Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:10 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet
06 Mars 2018 - 09:30 | përditesuar në 16:39
Pranga pronarit tė Kristalit,4 vjet
mbyllur jepte diploma "Juridiku"
Ahmet Muēa diploma pėr 2500 euro, njė nė kėrkim
Biznesmeni Ahmet Muēa u arrestua mbrėmė/Detaje
Pronari i ish-Universitetit Kristal Ahmet Mucaj, ėshtė arrestuar nga Policia e Tiranės, pasi jepte diploma tė falsifikuara. Ahmet Mucaj ėshtė kapur pas hetimeve dy mujore tė Prokurorisė, teksa dorėzonte njė diplomė “Bachelor” pėr Drejtėsi njė femre. Pavarėsisht se Universiteti Kristal ėshtė mbyllur qė nė muajin gusht 2014, ende vijonin qė tė lėshoheshin diploma me logon e tij.

Administratori i ish Universitetit Kristal Ahmet Mucaj kishte ruajtur vulėn e Universitetit si dhe numrat e amzės. Pikėrisht duke pėrdorur kėto dy tė dhėna, ish-administratori vijonte tė lėshonte diploma tė ciklit 3-vjecar, me datėn kur Universiteti Kristal vijonte aktivitetin. Duke ju referuar burimeve policore, ish-administratori shėnonte qė data e lėshimit tė diplomave ka qenė para 2014-sė, pasi nė gusht tė 2014-sė Universiteti Kristal ėshtė mbyllur me vendim tė qeverisė Rama, pikėrisht pėr shitjen e diplomave, por pavarėsisht kėtij fakti, Muēaj nė muajt e fundit kishte vijuar qė tė shiste diploma. Ahmet Mucaj ishte kontaktuar nga njė femėr pėr diplomė nė fushėn e Drejtėsisė.

Biznesmeni ja ka pėrgatitur diplomėn dhe i ka thėnė se duhej tė paguante 2500 euro. Pikėrisht nė momentin kur do dorėzohej diploma dhe do paguheshin 2500 euro, Ahmet Mucaj ėshtė arrestuar nga Policia. Nė kėrkim ėshtė shpallur edhe njė person tjetėr me inicialet Y.P, i cili dyshohet se i gjente klientė Ahmet Mucajt. Vetėm muajt e fundit Mucaj u ka shitur disa personave diploma nė fushat e Drejtėsisė dhe Ekonomisė, duke shėnuar data kur Universiteti Kristal ishte i hapur.

Pronari i ish-Universitetit Kristal akuzohet nga Prokuroria pėr “Korrupsion Pasiv nė sektorin privat”, njė vepėr penale qė parashikon dėnim deri nė 3 vite burg. Universiteti Kristal gjatė kohės qė ushtronte aktivitetin dyshohet se ka lėshuar diploma pėr student qė as nuk kishin shkuar nė mėsim, kjo ka qenė edhe arsyeja pse u mbyll. Madje edhe djali i Umberto Bosit tė Lega Nord nė Itali, Renzo Bosi ėshtė pajisur me diplomė nga Universiteti Kristal nė 2010, pa ardhur fare nė Tiranė.

 

Njoftimi i plotė/ Prokuroria Prane Gjykates se Shkalles se Pare Tirane
Prokuroria Prane Gjykates se Shkalles se Pare ka regjistruar procedimin penal nr. 741 date 22.01.2018, lidhur me referimin e bere nga Drejtoria Vendore e Policise Tirane, per dyshime ne dhenien e diplomave te falsifikuara. Ne kuader te ketij hetimi, Drejtoria Vendore e Policise Tirane, ne bashkepunim me Prokurorine, kane arrestuar ne flagrance shtetasin Ahmet Mucaj, ish administrator i Universitetit “Kristal”, per vepren penale “Korrupsioni pasiv ne sektorin privat”, parashikuar nga neni 164/b i Kodit Penal, i cili eshte kapur ne kushtet e flagrances duke i dorezuar nje shtetaseje nje diplome te nivelit “Bachelor”, dega “Drejtesi”, kundrejt marrjes se nje vlere monetare.

d.b/shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Plis Si ka mundesi ai ishte i akredituar nga vete Nora Malaj, a thua te jete e korruptuar edhe ajo? Nuk besoj. Vete bukuria e saj tregon te kunderten
avatar
Anonim
Plis Si ka mundesi ai ishte i akredituar nga vete Nora Malaj, a thua te jete e korruptuar edhe ajo? Nuk besoj. Vete bukuria e saj tregon te kunderten
avatar
Anonim
krn O I LSI ky
avatar
Anonim
Cubi Te kalbet ne burg hajvani i saliut ,se e cuan shqipen per lesh.E kthyen cdo kasolle ne universitet.Per shembull i famshmi vitrina dikur ishin stallat e blektoris te ish sek.Limuthit.e sa te tjere.Per 1000 banor nje universtet,*** Arritje e MADHE*"**!!!!!!!!!!!!! e qeverisjes se ndritur te pd, si shum gjera te tjera.
avatar
Anonim
Fredi Sa shume nenpunes ne administraten shteterore dhe ate private ka me diploma Kristali ohuuuuu Te gjithe duhet te kalojne Provimin e Shtetit dhe duhen verifikuar ne kane bere shkolle apo jo. Met Budalla pronar universiteti privat, rektore kishte mbesen, vajzen e Lulos😂😂😂
avatar
Anonim
Tr Burgun e ka hak se ne burg ishte dhe atije do vdesi ne burg zagari...
avatar
Anonim
albanistan albanistan veni i parajses ku behesh yll me nje te futur doren ne xhep hajde europe hajde na mer e na fut ne gjirin tond
avatar
Anonim
anonim Ajo qė mė bėn pėrshtypje, ėshtė se pėrse ėshtė lėnė tė arrestohet ky pronar i Kristalit tani qė si opozita, ashtu edhe stafi akademik i Universitetit tė Tiranės, po i drejtojnė kritika tė ashpra ndėrhyrjes sė Ramės nė pamvarėsinė e UT. Nuk ėshtė arrestuar asnjė "drejtor" policie qė ėshtė pėrzjerė me trafikun e kanabisit e kokainės, e u kujtuan tė arrestojnė pronarin e Kristalit pėr show propogandistik.
avatar
Anonim
oboboboboooooooooo yyyyyyyy cfare thoni institucioni i ministris eshte ne rregull ,pse duhet te ARESTOHEN, ja psh drejtoresha e arsimit te larte ajo ishte kur ishin kioskat universitare ajo eshte po prap sot ( asistente ne ligjin e ri nr 80-2015). Keta tallin .... me NE duke vene gjoba njeri - tjetrit se nuk i pret njeriu barku per kete VEND
avatar
Anonim
Mithati Po Nora Malajn kur do ta arrestojne?
avatar
Anonim
Boni TANI U ZGJU PROKU ... KY KA SISTEMATIKISHT QE KUR ESHTE HAP E SHET DIPLOMA... APO KA PAS MBROJTJE NGA MINISTRA E FUNKSIONAR PD.LSI.PS..... APO HARON RAMA SE KA MINISTRA E ZV.MIMN E NJE USHTRI PERSONLI NE ADMINISTRAT MILITANT ME DIPLOLOMA KRISTALI...
avatar
Anonim
Tironsi Duhet te shohim hetimin ne vazhdim a do nxjerin sa diplloma ka certifikuar mbas mbylljes ne bashkpunim me ministrin e arsimit se tani jane dhe ne sistem..... kush ka bo nderhyrjet psh..IT .. kush eshte dipllomu per kto 4 vjet se gjitshka le gjurme ne kompjuter .... apo do i marin na Milion Euro si gjithmon Policia e Prokuroret....
avatar
Anonim
H Njė popull qė ka kompleksin e injorancės , jep gjithshka tė mos duket injorant dhe paguan mashtruesit ti vėrtetojnė “qė nuk janė injorantė”. Ky ėshtė treguesi i injorancės sė thellė.
avatar
Anonim
O EDO Sa drejtora e nendrejtora jane bere me diplomat e ketij zoterise ne bashkepunim me Monken
avatar
Anonim
Loran shehu Gjynaf
avatar
Anonim
Arber po ato qe e lejuan te beje kete kerdi ne edukimin e shqiptareve kur do arrestohet, a ka inspektore qe nuk kane bere punen e tyre sic duhet qe te shkojne te japin llogari e te dalin para pergjegjesise, ministra, shefa arsimesh etj etj, turp tu vije por sju vjen prandaj ligji, ne qofte se do vendoset ndonjehere ne shqiperi, duhet te jete i ashper me keto kafshe.
avatar
Anonim
Emigrant Hajt per hajer .ha ha ha met muca biznesmen .ky ka qene nje pederast i ndyre ne burg
avatar
Anonim
Delinquenti Ha ha o shoku po nuk thuhen ca gjona se ai osht bisnesmen, kurse un do te shtoj nje gjo tjeter ēar lidhje ka ky Meti nga permeti me NSHRAK apo PARKUN E AUTOBUSAVE qe osht vjedh nje here e nje koh ha ha BISNESMEN edhe batanijet e bugut ka shit dhe sa ka spiunu ????
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63