Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
12 Shkurt 2018 - 18:00 | përditesuar në 18:39
'Furtunė' nė Polici, do largohen 
drejtorė e shefa komisariatesh
Rikthehen drejtues policie "kasta e vjetėr"
'Zona policore', policėt do trokasin nė ēdo shtėpi
Pjesė mė e madhe e drejtuesve nė Polici dhe shefave tė komisariateve pritet tė largohen nga detyra. Burime nga Ministria e Brendshme thanė pėr Report TV se pritet qė policėt me karrierė tė gjatė, tė rikthehen nė poste drejtuese. Ndryshimet parashikojnė krijimin e strukturės sė re qė do quhen “zona policore”, ku policėt do trokasin nė ēdo familje.

Policia e Shtetit do tė pėrfshihet nga njė furtunė lėvizjesh jo vetėm nė hirarkinė e drejtorėve por edhe nė pjesėn fundore pėrmes krijimit tė strukurės sė re njohur si “Zona Policore”. Burime tė Report TV nga Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit, bėjnė me dije se pritet tė largohen pjesa mė e madhe e drejtorėve nė qarqe, por edhe shefat e komisariateve.

Brenda kesaj jave policia e shtetit do te ristrukturohet ne te gjitha nivelet e saj”, - u shpreh Ministri i brendshėm Fatmir Xhafaj gjatė njė takim nė Policinė e Vlorės. Gjithashtu burimet e Report TV sqarojnė se pritet qė postet mė tė rėndėsishme nė Polici t'i jepen asaj qė njihet si “Garda e Vjetėr”.

Bėhet fjalė pėr oficerė policie me njė karrierė tė gjatė dhe eksperjenc, por qė sot janė nė pozicjone jo tė rėndėsishme. Deri mė tani ėshtė konfirmuar largimi i Drejtorit tė Policisė Shkodėr Gjovalin Loka dhe emėrimi i tij  nė postin e zv/drejtorit tė Pėrgjithshėm tė Policisė. Nga ky pozicion pritet tė largohet Rebani Jaupi, qė pėr disa ditė ishte i komanduar edhe Drejtor i Pėrgjithshėm i Policisė.

Gjithashtu ndryshimet pritet tė prekin edhe Policinė e Tiranės, Fierit, Lezhės, Korcės dhe njė sėrė qarqesh tė tjera. Do tė jetė Ardi Veliu a ii cili do firmos largimin dhe emėrimin e drejtuesve tė rinj. Me ndryshimet qė do pėsojė Policia, pritet qė gjithė Shqipėria tė ndahet nė ato qė do quhen “zona policore”.

Pjesė e kėsaj strutkure tė re do tė jetė inspektori i zonės, njė polic nga patrulla e pėrgjithshme dhe njė inspector krimesh. Tė tre kėta polic do tė punojnė bashkė nė zona tė pėrcaktura qė di quhen “zona policore”. Polici i zonės do tė jetė i detyruar qė tė ketė kontakt me tė gjithė qytetarėt. Ai pritet qė tė shkojė nė ēdo shtėpi, tė lėrė numrin e kontaktit pėr ēdo hall apo problem qė kanė qytetarėt.

Kjo do tė bėhet qė qytetarėt kur tė kenė konflikte, por edhe kur duan tė japin informacion tė kontaktojnė direkt policing e zonės sė tyre. Ministria e Brendshme kėrkon qė me kėtė “strukturė tė re”, tė mundėsojė parandalimin e ngjarjeve kriminale. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
tironci mw mir do behet ketej e tutje
avatar
Anonim
sadiku keshtu duhet te jet polica me e mira
avatar
Anonim
shteti bravo policia qe duam
avatar
Anonim
polici sukse minister
avatar
Anonim
Qamil Llukaj rroft partia socialiste do i pushkatojm demokratet dhe katoliket
avatar
Anonim
Ergi Po un qe ankohem per urban coffe qe na cmendi me zhurm dhe ka zen gjith trotuarin dhe pjes te rruges si tja bej? Ti them policit te zones i cili pastaj per nje teke raki te me shes tek pronati i lokalit?
avatar
Anonim
Fredi Qe do i largoni Ok, po ku do i coni? Jashte policise se shtetit, apo ne tufe me te tjeret?
avatar
Anonim
qytetari Polici i zones ne qofte se kryen detyrat e ngarkuara ne ligj eshte ok,por po u perzje me funderinat e lagjeve kjo eshte e rrezikshme
avatar
Anonim
Policia qe duam Si dhe ne kto detyra te vendosen police me eksperience si dhe kthe graden K\Inspektor qe hoqi Tahiri Ku kishte Minister se ne kto detyra jan vendosur punonjes pa eksperience pune te cilet nuk njohin as kontigjentin nuk dine as se si behen gracka prita dhe si punohet me informatorin. Si dhe kthe 40 ore suplementare ne muaj per policet ne sherbim Me heq edhe 29.2% qe tatohemi per oret suplementare nuk do beje keq Zoti Minister. Ky eshte nje projekt I cili me pare ka dhene rezultate
avatar
Anonim
Policia qe duam Kjo eshte metoda e ndjekur ne Polici para vitit 2005 Qe kishte ne perberje Inspektor Krimesh, Inspektor Rendi dhe Agjenti Krimeve. Te cilet dilnin te tre ne zone si dhe ngrinin gracka Policore si dhe kontrollonin personat e dyshuar te cilet leviznin ne oret e vona te nates. Dakort zoti Minister. Por e di ti qe ky lloj sherbimi ka kosto operative. Dhe me 16 ore suplement= 50 mij lek te vjetra qe mer polici te rije dite e nate ne zone. Prandaj ndrysho pagesat qe la Tahiri skandal kur iku dhe jam s
avatar
Anonim
Qani kungulli Polici i rajonit 5 ne vlore eshte shoke me hashashxhinjt o Z.Minister..kujt do i ankohemi atyre qe cdo informacion e shesin per nje 5mije lekshe..apo per nje pjat kukurec te qelbur..lere mos ja fusni prodhes me keto gjera..por beni sshpejt ligj qe kur polici shet denoncuesin te shkoj vet ne burg polici 10vjet me e pakta
avatar
Anonim
loshi Tamam si ne kohen e xhaxhit, polici i zones do hetoje kush ja theu xhamat teta Teftes dhe kush mban llastiqe.Xha Braho do jete shef i ri i komisariatit.
avatar
Anonim
anonim Kush ka besim tek polici i zones o xhafa
avatar
Anonim
anonim polici qe kemi patur ne zonen tone ne durres sot eshte bere me vile 5 kateshe , a thua me rrogen e policit ka ndertuar kete objekt pa leje dhe u ka zene frymen 5 kateve te pallatit ngjitur me vilen e tij pasi i ka shkuar afer 0.5 m , ne cilin vend te botes ndodh kjo,,,,,
avatar
Anonim
ce Ky polici ne Durres, ish operativi i zones me siguri do e kaloje vetingun se ka dhe nje shtepi 120 m ne pallat dhe 2 makina ( njėra x5) dhe aktivitet privat te zhvilluar brenda viles te padeklaruar
avatar
Anonim
m.sh mos esht gje mir shehu ky>
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38