Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
14 Shkurt 2018 - 07:14 | përditesuar në 14:29
Greqia jo vetėm qė nuk pranon se ekziston njė ēėshtje Ēame po do ta zhdukė emrin Ēamėri edhe nga librat e hartat shkollore tė Shqipėrisė. Kjo ka qenė deklarata qė ėshtė bėrė nga ministri i Jashtėm i Greqisė Nikos Kotzias nė Parlamentin e shtetit fqinjė.

Ministrit tė Jashtėm grek i janė kėrkuar sqarime pėr bisedimet qė po zhvillohen me Shqipėrinė dhe Maqedoninė pėr termat nacionaliste nė librat shkollorė tė kėtyre vendeve, nga deputeti X.Theoharis. Kotzias i ėshtė pėrgjigjur kėsaj interpelance me shkrim me njė letėr zyrtare e cila iu pėrcoll Parlamentin helen.

Nė kėtė pėrgjgigje nė pjesėn e parė qė fliste pėr Shqipėrinė, ministri Kotzias ėshtė shprehur se pala greke gjatė bisedimeve tė komisionit dypalėsh tė ekspertėve ia ka bėrė tė qartė palės shqiptare se termat: “territoret shqiptare nė Greqi” dhe emėrtimi “Ēamėri” pėr territore qė janė nė shtetin grek duhet tė fshihen nga librat shkollorė tė Historisė e Gjeografisė.

“Gjatė takimit tė fundit tė Komisionit tė Pėrzier tė Ekspertėve Greko-Shqiptar, pala greke ka kėmbėngulur nė fshirjen nga librat shkollorė tė shprehjeve tė papranueshme e fyerėse pėr unitetin e vendit tonė (Greqisė) si: “territoret shqiptare nė Greqi”.

Por edhe shprehjet dhe hartat nė tė cilat krahina gjeografike greke shfaqen me emėrtimin “Ēamėri”, tė cilat demonstrojnė, fatkeqėsissht, se shtetit shqiptar mbetet i bllokuar nė retorike anakronike nacionaliste dhe me qėndrime idemadhe, tė dėmshme dhe tė rrezikshme nė radhė tė parė pėr vetė Shqipėrinė”, thuhet nė pėrgjigjen e Kotzias dėrguar parlamentit, sipas mediave greke.

PRESIONI
Kotzias ka theksuar se pala greke e ka si kusht tė panegocueshėm heqjen e kėtyre frazave nga librat shkollorė shqiptar. Ministri i Jashtėm grek ka theksuar tekstualisht se: “Qeveria greke ia ka bėrė tė qartė palės shqiptare se problematika nė fjalė ėshtė e papranueshėm nga ēdo pikėpamje qė tė jenė nė pėrmbajtjen e librave shkollorė dhe duhet tė hiqen nė mėnyrėn mė tė shpejtė tė mundshme”.

Gjithashtu Kotzias ka bėrė me dije se kjo ēėshtje do tė zgjidhet shumė shpejt madje brenda kėtij muaji, kur komisioni dypalėsh i ekspertėve do tė rimblidhet nė Athinė. “Pas njė kėmbėngulje tė gjatė nga ana e palės greke pėr vazhdimin e zgjidhjes sė problematikave brenda kronoghramit tė saktėsuar, pala shqiptare ra dakord qė takimi i ardhshėm i Komisionit tė Pėrzier tė Ekspertėve Greko-Shqiptar tė kryhet brenda 15 ditėshit tė dytė tė muajit shkurt nė Athinė”, ka deklaruar Kotzias.

Nga kėmbėngulja e palės greke pėr rimbledhjen e komisionit dypalėsh brenda muajit shkurt bėhet e qartė se deri mė tani pala shqiptare nuk e ka pranuar njė pretendim tė tillė, ndaj edhe Greqia ėshtė duke bėrė presion.

MBETET VETEM VALLJA
Nė hartat greke shumica e zonės ku shtrihet Ēamėria emėrtohet Thesproti dhe Etolo-Akarnani. Janė emrat e dy qarqeve zyrtare qė pėrdorin grekėt pėr krahinėn e Ēamėrisė. Nuk duhen harruar edhe deklaratat e para pak kohe e Kotzias nė televizionin shtetėror grek qė nuk ekziston asnjė ēėshtje Ēame. Pra pas mohimit tė genocidit ēam nga Greqia kėrkohet edhe fshirja e tyre nga harta.

Popullsi ēame nuk ka pėr grekėt, as krahinė ēame s’ka se ka Thesproti dhe Etolo-Akarnani, por ama valle ēame ose “ēamiko” siē e quajnė ata ka edhe ėshtė njė nga vallet me tė cilat grekėt e veriut krenohen. Pak absurde por ballkanase. Njė popull qė sipas grekėve ekziston vetėm nė emrin e njė valleje!

BISEDIMET SHQIPTARO-GREKE
Kujtojmė se bisedimet shqiptaro-greke pėr zgjidhjen e shumė mosmarrėveshjeve tė vjetra midis dy shteteve kanė kohė qė kanė filluar. Takimet midis dy ministrave tė Jashtėm Bushati e Kotzias, nė Kretė e nė Korēė, i kanė dhėnė njė rrugėzgjidhje shumicės sė kėtyre problematikave. Nga palėt ėshtė rifillimi i punimeve pėr gjetjen e eshtrave tė ushtarėve grekė gjatė luftės italo-greke nė vitet 1940-41.

Gjithashtu ėshtė rėnė dakord njohja e patentave shqiptare tė makinave nė Greqi, njohjen e vulave apostile shqiptare, rishqyrtimi i teksteve shkollore qė pėrdoren nė Shqipėri, si dhe furnizimi i minoritetit grek nė vendin tonė me libra tė posaēėm nga Athina. Po kėshtu edhe pėr dy ēėshtjet madhore si abrogimi i Ligjit tė Luftės dhe njė Pakt i ri Detar ėshtė thėnė se edhe ato kanė marrė njė zgjidhje.

Ligji i Luftės ėshtė pranuar tė abrogohet nga grekėt, ndėrsa pėr sa i pėrket marrėveshjes detare, Greqia ka pranuar se nė atė tė 2009 me Berishėn ėshtė gabuar nė dėm tė Shqipėrisė. Kėshtu pala greke i ka pranuar qė t’I llogarisė gjiret si tė mbyllura dhe se matja do fillojė jo nga shkėmbijtė e pabanuar si nė 2009, por nga ishujt e banuar. Greqia do shtrijė Zonėn Ekonomike Eksluzive tė saj nė 12 milje, por duke pėrcaktuar “vijėn e mesme” nė ato vende qė hapėsira ėshtė mė e vogėl.

d.c./shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Fr Kurr mos u futshim ne be nuk ma ndjen fare por qe te na japi urdhura greku nuk lejohet po qe se do te hiqen nga librat historia jon.ne qoftese shteti pranon nje gje te till dhe ne tekset shkollore nuk i mesoni femijeve historin sado e dhimbsur mund te jet.. atehere shteti bie automatikisht asnje shqiptar nuk do ta lejoj nje gje te till i majt apo i djatht mysliman apo krishter ne jemi shqiptar dhe ashtu do vdesim krenar..e ter historia jon eshte e veshtir asgje nuk na kan falur por kemi der gjak
avatar
Anonim
anonim nuk munden greket te luajne me shqiptaret se ne jemi vete pronare teatyre vendeve duan apo sduan ata kemi tapit ore vella .do gjendet e drejta jone pa keta maskarenj parlamentare
avatar
Anonim
jon Po vorio epirin do e heqin nga librat e tyre ?
avatar
Anonim
Koqo Shqiptarė injorantė. Ju pėrdhunojnė ndjenjat 28 vjet rresht qė nga pluralizmi, ju vjedhin nė demokraci e komunizėm, ju shkelin me kėmbė e ju mashtrojnė ditė e natė dhe askush nga ju nuk e ēan kokėn. Dėgjoni qė njė ministėr hajvan grek thotė qė tė hiqet emri Ēamėri dhe aty plasni, aty nuk duroni dot!!! Ju jeni pėr tu fshirė tė gjithė bashkė me emrin Shqipėri se tė tilla dele jeni.
avatar
Anonim
Fredi Mos flisni me patriozma te futbollit! Gjermania dhe Franca jane therrur nder shekuj dhe sot jane bashke e drwjtojne europen. Duan nuk duan greket Cameria eshte aty, dhe varret e atyre qe masakruan dhe varret e atyre qe masakruan Camet. Eshte histori. Edhe pronat e konfiskuara jane aty dhe nuk levizin. Ndoshta nje pajtim i madh mes kombeve i sherben te ardhmes.
avatar
Anonim
Klodi Mund te fshini nga librat hartat p;or kurre nuk do ti fshini nga mendjet toan, gjaku i Shqiptarit lahet me gjak!
avatar
Anonim
Shqiptar epo te na beje presion dhe nje shtet non existent se te kesh 318B Euro borxh pothuaj qe nuk ekziston (le ta quajme krahina greke e gjermanise) kjo dmth qe ne jemi edhe me keq se ky shtet ish grek.
avatar
Anonim
populli e verteta nuke mohohet historia nuke dryshohet dhe mos ha mute o greku i mutit
avatar
Anonim
JANJARJOTI ORE BURA (JO BURRA) te Min:Jashtme dhe te Qeverise Shqiptare kap te vdekur jeni qe pranoni ne tavoline me greket pedera tju imponojne heqjen e emrit Cameri. Po keni gjak apo shurre ne damare. Sa per hyrjen ne BE , me mire te mos hyme. Europa kurve vetem dem na ka bere qe nga 1913. Ngrihuni vellezer Came ti qime robt grekeve. Greket edhe flamurin e kane si pizhame.
avatar
Anonim
ku e ke por presidenti cfare ben? vetem qetesie edhe dasurie?
avatar
Anonim
hahahaha kesaj i thon me te ba komande greku i degjenerume, por mire ja u ban turku se ju q,,,,n robt ju hedh aviona ne toke edhe anije ne det, pse nuk e kruani me ata apo ban ferr ferr, aaaaa q,,,a robt.
avatar
Anonim
por tani cfare kur dimon turku nuk duam ne, tani hani m***n e grekut, do dilni ne protest kunder greqise edhe pro camerice ose do dilni ne proteste pro pd o dele
avatar
Anonim
Bravo Ditmiri!!! Me falni... Dhimitris
avatar
Anonim
blenard harroeni kete ,sa here turku ju fut nonje vibrator ne sum ketyre kthehen nga ne me sy te zgurdulluar ne vertet jemi me pak nga ju po kini kujdes he trima
avatar
Anonim
populli Kesaj i thone hiqe emrin tend or zoteri dhe quaju Sefer se keshtu dua une
avatar
Anonim
Ilir Cameria ka ekzistuar dhe do te ekzistoje. Shqiptaret jane zgjuar dhe po rritet dita dites ndergjegja kombetare. Po ndodh edhe me vellezerit tane te nje gjaku e gjuhe, Arvanitasit dhe Camet ortodokse. Rrofte kombi shqiptar!
avatar
Anonim
agim Keto komente qe bejme ne Jane te kota duhet te mblidhen populli nga veriune jug protest perpara ambassdes greke qe shqipria esht gjall dhe do te vazhdoi te jet. Gjall ne shekujt e ardhshm.
avatar
Anonim
007 Dhe Zacikin nga menyte e restoranteve .
avatar
Anonim
eri kurre mos hyjme ne europe,dhe absurditetet e grekeve mos ti plotesojme.shqiptari eshte popull i vogel dhe me ekonomi te dobet.por dinjitet ka sa per gjith boten. dhe kete virtyt nuk e arrijne dot ta kene jo greqi por as amrika ..ndaj ejani o shqiptare bejme vendin tone sa me mire,dhe europa le te mbaje greqine qe eshte i vetmi shtet ne bote qe eshte ndertuar dhe funksionon mbi bazen e vjedhjen e historise se te tjereve dhe pervetesimin si te saj.
avatar
Anonim
Shqiptar 24 karat Ketu e tepruat tani dhe mos e beni gol fare se fundi do jete i hidhur bastard trojan.Vertet po na vini kushte per ne BE por jo vetem ju vendosni dhe po erdhi puna deri aty as ne se duam BE me keto kushte ku i bie te hedhim poshte historine tone.Po e beni me Maqedonine por me Shqiperine nuk ju shkon loja
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38