Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 20:05 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
14 Shkurt 2018 - 19:52 | përditesuar në 09:37
Ndryshon akuza, atentatori i
Ēapjave nė gjyq pėr vrasje
Gjykata e Elbasanit ka vendosur tė pranojė kėrkesėn e Prokurorisė pėr ndryshimin e akuzave ndaj tė pandehurit Shkėlzen Hasanpapaj, i arrestuar si i dyshuar pėr tentativėn e vrasjes nė qershor tė 2016 ndaj dy anėtarėve tė fisitg Ēapja, Florenc Ēapja dhe Bledar Muēa.

Njė burim i tha telefvizionit “Report Tv” se gjyqtari Sulejman Kurti pranoi kėrkesėn e prokurorisė sė Elbasanit pėr ndryshimin e akuzės dhe kalimin e ēėshtjes pėr gjykim pėr akuzat e parashikuara nga neni 79 gėrma “ė”, 22 dhe 278/1 tė kodit penal. Mė konkretisht atentatori i Ēapjave do Hasanpapaj qė u ekstradua nga Hollanda nė 2017, do tė gjykohet nė gjykatėn e Elbasanit pėr akuzėn e “Vrasjes nė rrethana tė tjera cilėsuese nė mėnyrė tė rrezikshme pėr jetėn e shumė personave” mbetur kjo nė tentativė dhe “Armėmbajtje pa lejė”.

Veē ndryshimit tė akuzave, gjyqtari Kurti vendosi qė ēėshtja tė kalojė pėr gjykim. Me kėtė vendim, gjykata ka rrėzuar tre akuzat pėr “Kanosje me armė”, “Armėmbajtje pa lejė” dhe “Plagosje tė lehtė me dashje” qė prokurorja Eliverta Murra kishte ngritur ndaj tė pandehurit Shkėlzen Hasanpapaj.

Lidhur me ndryshimin e akuzave Drejtoria e Inspektimit pranė Prokurorisė sė Pėrgjithshme ka nisur verifikimet pėr prokurorėt Neritan Hoxha, Fatmir Lushi dhe Eliverta Murra. I pari qė ka hetuar kėtė dosje ėshtė prokurori Neritan Hoxha.

Mė pas ky i fundit ėshtė larguar duke hyrė nė kėtė hetim prokurori Fatmir Lushi. Por edhe ky i fundit ėshtė larguar dhe dosja e atentatit mafioz kundėr Florenc Ēapjas dhe Bledar Muēės, ka qėnė mė pas nė dorė tė prokurores Eliverta Murra.

Njėherėsh burimet thanė se objekt i kontrollit janė dhe veprimet e ish-drejtuesit tė kėsaj prokurorie Dritan Gina, i cili ka menaxhuar procedurėn e ndėrimit tė prokurorėve, derisa nė fund ēėshtjen e ka pasur nė dorė prokurorja Eliverta Murra, e cila nė 27 dhjetor 2017 ka mbyllur hetimet duke akuzuar Hasanpapaj pėr tre akuzat “Kanosje me armė”, “Armėmbajtje pa lejė” dhe “Plagosje tė lehtė me dashje”.

s.k/Shqiptarja.com

20 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Robert Ca behet ketu o njerez. Rrezikon me shume burg me vjedh nje biciklete se sa te besh atentat me kallash ne mes te dites, ne mes te qytetit dhe qershia mbi torte... te plagose nje punonjes policie.
avatar
Anonim
Populli Prokurori Fatmir Lushi sherbetor i bindur i Qazim Sejdinit, i ndrroi akuzat per Hasanpapen , dhe e dergoi kryeprokuror ne Fier se ka shpiat qe i ka deklaruar,dyqanet magazinat e disa hektare pyje “lala” ne Fier , atje i duhet katunari Fatmir.per tia ruajtur.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41