Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:29 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme tė mira Ardi Omeri
14 Shkurt 2018 - 15:54 | përditesuar në 18:12
Sulltana 89 vjeē, Shabani 99 vjeē 
historia e rrallė e ēiftit nga Durrėsi
14 shkurti i gjen bashkė ėdhe pas 72 viteve martesė ,tė lumtur si ditėn  parė tė martėsės, nė vitin 1946, ēifti Sulltane dhe Shaban Gugashi nga qyteti i Durrėsit edhe kėtė vit presin ditėn e tė dashuruarve sė bashkė

Ata mund tė cilėsohen si rekord nė Shqipėri, ndėrsa edhe nė botė ēiftet me kėtė jetėgjatėsi martese janė tė rrallė. Ata kanė 4 fėmijė, 3 vajza dhe njė djalė, ndėrsa vite mė vonė familja e tyre ėshtė shtuar me 8 nipėr e 11 stėrnipėr.

Pėr Report TV Sulltane Gugashi qė mban mbi supe 89 vite jetė dhe Shaban Gugashi, sot 99 vjeē, rrėfejnė ēastet e bukura qė nga lidhja e tyre e deri mė sot, kur dashurisė sė tyre u janė shtuar edhe brezat.

"Nė '46 edhe u martume, mua atehėrė mė pat vdes edhe baba, vetėm nė tė dy ishim nė shtėpi, u bėmė edhe me katėr fėmijė tė tjerė, edhe jetuam. Unė mekanik kam qėnė, kam punu nė fabrikė tė makaronave 20 e sa vjet atje".

Keni 4 fėmijė, 8 nipėr e mbesa dhe keni stėrnipėr e stėrmbesa qė bėhen nė total 23 persona , si ndihesh sot me njė ushtri tė tėrė njėrėzish?
Kėnaqėsi e madhe, a ka kėnaqėsi mė tė madhe se ajo.
Martėsa ime, ēdo gjė tė bukur tė mirė,tė lezeēme, me kėnaqėsi tė madhe.

Nuk e njihje farė xha Shabanin?
Jo jo, kur shkova nuse atėherė.

Ju jeni martu pa e pa njėri tjetrin?
Pa e pa hic, ajo e bukur, unė i bukur, tė dy u takuam

Jeni martu me njė fjalė goje?
Po.

Sa vjeēe ishit?
Isha tė themi 17.

Dashuria mes jush ėshtė zhvilluar se ju nuk keni pas dashni se nuk jeni njoh, dashnia ėshtė zhvilluar gjatė jetės. Ēa kujton ndonjė gjė tė bukur nga xha Shabani?
Gjithė tė mirat e jetės teme, kam kalu njė jetė tė bukur, tė bukur  edhe i kaloj pėrherė. Kemi jetė tė bukur njėri me tjetrin.

Njė mesazh pėr tė rinjtė sot?
Pėr tė rinjtė sot, mesazhi ėshtė tė bashkohen, por tė bashkohen tamam si duhen, mė njė takim, me njė fjalė tė mirė, edhe tė jetojnė gjatė mirė, tė shkojnė mirė, njė fjalė se kam prish deri mė sot .

Cili sekreti i njė bashkėjetese kaq tė gjatė?
Sekreti ėshtė po tė shkosh mirė me familjen, mė bashkėjetėsėn, gruan mė fėmijė,  me jetė, ky ėshtė sekreti.

Ishim me ēiftin Sulltane  dhe Shaban Gugashi, nė Shėn Valentin ju uroj njė ditė tė bukur me dashuri sepse dashuria sic e shihni edhe vete tė shton jetėn.

e.gj/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
nexhi Urimet me te mira e te sinqerta per Familjen Gugashi i uroj jete te qete e te bukur gjithe familjes dhe vecanerisht Donit qe eshte njeri i mrekullushem.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41