Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:37 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Shkurt 2018 - 17:14 | përditesuar në 18:26
Anija greke pėrplaset me turken/
Kėrcėnon presidenti Erdogan
Ish-ministri: Turk i mirė, ai i vdekur!
Autoritetet greke kanė bėrė tė ditur se njė mjet lundrues i rojes bregdetare turke u pėrplas me njė anije tė rojes bregdetare greke pranė disa ishujsh tė pabanuar nė Detin Egje, tė quajtura Imia ose ishujt Kardak, pėr tė cilat dy vendet desh nisėn luftėn nė vitin 1996.

Roja bregdetare greke bėri tė ditur se nga incidenti nuk pati tė lėnduar, edhe pse anija greke pėsoi dėme nė kuvertė, ku anija turke e goditi me majėn e saj. Ajo sqaroi se rrethanat e plota tė incidentit qė ndodhėn nė mesnatėn e djeshme, janė tė paqarta.

Presidenti turk Recep Tayyip Erdogan e konfirmoi informacionin e pėrplasjes sė anijeve greke dhe turke nė Detin Egje dhe i bėri njė paralajmėrim Greqisė, Qipros dhe kompanive ndėrkombėtare qė kėrkojnė pėr gaz nė Mesdheun lindor qė tė “mos e kalojnė vijėn” dhe tė shkelin tė drejtat e Turqisė.

Erdogani e bėri paralajmėrimin gjatė njė fjalimi me ligjvėnėsit e partisė sė tij qė udhėheq vendin teksa anijet luftarake turke vijojnė tė mbajnė njė bllokadė detare pėr tė shkuar nė njė zonė pėrbri brigjeve tė Qipros ku kompania energjetike italiane Eni synon tė kryejė shpime pėr gaz.

"Ne u rekomandojmė kompanive tė huaja tė mos e kthejnė veten e tyre nė njė instrument ēėshtjesh qė i kapėrcen limitet dhe forcat e tyre, duke u mbėshtetur te pala greko-qipriote. Shfaqja e forcės sė tyre do tė zgjasė deri kur tė shohin anijet dhe avionėt tanė” – tha Erdogan.

Turqia e kundėrshton atė qė ajo e konsideron si njė kėrkim tė “njėanshėm” pėr burime natyrore tė qeverisė qipriote, duke thėnė se ajo harron tė drejtat e turko-qipriotėve tė ishullit pėr burimet natyrore, duke kėrcėnuar sigurinė dhe stabilitetin nė rajon.  

Nė vitin 1996, konflikti lidhur me tė drejtat mbi ishujt shkėmborė tė Imias nė arkipelagun e Dodekanezit nė Detin Egje solli njė krizė tė marrėdhėnieve mes Greqisė dhe Turqisė. Konflikti pėrfundoi pas ndėrhyrjes sė komunitetit ndėrkombėtar, NATO-s dhe SHBA-ve. Nė ditėt e fundit tė konfliktit, mė 31 janar 1996, njė helikopter i marinės helene u rrėzua nė zonėn e konfliktit dhe tre oficerė grekė mbetėn tė vdekur. U tha se aksidenti ishte shkaktuar nga probleme teknike.

anije1

(Anija greke qė dyshohet se u pėrplas nga turqit)

s.k/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Popull Ka k**e ai burre si e dini ju.te hani ku te gjeni.ikni provojeni njeher mbase nxirrni cik nafte
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40