Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Shkurt 2018 - 13:26 | përditesuar në 17:05
A do i shpėtojė Llalla Vetingut?
Pėrgjigjet KPK pėr Report Tv
Komisioni i Pavarur i Kualifikimit do marrė vendim
TIRANE - Kur kanė kaluar katėr ditė nga tėrheqja e Adriatik Llallės nga e drejta pėr tė qenė gjyqtar pranė Gjykatės sė Apelit, pikėpyetje mbeten nėse Vettingu i nisur ndaj tij do ndėrpritet apo jo. Report Tv i ėshtė drejtuar zyrtarisht Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit pėr fatin e Vettingut tė Llallės dhe pėrgjigja e organeve tė Vettingut ekskluzivisht pėr gazetarin Arsen Rusta ishte se njėsoj si nė rastin e ish-anėtarit tė Gjykatės Kushtetuese, Besnik Imeraj, KPK do mblidhet pėr tė marrė njė vendim dhe do ta bėjė atė publik. 

"Nė lidhje me subjektin tjetėr tė rivlerėsimit, Z. Adriatik Llalla, bazuar nė nenin 14 tė Ligjit 84/2016, trupa e Komisionerėve do tė mblidhet pėr tė marrė njė vendim. ​Referuar pyetjes sė dytė, ju informojmė se dorėheqja ėshtė njė e drejtė ekskluzive e subjektit tė rivlerėsimit, sipas pėrcaktimeve kushtetuese dhe ligjore, ndėrkohė qė trupa gjykuese e Komisionerėve mblidhet pėr tė vendosur nė lidhje me subjektet", thuhet nė pėrgjigjen e Komisionit tė Pavarur tė Kualifikimit pėr gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta. 

Pyetjet e gazetarit Arsen Rusta:
1.Ēfare ndodh me procesin e verifikimit te dy subjekteve qe jane pjese e listes se publikuar nga ju me 1/12/2017 (http://kpk.al/2017/12/12/njoftim/) te dorehequara pas nisjes se verifikimeve?

-- Perfshi zotin Besnik Imeraj gjyqtar kushtetues

-- Adriatik Llalla ish kryeprokuror me status gjyqtar apeli

 

 

 

2.Ne rast se subjektet perfshi gjyqtar, prokuror, ndihmes ligjore qe jane ne proces verifikimi dorehiqein cfare ndodh me ta?

 

3.Per subjektet e ligjit te verifikimit qe jane dorehequr sipas afatit ta parapercaktuar ne kushtetute, a eshte kryer ndonjeverifikim apo procedure, Nese po cfare dhe Nese jo, quhen te perjasthuar nga sistemi i drejtesise me vullnetin e tyre?

Pėrgjigjja e KPK pėr gazetarin Rusta:

"I nderuar Z. Rusta,

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit nė pėrgjigje tė pyetjeve tė ngritura, ju informon se pėr subjektin Besnik Imeraj trupa e Komisionerėve ka marrė vendim pėr ndėrprerjen e procedurave tė rivlerėsimit dhe kjo ėshtė bėrė publike pėrmes njė njoftimi mė datė 12.02.2018 nė faqen zyrtare tė institucionit.

Nė lidhje me subjektin tjetėr tė rivlerėsimit, Z. Adriatik Llalla, bazuar nė nenin 14 tė Ligjit 84/2016, trupa e Komisionerėve do tė mblidhet pėr tė marrė njė vendim. Referuar pyetjes sė dytė, ju informojmė se dorėheqja ėshtė njė e drejtė ekskluzive e subjektit tė rivlerėsimit, sipas pėrcaktimeve kushtetuese dhe ligjore, ndėrkohė qė trupa gjykuese e Komisionerėve mblidhet pėr tė vendosur nė lidhje me subjektet.

Nė lidhje me pyetjen e tretė, nuk janė kryer procedura apo verifikime, kjo nė bazė tė ligjit nr.84/2016 neni 56 tė tij. Duke ju falenderuar pėr interesimin tuaj, ne mbetemi tė hapur pėr tė ruajtur me ju njė kontakt tė vazhdueshėm nė funksion tė procesit tė rivlerėsimit dhe informimit tė publikut"


Adriatik Llalla dhe Besnik Imeraj janė dy precedentėt e drejtėsisė tė cilėt u tėrhoqėn nga sistemi duke dhdėnė dorėheqje, pėr tė shmangur procesin e Vettingut. Sipas njė vendimi tė Gjykatės Kushtetuese, pėrsa kohė nuk ka dalė rezultati i Vettingut, subjekti i rivlerėsimit mund tė tėrhiqet dhe pėr rrjedhojė ndėpritet edhe Vettingu. Pasi ėshtė shprehur pėr dorėheqjen e ish-anėtarit tė Kushtetuese, Besnik Imeraj, mbetet qė Komisioni i Pavarur i Kualifikimit tė marrė njė vendim edhe pėr ish-kryeprokurorin Adriatik Llalla. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Gazi Forca Lu Poshte kriminelet poshte hajduterit liri e shqiptareve te pa meshirshem kundrejt ketyre faqezinjve🇦🇺🇦🇺
avatar
Anonim
Aqifi Nqs ka nisur vetingu ndaj ketyre subjekteve dhe jane kapur ne shkelje nuk mundet te shpetojne pa u pergjigjur. Ndryshe eshte kush eshte dorehequr para nisjes se vetingut. Eshte si te shkosh per te arrestuar nje hajdut dhe ky te thote mire qe erdhet se po vija vet te dorezohesha dhe ti njohesh edhe rrethana lehtesuese. Pastaj nje gje eshte vetingu e tjeter hetimi penal per kedo qe ka bere shkelje penale prokuroria e policia jane te detyruara te hetojne.
avatar
Anonim
genti Llalla nuk e ka problemin me vetingun, por me shkaterimin e sistemit te drejtesie, duke qene bashkepunetor ne mbulimin e krimeve, te cilat duhet t'i ndeshkoje drejtesia. Po doli Llalla pa lagur, krijohet nje precedent i rrezikshem, ku prokurori shkateron organin e akuzes dhe del i lare duke dhene doreheqjen! Prokuroret do te kene te drejte te mbyllin dosjet kur t'ua kete qejfi, per cfaredo krim, pa dhene llogari per veprimet a mosveprimet e tyre.
avatar
Anonim
Nina BRAVO GENTI,E KE QARĖ!!👏👏
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38