Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Adriatik Doēi
14 Shkurt 2018 - 07:25 | përditesuar në 09:56
Ekskluzive/Pasuria e gjyqtarėve
dhe prokurorėve tė dorėhequr
Amnistia nga Vetingu pas dorėheqjes, politika: E ligjshme
Dhjetė gjyqtarė dhe prokurorė kanė braktisur sistemin e drejtėsisė pėr t’i shpėtuar skanimit tė trefishtė tė Vetingut, pėr ligjshmėrinė e pasurive, kontaktet e papėrshtatshme me krimin dhe aftėsisė profesionale. Ditėt e fundit, janė vetėlarguar nga sistemi edhe ish-kryeprokurori Adriatik Llalla si dhe anėtari i Gjykatės Kushtetuese, Besnik Imeraj.

Njė dorėheqje e bujshme ka qenė edhe ajo e anėtares sė Gjykatės sė Lartė Mirela Fana, bashkėshortes sė Neshat Fanės, i njohur si avokati i Sali Berishės. Njė tjetėr dorėheqje nė nivele tė larta tė drejtėsisė ishte edhe ajo Vladimir Kristos, po nga Gjykata Kushtetuese. Gashtė tė larguarit e tjerė u pėrkasin gjykatave tė apelit dhe tė shkallės sė parė.

Nuk ka dyshime se makthi i njerėzve tė drejtėsisė nė raport me Vetingun ka tė bėjė me kontrollin pėr ligjshmėrinė e pasurive tė deklaruara dhe hetimin pėr mundėsinė e fshehjes sė pasurive. Sipas disa raporteve dhe studimeve ndėrkombėtare rreth 80 % tė gjyqtarėve dhe prokurorėve shqiptarė nuk e justifikojnė pasurinė me tė ardhura tė ligjshme. Po cila ėshtė pasuria e gjyqtarėve dhe prokurorėve tė larguar?

Llalla dhe Imeraj
Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla, nė vitin 2016 deklaron se ka shitur njė sipėrfaqe ullishte 3000 m2 nė Mjull-Bathore, nė Tiranė, me vlerė 249 000 euro. Llalla thotė se kėtė tokė e ka blerė nė vitin 2007, me vlerė 1.5 milionė lekė, para tė cilat i ka marrė hua nga tė afėrmit. Po gjatė kėtij vitit, Llalla deklaron se ka blerė njė tokė arė me sipėrfaqe 4500 m2 nė Tiranė, me vlerė 4 500 000 lekė.

Nė vitin 2003, Llalla deklaron se ėshtė bashkėpronar me 1/3 pjesė i njė shtėpie banimi me sipėrfaqe 180 m2, 7 000 000 lekė. Po nė vitin 2013, deklaron se ėshtė bashkėpronar me 1/3 pjesė i njė trualli me sipėrfaqe 2600 m2, vlera 3 000 000 lekė. Referuar tė gjitha deklaratave tė pasurisė, Llalla deklaron edhe njė apartament banimi me sipėrfaqe 67.2 m2 nė Durrės.

Ndėrkaq, anėtari i dorėhequr i Gjykatės Kushtetuese, Besnik Imeraj, duke iu referuar gjithnjė deklaratave tė pasurisė tė firmosura prej tij, rezulton me njė pasuri modeste, nė raport me kolegėt e tij. Imeraj ka njė banesė, tė cilėn po e shlyen me kredi.

Si tė ardhura Imeraj deklaron vetėm pagėn e tij dhe tė vajzės. Gjithashtu, edhe ish-anėtari i Gjykatės Kushtetuese, Vladimir Kristo, nuk pėrfshihet nė rrethin e njerėzve tė drejtėsisė mė pasuri marramendėse, nė raport me tė ardhurat e ligjshme.

Mirela Fana
Ish-anėtarja e Gjykatės sė Lartė, Mirela Fana, e dorėhequr para nisjes sė Vetingut, posedon disa pasuri tė paluajtshme, ndėrsa bashkė me bashkėshortin deklarojnė qindra mijėra euro tė ardhura nė vit, nga pagat dhe bizneset. Zonja, nė emrin e saj dhe tė bashkėshortit, Neshat Fana, deklaron apartament me sipėrfaqe 127 m2 dhe me vlerė 170 mijė euro dhe apartament me sipėrfaqe 143 m2 nė Tiranė.

Apartamentin e dytė thotė se e ka dhėnė me qira, ku pėr njė vit, konkretisht nė vitin 2012, deklaron se ka fituar 30 mijė euro. Nė vitin 2013, ēifti deklaron detyrime tė papaguara nė vlerėn 312 343 euro pėr njė kredi nė bankė tė nivelit tė dytė, pjesė e regjimit martesor.

Por befas, nė vitin 2014, ata thonė se e kanė mbyllur kėtė kredi, pėr shkak tė shitjes sė kredisė nė kėmbim tė vilės nė ndėrtim, ku detyrimi financiar i shlyer ėshtė 335 500 euro, pjesė e regjimit martesor. Nė vitin 2013 dhe nė vitin 2014, Neshat Fana deklaron tė ardhura nga 2F-Grup shpk 80 mijė euro dhe 70 mijė euro. Nė vitin 2012, Neshat Fana deklaron 198 mijė euro tė ardhura nga puna si avokat.

Mė pas, emėrohet anėtar i KLD dhe mė pas nė krye tė Shkollės sė Magjistraturės, me njė pagė modeste nė raport me tė ardhurat qė fiton si avokat dhe nga biznesi. Ish-gjyqtari i Apelit tė Vlorės, Ilir Ēeliku, i dorėhequr para veprimit tė ligjit tė Vetingut, posedon biznese dhe pasuri tė paluajtshme.

Bashkėshortja e tij, deklaron shtesa nė llogaritė rrjedhėse 105 mijė euro dhe 55 mijė euro nga shitja e pasurive tė paluajtshme. Ndėrsa ish-gjyqtari Ibrahim Hoxha deklaron se ka blerė njė makinė me vlerė 7 000 000 lekė, me tė ardhura nga paga dhe gjendje cash.

Pasuria e disa prej gjyqtarėve dhe prokurorėve tė dorėhequr

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla
Nė 2007 deklaron se zotėron njė tokė bujqėsore me sip. 3 000 m2, vlera 1 500 000 lekė, blerė me para marre hua njė tė afėrmit.
Shitur mė 24.06.2016 ullishte me sipėrfaqe 3000 m2 nė Mjull-Bathore, Tiranė, 249 000 euro, tatim nė burim i paguar.
Blerė mė 05.12.2016 tokė arė me sipėrfaqe 4500 m2 nė Tiranė, 4 500 000 lekė.
Apartament banimi me sipėrfaqe 67.2 m2 nė Durrės, 2 200 000 lekė
Ēelur mė 24.06.2016 llogari bankare me tė ardhura nga shitja e tokės, 140 695 euro.

Gjendje llogari bankare e pagės, shtuar me 1 694 609 lekė.
Nė vitin 2003, deklaron se ėshtė bashkėpronar me 1/3 pjesė takuese i njė shtėpie banimi me sipėrfaqe 180 m2, 7 000 000 lekė, ndėrtuar nė vitin 1996, burimi trashėguar nga familjarėt dhe tė ardhura nga Letra me Vlerė, konvertuar nė monedhėn vendase, 4 000 000 lekė.
Nė vitin 2003, deklaron se ėshtė bashkėpronar me 1/3 pjesė takuese i njė trualli me sip. 2600 m2, vlera 3 000 000 lekė, blerė nė vitin 1995 me tė ardhura nga puna nė emigrim.
Nė vitit 2006 deklaron shtesė kati mbi banesė dhe shtesė ballkonesh me sip. 180 m2, 800 000 lekė, pjesa takuese 1/5.

Ish-anėtarja e Gjykatės sė Lartė, Mirela Fana

Vilė nė ndėrtim, me vlerė 335 500 euro.
Apartament me sipėrfaqe 143 m2 nė Tiranė.
Qira apartamenti nė vlerėn 30 000 euro nė vitin 2012, me sipėrfaqe 143 m2 nė Tiranė.
Apartament me sipėrfaqe 127 m2 blerė 170 000 euro.
Kredi bankare nė njė bankė tė nivelit tė dytė, mbyllur pėr shkak tė shitjes sė kredisė nė kėmbim tė vilės nė ndėrtim, detyrimi financiar i shlyer 335 500 euro, pjesė e regjimit martesor.
Bashkėshorti Neshat Fana ka blerė njė livadh nė Himarė me 2000m2 me ēmim 600 000 lekė.
Bashkėshorti z. Neshat Fana detyrime 56 410 euro ndaj Tirana Leasing pėr blerje makinash.
Bashkėshorti z. Neshat Fana tė ardhura nga 2F-Grup shpk 80 000 euro. (Viti 2013)
Bashkėshorti, tė ardhura nga tėrheqja nga 2F-Grup shpk, 70 000 euro. (Viti 2014)

Tė ardhura nga depozitave bankare 78 568 lekė.
Tė ardhura nga qiraja 941 800 lekė.
Tė ardhura nga pagesa e qirasė studio ligjore 297 500 lekė.
Tė ardhura nga paga 1 576 316 lekė.
Tė ardhura mėsimdhėnie nė universitetin Luarasi 139 046 Lekė.
Tė ardhura nga mėsimdhėnia nė Shkollėn e Magjistraturės 11 900 lekė.
Bashkėshorti z. Neshat Fana tė ardhura nga puna zyra e avokatisė 7 893 500 lekė. (Viti 2015)
Bashkėshorti tėrheqje nga njė shoqėri tregtare 10 115 000 lekė.

Bashkėshorti z. Neshat Fana tė ardhura nga puna si avokat 198 000 euro. (Viti 2012)
Vajza zonja Krisilda Fana tė ardhura nga punėsimi pranė Presidencės 807 560 lekė.
Vajza zonja Krisilda Fana tė ardhura nga puna si pedagoge, 40 000 lekė.
Djali Frenki Fana tė ardhura nga puna nė PHOENIX-PETROLIUM sha 501 380 lekė.
Gjendje nė llogari bankare tė bashkėshortit si person fizik 1 731 euro.
Gjendje nė llogari bankare tė bashkėshortit si person fizik 864 938 lekė.

Bashkėshorti gjendje nė llogari bankare 938 831 lekė.
Bashkėshorti gjendje nė llogari bankare si individ 831 euro.
Bashkėshorti paguar nė universitetin e Neė York Tirana 3 250 euro pėr shkollim tė vajzės.
Vajza gjendje nė llogari bankare 30 134 lekė.
Vajza gjendje depozitė bankare 400 000 lekė.
Vajza llogari kursimi 21 513 lekė.
Djali gjendje llogari rrjedhėse 82 774 lekė.

Anėtari i dorėhequr i Gjykatės Kushtetuese, Besnik Imeraj
Kredi nė bankė pėr blerje banese, detyrimi 2,116,816 lekė.
Gjendja e llogarisė sė pagės, 707,123 lekė.
Gjendje nė llogari, 399,460 lekė.
Depozitė nė emėr tė vajzės, 1,180,033 lekė.
Tė ardhura nga paga si anėtar i Gjykatės Kushtetuese, 1,874,538 lekė.
Tė ardhura nga paga e vajzės si avokate pranė studios Haxhia-Hajdari, 1,261,752 lekė.

Ish-anėtari i Gjykatės Kushtetuese, Vladimir Kristo
Gjendja e depozitės, bono thesari, nė Bankėn e Shtetit, nėpėrmjet njė banke tė nivelit tė dytė, 19 000 euro.
Tėrhequr nga Banka Popullore, 2.800,000 lekė.
Tėrhequr nga banka, 740,000 lekė.
Depozitė nė bankė, 750,000 lekė.
Tė ardhura nga paga si anėtar  Gjykatės Kushtetuese, 1,874,538 lekė.
Tė ardhura nga puna e bashkėshortes si notere, 339,848 lekė.
Tė ardhura nga pensioni i bashkėshortes, 164,400 lekė.

Gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit ė dytė, pakėsuar me - 117 500 lekė.
Gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me - 2 658 000 lekė.
Gjendja e depozitės nė Bankėn e Shtetit, obligacione me afat 2-vjeēar, 2 658 000 lekė.
Bashkėshortja, gjendja e llogarisė nė njė bankė tė nivelit tė dytė, pakėsuar me 689 800 lekė.
Bashkėshortja, gjendja e depozitės nė Bankėn e Shtetit nė bono thesari, 689 800 lekė.

Ilir Ēeliku, ish-gjyqtar i Apelit nė Vlorė
Bashkėshortja aksionere nė shoqėrinė pėrmbarimore ‘Sperd Solution’.
Bashkėshortja llogari rrjedhėse 105 mijė euro dhe 55 mijė euro nga shitja e pasurisė sė paluajtshme.
Shitur pasuria e paluajtshme nė Tiranė, 250 mijė euro.
Paga si gjyqtar, 1 278 828 lekė.
Paga e bashkėshortes nė shoqėrinė pėrmbarimore ‘Sperd Solution’, 211 365 lekė.
Paga e bashkėshortes nė shoqėrinė pėrmbarimore…, 352 000 lekė.

Tė ardhura tė bashkėshortes si aksionere nė shoqėrinė pėrmbarimore‘Sperd Solution’, 2 589 786 lekė.
Shitja e kuotave nga bashkėshortja nė shoqėrinė pėrmbarimore ‘Sperd Solution’, 50 000 lekė.
Kredi bankare nė BKT, nė shumėn 50 mijė euro.
Shlyer kredia bankare, 2 538 000 lekė.
Aksionere nė shoqėrinė pėrmbarimore ‘Sperd Solution’, 50 % tė kuotave janė dhuruar nga ortaku Ardit Hajdini.

Ish-gjyqtari nė Gjykatėn e Tiranės, Ibrahim Hoxha
Blerje makine, 7 000 000 lekė, me tė ardhura nga paga dhe gjendje cash.
Paga si gjyqtar, 462 726 lekė.
Bashkėshortja Brunilda Hoxha, depozitė nė Union Bank, 2 146 100 lekė.
Depozitė nė BKT, 711 893 lekė.
Depozitė nė BKT, 932 730 lekė.
Llogari page nė BKT, 137 021 lekė.

Paga nė Drejtorinė e Pėrgjithshme tė Shėrbimit tė Transportit Tiranė, 966 330 lekė.
Vajza Ejona Hoxha, depozitė nė BKT, 1 756 lekė.
Depozitė nė BKT, 700 euro.
Llogari page nė BKT, 42 416 lekė.
Paga si specialiste nė Drejtorinė e Shėrbimit tė Provės nė Tiranė, 510 209 lekė.
Djali Lejdon Hoxha, paga nė shoqėrinė e sigurimeve ALBSING, 102 360 lekė.

Ish-gjyqtari i Beratit, Shyqyri Ēobo
Konstatimi i ILDKP nė 2012
Deklarim i rremė i vlerės sė apartamentit me sipėrfaqe 120 m2 nė Lagjen Nr. 4, Rr. Skėnderbeu, Durrės,
Mosdeklarim i detyrimit dhe shlyerjeve tė pagesave pėr blerjen e apartamentit nė shumėn 7 900 000 lekė.
Deklarim i rremė dhe mungesė e burimit financiar pėr krijimin e kėsaj pasurie.
Mosdeklarim tė llogarisė, vlerave pėrkatėse dhe burimeve tė krijimit tė tyre nė emėr tė bashkėshortes nė Tirana Bank.
Mosdeklarim tė depozitės nė BKT, nė shumėn 1 907 196 lekė dhe burimeve tė krijimit tė tyre.

d.c./shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
ganiu Ore bajga, perse nuk i botoni komentet ju?
avatar
Anonim
Shqiptari Imagjino sa lek te tjera do ken familjaret e tyre dhe sa lek cash qe nuk jan deklaruar fare. BURG TE GJITHVE. TE KORRUPTUAR
avatar
Anonim
Dhalla Mor po cfare ka patur tek ullishta e Llalles qe eshte blere 3000m me vleren 15 milion leke te vjetra dhe eshte shitur per 249 000 euro.Medoemos nafte as ar se ndryshe nuk ka mundesi.Prandaj kerkon te mos hetohet ai dhe keto te tjeret qe e rropen kete popull.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38