Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
14 Shkurt 2018 - 15:25 | përditesuar në 20:57
Ekskluzive - Report Tv mėson ekskluzivisht se ministri i Punėve tė Jashtme Ditmir Bushati, i ka kėrkuar dje nė mbrėmje zyrtarisht Presidentit tė Republikės Ilir Meta, plotfuqishmėrinė nė lidhje me nisjen e negociatave dypalėshe tė Shqipėrisė dhe Greqisė, pėr njė sėrė ēėshtjesh, mes tė cilave, delimitimi i shefit kontinental dhe kufirit detar, heqja e ligjit tė luftės etj.

Burime diplomatike bėjnė tė ditur pėr Report TV se nė kėrkesė mungojnė emrat e negociatorėve. Letra mbėrriti sot nė presidencė dhe ajo i ėshtė dėrguar pėr dijeni edhe kryeministrit Edi Rama. Nė shkresėn e Bushatit, kėrkohet qė negociatat tė kryhen nga pėrfaqėsues tė Ministrisė sė Jashtme, Ministrisė sė Mbrojtjes, Ministrisė sė Brendshme, Ministrisė sė Ekonomisė dhe Institutit tė Gjeografisė.

Nė kėrkesė nuk kėrkohet asnjė pėrfaqėsues nga Presidenca. Tre ditė mė parė burime nga presidenca duke folur pėr Report Tv lidhur me marrėveshjen me Greqinė pėr detin kishin konfirmuar se deri nė atė moment nuk ishte kėrkuar asnjė plotfuqishmėri pėr marrėveshjen e detit me Greqinė.

 

Mė 10 shkurt 2018, edhe ish-presidenti i Republikės Bujar Nishani, duke ngritur alarmin pėr mungesėn e plotfuqishmėrisė nė negociatat mes dy sheteve, kishte kėrkuar nga Prokurorja e Pėrgjithshme e Pėrkohshme Arta Marku, qė tė niste menjėherė hetimet.  

Presidenca ka konfirmuar pėr Report Tv se kėrkesa ka mbėrritur mbrėmė. Gjithashtu mėsohet se kreu i shtetit ėshtė takuar sot nė orėn 08.00 me paraardhėisn e tij, Bujar Nishani  pėr kėrkesėn e Bushatit. Presidenti Meta do tė konsultohet edhe me ish-presidentėt e tjerė nė vijim.

Burime nga presidenca konfirmojnė se pjesė e konsultės do tė jetė nesėr edhe Sali Berisha, i cili ka qenė president i vendit nė vitet 1992-1997. Nė vitin 2009, kur Berisha ishte kryeministėr, ai nėnshkroi marrėveshjen e shumėpėrfolur tė detit me Greqinė, qė u rrėzua nga Gjykata Kushtetuese, pas denoncimit qė i bėri paktit Partia Socialiste, asokohe nė opozitė. 

Gjatė orėve tė pasdites sė sotme, nė presidencė ėshtė shfaqur edhe ish-kreu i shtetit Bamir Topi, nė kuadėr tė konsultave qė Meta ka bėrė tė ditur se do tė bėjė me ish-presidentėt pėr kėtė ēėshtje.

Nė njė intervistė pėr Report TV, pak kohė mė parė, Topi ishte shprehur se po tė kishte qenė president, pėr interesin kombėtar do tė kishte ftuar nė konsulta edhe Ramiz Alinė, nė rast se ky i fundit do tė ishte gjallė. 

s.k/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
populli Po ja varni ujkut melcite ne qafe thote populli, edhe kjo pune merret Saliu me Meten me negociatat e detit me Greqine, ata te dy do ta kene shitur e kane marre ndonje ishull andej, e tani na kerkojne te respektohet "posti i presidentit" dhe kushtetuta.Ta hane edhe kete hajduteri shqiptaret, se te tjera do dalin ,derisa sa te mos mbetet asnje pellembe toke shqiptare, e shqiptaret te jene refugjat ne vendin e tyre.
avatar
Anonim
Liku Presidenti hajdut do pyesi ata qe shiten detin.
avatar
Anonim
Klodi Te gjithe e dine se Ilir Meta eshte agjent Grek dhe kjo po behet si fasade. Ngrehuni Shqiptare se per Shqiperine e Pavarur u derdh gjak dhe sot e 27 vjet pasi shiten cdo pellembe te Shqiperise Oligarkeve ne te majte e te djathte tani po ja shesin greqise...
avatar
Anonim
iksi. une i frigihem ne tradheti si metes si bushatit,se ne syte e tyre lexohet tradhetia.ilire meta deri sot nuk tregoj me nje element te vetem se eshte president shqiptar,por luan rolin e ish unmik ne kosove,ku nuk perzihen ne bisedime te serbis me kosoven.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38