Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
14 Shkurt 2018 - 19:24 | përditesuar në 20:21
Nėpėrmjet njė vendimi tė ditės sė sotme Kėshilli i Ministrave vendosi krijimin, organizimin dhe funksionimin e agjencisė sė blerjeve tė pėrqendruara.

Njė gjė e tillė, do tė thotė, se tė gjitha blerjet mbi limitin e blerjeve tė vogla, do t’u hiqen ministrive dhe institucioneve tė varėsisė dhe do tė pėrqėndrohen nė duart e ministrit tė Brendshėm fatmir Xhafaj.

Sipas vendimit Agjencia e Blerjeve tė Pėrqendruara, nė vijim “Agjencia”, organizohet dhe funksionon si institucion qendror, person juridik publik, buxhetor, nė varėsi tė ministrit tė Brendshėm.

Kjo Agjencia, si organ qendror blerės, nė bazė tė VKM-sė ėshtė e autorizuar me vendim tė Kėshillit tė Ministrave dhe ka si mision kryerjen e procedurave tė prokurimit tė fondeve buxhetore me vlerė mbi kufirin monetar tė prokurimeve me vlera tė vogla, nė emėr dhe pėr llogari tė Kryeministrisė, ministrive, institucioneve nė varėsi tė Kryeministrit e tė ministrave tė linjės, pėr blerjen e mallrave dhe tė shėrbimeve tė pėrcaktuara nė aktin nėnligjor pėrkatės.

Agjencia ka buxhetin e vet, i cili ėshtė pjesė e buxhetit tė Ministrisė sė Brendshme.

Modeli nga ku ėshtė frymėzuar qeveria shqiptare pėr kėtė pėrqendrim tė blerjeve tė mėdha nė duart e njė institucioni tė vetėm duket se ėshtė Consip-i italian dhe qėllimi ėshtė qė nėpėrmjet blerjeve me shumicė, tė ulet kostoja pėr njėsi, duke i bėrė kėshtu mė efektive blerjet publike, duke i kursyer para buxhetit tė shtetit, gjė qė do tė ishte mė e vėshtirė pėr t’u realizuar, nė rastet kur secili shėrbim blihet veēmas nga ēdo institucion.

Nė ueb-sjatin e Consip-it italian, modeli i tė cilėt tashmė do tė aplikohet edhe nė Shqipėri, thuhet se ajo ėshtė njė shoqėri aksionere, ku aksionet i zotėron 100% Ministria e Ekonomisė dhe Financave, nė shėrbim ekskluziv tė Administratės Publike.

Misioni i shoqėrisė ėshtė qė t’i bėjė mė efikase dhe transparente pėrdorimin e burimeve publike, duke i vėnė nė dispozicion administratės instrumente dhe kompetenca pėr tė administruar blerjet e tyre dhe duke stimuluar kompanitė private qė tė jenė konkurruese me sistemin publik.

Agjencia e Blerjeve tė Pėrqendruara planifikon dhe kryen procedurat e prokurimit pėr mallrat dhe shėrbimet e mėposhtme, duke filluar nga data 1 janar 2019:

a) Riparim, mirėmbajtje e sistemit ngrohje-ftohje; b) Riparim dhe mirėmbajtje automjetesh; c) Mirėmbajtje impiantesh elektrike; ē) Shėrbim i ruajtjes dhe sigurisė fizike; d) Blerje artikujsh ushqimorė; dh) Blerje pajisjesh kondicionimi; e) Shėrbim gjelbėrimi; ė) Shėrbim mirėmbajtjeje rutinė dhe dimėrore tė rrugėve.

Sipas vendimi Ministria e Mbrojtjes lejohet t’i realizojė vetė procedurat e prokurimit pėr blerje uniformash, veshmbathjesh dhe elementesh tė tjera pėrbėrėse  tė tyre, blerje kėpucėsh.

Gjithashtu edhe Ministria e Mbrojtjes dhe institucionet e saj tė varėsisė lejohen tė realizojnė vetė procedurat e prokurimit me objekt “Riparim dhe mirėmbajtje automjetesh”. Pėrjashtohen nga zbatimi i kėtij vendimi pėrfaqėsitė diplomatike dhe konsullore tė Republikės sė Shqipėrisė, tė akredituara jashtė vendit.

Sipas vendimit tė Kėshillit tė Ministrave tė miratuar kėtė tė mėrkure, kjo agjenci ngarkohet pėr blerjen e mallrave dhe shėrbimeve si mė poshtė:

1.1. Blerje automjetesh;

1.2. Blerje karburanti, pėrveē vajgurit Jet A1;

1.3. Blerje materialesh kancelarie;

1.4. Blerje orendish dhe pajisjesh pėr mobilim zyrash;

1.5. Blerje materialesh tė ndryshme pėr pastrim;

1.6. Blerje uniformash dhe elementesh tė tjera pėrbėrėse tė tyre;

1.7. Blerje kėpucėsh;

1.8. Blerje pjesėsh kėmbimi pėr automjete, pėr shėrbimet profilaktike;

1.9. Blerje tonerash;

1.10. Sigurim automjetesh;

1.11. Shėrbim gatimi dhe shpėrndarje ushqimi;

1.12. Shėrbim pastrimi;

1.13. Shėrbim lyerjeje dhe mirėmbajtjeje ndėrtesash;

1.14. Riparim dhe mirėmbajtje automjetesh;

1.15. Botime, printime dhe materiale shtypshkrimi;

1.16. Blerje materialesh tė buta dhe veshmbathje;

1.17. Riparim, mirėmbajtjeje sistemi tė ngrohje-ftohjejeve;

1.18. Mirėmbajtje impiantesh elektrike;

1.19. Blerje pajisjesh laboratorike, me pėrjashtim tė atyre mjekėsore;

1.20. Shėrbime dezinfektimi;

1.21. Shėrbim i ruajtjes dhe i sigurisė fizike;

1.22. Blerje artikujsh ushqimorė;

1.23. Blerje pajisjesh kondicionimi;

1.24. Shėrbim gjelbėrimi;

1.25. Shėrbim mirėmbajtjeje rutinė dhe dimėrore tė rrugėve.

s.k/Shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Faik TAHIRIT tja rruani Lart e Poshtė tė gjithė ju HAJDUTĖ DOGANASH qė komentoni kźtu Droga Droga!Ju jeni HAJDUTŹ dhe FUNDŹRRINA qź ndikoni nė rrėnimin e Ekonomisź dhe Varfėrisė sė Shqiptarėve sepse jeni HAJDUTĖ DOGANASH,HAJDUTĖ ZYRASH SHTETI dhe nuk keni lėnė gjė pa VJEDHUR!Ju u keni futur Duart e ZEZA nė XHEP Shqiptarėve dhe i keni VJEDHUR,ndźrsa TAHIRI nuk ka VJEDHUR asnjė Shqiptar!Nė qoftėse e ka vėnė Pasurinė me Drogė i lumtė dhe e gėzoftė,nė qoftėse ka VJEDHUR si PDja dhe LSIja shkoftė nė DJALL
avatar
Anonim
LU -IK Faik nuk je I drejte .PSE TAHIRIN E KE NGA FSHATI I PARTISE TENDE PRANDAJ NUK THUA TE MINISTRAVE POR VETEM TE ISH- MINISTRAVE.NENA I KA PJELLE TE TERE .APO TY TE KA PJELLE NJERKA ?? MOS FAIK SE do te ndahet EMRI ne-: Fa dhe IK ZHDUKU KOMUNIST I XHAXHA RUCIT.APO I RAMIZIT ?? Djale I VETEM je o qymyr I AGRON Braces.
avatar
Anonim
Zylo O Faik ke filluar dhe ti te dyshosh per hajduterine e Rama - Xhafa
avatar
Anonim
Al O shqiptarja.com, po edhe ju nuk e dhate ate lajmin per GD dhe Salianjin?!!!!!!! A do na e thoni ne lexuesve pse jo? Apo e bete me qellim qe mos tju lexojme me, se me sa shoh ju kane rene komentet e lexuesve! Vertet me habitet, varja gjithsesi
avatar
Anonim
Hatixhe Po nuk jan n dore te xhafes po ne dore te kryetarit te agjensise.
avatar
Anonim
visiiiii Po clidhje ka xhafa ktu? Kjo agjensi do ket nje kryetar apo drejtor normalisht
avatar
Anonim
Drin Po blerjet e perqendruara i kishte ministria e brendshme.
avatar
Anonim
Faik Ndaloni VJEDHJET dhe KORRUPSIONIN nč qoftėse doni tė bėheni tė Besueshėm , dhe filloni Arrestimet e ish Ministrave Banditė HAJDUTĖ tė PD KRIMIT dhe LSI (LesheLi) GRABITJES !Jeta e Qytetarėve tė Shqipėrisė pėrmisohet ndjeshėm ,vetėm nė qoftėse ju KONFISKOHEN dhe SEKUESTROHEN gjithė PRONAT dhe PARATĖ BANDITĖVE HAJDUTĖ tė PDsė dhe LesheLisė HAJDUTĖRISĖ. Vetėm kėshtu EDI RAMA do bėhet i besueshėm tek Shqiptarėt ,dhe do shpėrblehet edhe me mė shumė VOTA ,nė tė kundėrt nė DJALL Vafshi qė tė gjithė!!
avatar
Anonim
Kamaleoni O fiqo mund te kerkosh te arrestohen edhe ata para lsi dhe pd dmth te qeverise nano edhe ata te qeverise berisha 1 edhe ata te komunizmit je qe je edhe ata te zogut, vetem aman e vella keta qe kan 5 vjet ne pushtet mos kerko te na i gjej gje e keqe se na mori lumi pastaj, kush do jete fanari ndricues i ekonomise boterore....
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38