Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
14 Shkurt 2018 - 11:49 | përditesuar në 16:02
Gjatė njė takimi me Senatin e Universitetit tė Tiranės, kryeministri Edi Rama ka folur pėr herė tė parė pėr vonesat e pagave tė pedagogėve. Kreu i qeverisė sqaroi se kjo situatė erdhi si rrjedhojė e pėrplasjeve mes ministrisė sė Arsimit dhe Financave, lidhur me trashėgueshmėrinė e fondit tė pakunshtėzuar. Problemin e sotėm universitetet, tha Rama, e kanė me veten, dhe jo me qeverinė apo ligjin. 

"Problemi themelor qė ka universiteti sot ėshtė me vetveten, as me qeverinė dhe as me ligjin. Sot universiteti ka njė autonomi tė zgjeruar. Dhe debati ėshtė ser ēfarė do tė bėjė qeveria mė shumė. Vonesa e pagave ėshtė njė shembull shumė i qartė i faktit se reforma ėshtė sfidė, edhe pėr ne qė e kemi udhėhequr dhe kthyer nė legjislacion.


Pse? Sepse na ka vonuar ne si qeveri njė debat midis Ministrisė sė Arsimit dhe Financave, pėr trashėgiminė e grantit tė pakushtėzuar. Ministria e Arsimit me tė drejtė kėmbėngul qė granti tė administrohet nga Universiteti, Ministria e Financave kėmbėngul qė ēdo vit duhet njė aprovim i MF pėr trashėgueshmėrinė. Dhe u deshėn disa ditė pėr tė hapur rrugėn e zgjidhjes. Dhe rruga ėshtė, fondet e universitetit trashėgohen dhe nuk varen nga vullneti i MF", u shpreh Rama.  

Kryeministri deklaroi se Reforma nė Arsimin e Lartė nuk do ndalet dhe askush sipas tij s'do e marrė peng zbatimin e ligjit. "Askush nuk e merr peng dot reformėn, as me shfaqje, aq me firma, apo shqetėsime sado legjitime qė tė jenė". 

Rama foli edhe pėr akreditimin e universitetit, duke moskursyer kritikat sa i takon rezultatit qė mori nga agjencia britanike e akreditimeve. Sipas kreut tė qeverisė, Universiteti i Tiranės doli i fundit nė rankim. "Bėmė akreditimet e universitetit dhe nuk doli mirė. Akreditimi nuk e bėjnė ekspertėt e PS, apo kushėrinjtė e mi, por sfida ėshtė qė nė testimin tjetėr vazhdon njė storie me muaj tė tėrė, jo u dha lekė, e su dha lekė, ca lidhje ka rektori me kėtė punė dua ta mėsoj sot. Uroj tė jetė padia ime, por sido qė tė rrotullohet biseda, kjo ėshtė cėshtje qė e zgjidh universiti.

Sot jeni bishti i fundit tė universitetit tė vendit bazuar nga ekspertėt britanikė, kushuri nuk ka nga Britania qė tė kenė influencuar, ėshtė njė nga agjencitė mė tė mėdha nė botė pėr akreditimin. Prandaj i morėm qė tė mos dilnim kushėrinj. Ua pėrsėris, jeni bishti i fundit tė kavallit tė univeristeteve tė Shqipėrisė”, u shpreh Rama. 

"Buka e gojės", Rama debat me rektorin e UT, Mynyr Koni
Kryeministri Edi Rama ėshtė pėrfshirė nė polemika me rektorin e Universitetit tė Tiranės, Mynyr Koni, gjatė takimit tė Senatit tė UT me kryeministrin dhe ministren e Arsimit, Lindita Nikolli. "Urdhėro merre fjalėn e mė trego ēfarė keni me qeverinė se bukėn e gojės ta zgjidhėm", iu drejtua Rama rektorit tė UT, Mynyr Koni. “Nuk e di kush ua ka thėnė kėtė por unė nuk vuaj pėr bukėn e gojės", ishte pėrgjigjja e Rektorit tė UT, Mynyr Koni. 

Edi Rama: Urdhėro merre fjalėn e mė trego ēfarė keni me qeverinė se bukėn e gojės ta zgjidhėm.

Mynyr Koni: Nuk e di kush ua ka thėnė kėtė por unė nuk vuaj pėr bukėn e gojės...

Mynyr Koni: Jam ndodhur nė njė situatė bllokuese. Bazuar nė ligjin jam drejtuar zyrtarisht, asnjėherė nuk janė plotėsuar kėrkesat pėr nevojat e momentit, javėn e ardhsme ne fillojmė promovimin e programit te maturantėt, mė ka ardh pėrgjigja s’kam mundėsi realizoje me mundėsitė e tua. Ēėshtjen e punonjėsve tė rektoratit... Pėr kėtė i jam drejtuar edhe bordit, nuk kam marrė zgjedhjen e duhur. Veprimtaria financiare ėshtė e qartė ...

Edi Rama: Tani ndėrrim bravash unė kisha dėgjuar nė federatėn e mundjes paska ndodh edhe nė universitet... kush e ka zgjedh bordin? Senati. Varet nga senati se keni shumicėn, se po tė ishte ndryshe, si nė universitetet e tjera ku nuk ka probleme tė tilla, atėhere do thoshim pyesim shumicėn si ėshtė puna. Shumicėn e keni ju.

Mynyr Koni: Senati ka autonomi.

Edi Rama: Njė minutė, e kuptoj janė autonomė, por s’janė shtet mė vete. Senati, ka tė drejtėn t’i thėrrasė e t’i dėgjojė. Parlamenti ka tė drejtėn tė thėrrasė e tė dėgjojė kėdo.

Mynyr Koni: Po senati ėshtė i ndarė.

Edi Rama: Kėto janė ēėshtje tė demokracisė i dashur profesor, shyqyr qė ėshtė i ndarė senati. Ku hyn qeveria te brava? Kėto janė punė senati... 

Dhori Kule: Na vjen turp tė dalim rrugės, se dėgjojmė qė thonė na u vonuan rrogat tre ditė, na u vonuan tre ditė dhe ne u ankuam, kush ju jep tė drejtė tė talleni me integritetin tonė? Jemi bėrė pėr turp. Ėshtė problemi i rekrutimit, kemi modelin e DAP dhe ky model ėshtė referuar nė ligjin e arsimit tė lartė, rektori firmos kontratat. Kam 24 pedagogė tė bllokuar ku nuk firmosen kontratat. Mė ka ardhur turp qė problemet e universitetit t'i nxjerr nė pazar. Kjo nuk ėshtė problem bravash dhe jo bravash. 

Edi Rama: Nuk ka lidhje Rektori me bordin nė kuptimin e kompetencave, ligji ėshtė i qartė. Rektori nė radhė tė parė qė ėshtė person i zgjedhur autoriteti mė i lartė nė piramidė, por me vetėdijen qė peshėn e pėrgjegjėsive tė drejtpėrdrejta ka rėnė mbrapsht. Me ligjin e vjetėr, departamentet ishin si repartet e ndėrmarrjeve mekanike. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tofiku O Faik ke harruar Shullazin
avatar
Anonim
Fredi Sjellja e Rames eshte diktatoriale dhe fyese. Arroganca e tij nuk njeh kufinj. Me kujtohet kur i ra fort shpatulkave te nje petagogu te vjeter te gjeologji minierave perpara k/ministrise kur po protestonte. E frikshme per ata qe se kuptojne. Ndersa per Mynyr Konin dhe Dhori Kulen duhet urgjent veting, jane pasuruar padrejtesisht ne kurriz te petagogeve dhe stafeve qe vertete presin buken e gojes. Jepi rrogat petagogeve dhe administrates, mos ja co parate Henri Cilit, Cac Angjelit, Irfan B.Korca
avatar
Anonim
Faik Mynyr BANDIT Koni dhe Dhori KUSAR Kule !! Njėri Mysliman Palaēo dhe tjetri Zvarranik Kaur Ortodoks! Vafshi nė DJALL qė tė dy ju HAJDUTĖT e Pėshtirė !! Ju doni ENVER HOXHŹN e madh qė tju Shkėrd.ente Robtė e Shtėpisė dhe tju pėrvėlonte nė Acid bashkė me Soj e Sorollop ! Jeni mėsuar me EDI RAMĖN ju qė ju vjen "Pas Avazit" juve FUNDĖRRINAVE HAJDUTĖ tė Fondeve Publike ! Ju shoftė KANCERI ishalla sa mė shpejt
avatar
Anonim
Buka Me RRAMEN mos e kruaj SE eshte me keq nga XHAXHI Enveri.TA PRET jo VETEM BUKEN POR EDHE ben e Ben synet sic BERI MEHMET SHEHUN .KESHTU buke ke, grua ke ...JETO PA BERTITUR.LERE RAMEN TE PELLASE SE ATIJ I TAKON .MBAJ ISO DHE TUND KOKEN SIC BEN KRYETARI I BASHKIS FIER SUBASHI.DAKORDO.
avatar
Anonim
o MYNYR? DHori eshte ai qe ti nxory banditet per te bo presion per mos kandidimin tend tani ti bohesh pale me keto kriminela qe donin ta bonin universitetin prone te tyre.zoti Mynyr ne punonjesit e hekurudhes rrogen e janarit e moren ne shkurt nje muaj me vonese qe punetoret jane hadhegjij jo si pedagoget tuaj qe marrin 500 eu per nje provim?tani maskarejt na cfacen si bark thate me vila disa milioneshe zoti Mynyr kjo eshte politike.
avatar
Anonim
Kulja Kush e shkaterroi Universitetin? -Kule (By*ha).
avatar
Anonim
Ilir Urime me kujtohet takimi i Ramiz Alise me pedagoget dhe ketu e pas 27 vitesh jemi ne te njejtin vend numero.
avatar
Anonim
Erik S'kishte asnje perplasje, Rama ua mbylli gojen me fakte. Donit autonomine e zgjeruar dhe e keni, merruni vesh me njeri-tjetrin dhe zgjidhni ngerēet pa nderhyre qeveria me prerje kokash. Nese s'merren vesh profesoret me njeri-tjetrin eshte turpi i tyre. Se mbahen ne fakultete me rroga disa profesore qe dikur kane qene te paret e katundit kjo gje duhet te ndryshoje. Duhet te kete konkurence me te madhe mes profesoreve, jo te gjithe te paguhen me te njejten rroge.
avatar
Anonim
Art Akoma me Thedhori Kulon merresh o Rame?!?! Ky e shkatėrroi sistemin universitar nė Shqipėri. Ato qė deri dje i bėnte vet kur qe rektor, Mynyrit i thot qė s'tė takojnė. Pale.po ke dhe Tan Hoxhėn aty!!! Zagari nr 1 i Kulos. Sa para i dhuroi vėllai kėtij?
avatar
Anonim
Lsi O idiot, kush eshte kryeministri i ministrive me fjale?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38