet nga mend e kokes cdo firme qe vehet ne emer te ketij vendi e quajtur GABIM ose duhet te mbyllet ne psikiatri ose duhet te mbajne baren e tradhtise BOLL. Ja kan marre doren te gjithe me shprehjen ndoshta ndoshta dhe kemi gabuar por do ta rregullojme , sikur jane te pazevendesushem e te pandeshkushem TURP.
avatar
Anonim
Tea Gjobiteni Saliun dhe klanin e tije hajdut dhe me leket e konfiskimit paguani detyrimet qe Shqiperia ka kudo. Boll i paguam me taksa te ngrejtura njerezit e thjeshte. E Beni dot?
avatar
Anonim
altini nuk behet fjale per gjobe.me kushtetute dhe ne te gjith boten nqs i jep ose shet territorin e atdheut nje tjetri quhet TRATHTI..prandaj gjoba esht lule per trathtaret qe dhe para 10 ditesh e mbrojten ne parlament duke deklaruar qe esht pakt i mir ai qe ben ata me grekun... keta maskarenj kane vrare e prere por duhet te denohen dhe per trathti ndaj SHQIPERISE.denimi per trathti meqe nuk e kemi denimin me vdekje duhet te jete burg per jete dhe konfiskim te pasurise se kane mare para te madhe ata
avatar
Anonim
Ai Te presim cdo thot berishoviēi dhe klyshat e tij
avatar
Anonim
gjeo-analisti-zvicer. qdo marrveshje e fshehte eshte koplote tradhti kunder shtetit shqiptare.pse te fshehet,qka te fshehet,pse sekrete dhe jo me njofje te popullite si te gjitha qeverit e shteteve te evropes.pse fshehet e gjithe diplomcia nga syte dhe veshet e shqiptarve.jane kto qeveri e presidet te popullite,apo ish taborret e haxhi qanilave ne gjandarmerin osmane.qeveria rama dhe presidenti meta ja konvenon greko serbve se ish qeveria berisha me shume gabime.pse president e shqiperis jane me goje te mbyllure dhe
avatar
Anonim
Shpellar vicidoli Tyryryry shko mblidh dhent,se ēobani berishovic ja ka fal grekut.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38