Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:10 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
06 Mars 2018 - 18:45 | përditesuar në 23:13
Njė investigim i thelluar nga "Mother Jones", qė mban firmėn e David Corn, Hannah Vevintova dhe Dan Friedman ka hedhur dritė mbi ēėshtjen e pėrfolur tė lobimit tė Partisė Demokratike Shqiptare nė SHBA, nga njė kompani fantazmė.

Tani rezulton se pas kompanisė nė fjalė qėndron Rusia, e cila sponsorizoi Bashėn nė SHBA dhe u pėrpoq tė ndikonte tė zgjedhjet nė Shqipėri, me synim krijimin e tensioneve politike nė Ballkan, pėr tė penguar integrimin e vendeve nė BE.

Sipas investigimit, rusėt kanė dalluar te Basha, dikė qė mund tė pėrmbyste agjendėn politike pro-Bashkimit Evropian nė Shqipėri, tė udhėhequr nga Edi Rama.

Investigimi
Disa prej elementėve nė njė histori tė ēuditshme ndikimi qė ngre dyshimet se rusėt nė mėnyrė tė fshehtė pėrdorėn republikanėt nė Uashington nė pėrpjekje pėr tė shkaktuar konflikte politike nė Ballkan janė: njė ish-ndihmės i fushatės sė Donald Trump i cili punon si lobit, njė pagesė gjysėm milionė dollarė, njė parti e djathtė shqiptare, katėr kongresmenė Republikanė, Breitbart News, njė administrues i njė restoranti kosher nė Nju Jork, njė shėrbim tė dhėnash online qė promovon gratė e “bukura” ukrainase, dhe kompanitė e naftės tė lidhura me Rusinė. 

Ėshtė njė histori e ndėrlikuar me shumė intriga politike. Njė vit mė parė, njė kompani fantazmė skoceze e quajtur Biniatta Trade, e pėrbėrė nga dy kompani nafte me qendėr nė Belize, paguan njė lobist republikan dhe ish-ndihmės i fushatės sė Trump i quajtur Nick Muzin nė mėnyrė qė tė ndihmonte Partinė Demokratike tė Shqipėrisė nė SHBA. Nė atė kohė, ishin duke u zhvilluar zgjedhjet parlamentare nė Shqipėri, dhe e djathta po e sfidonte qeverinė e drejtuar nga Partia Socialiste. Qeveria udhėhiqej nga kryeministri Edi Rama, i cili po e drejtonte Shqipėrinė drejt Bashkimit Evropian dhe kishte parlajmėruar pėr rritjen e ndikimit rus nė Ballkan. Si pėr rastėsi (ose jo edhe aq rastėsisht), dy kompanitė e naftės nga Belize qė qėndronin pas Biniatta Trade ishin qė tė dyja tė lidhura me firma tė kontrolluara nga rusėt.

Nga kjo del se subjekte tė lidhura me Rusinė ndėrhynė nė mėnyrė tė fshehtė nė SHBA nė mėnyrė qė tė ndikonin te zgjedhjet nė Shqipėri.

Investigimi mbyllet duke ngritur njė pikėpyetje tė madhe

Pyetja kryesore ėshtė: Kush i financoi pėrpjekjet e Muzin nė SHBA pėr ta ndihmuar Partinė Demokratike tė Shqipėrisė? Provat qė kemi nė dispozicion tregojnė pėr njė skenar tė rrezikshėm: firmat e lidhura me Rusinė ndėrhynė nė mėnyrė klandestine nė Uashington nė mėnyrė qė tė nxitin ndryshimin e agjendės (politike) nė Shqipėri.

Inteligjenca amerikane vitin e kaluar doli nė pėrfundimin se Putin ndėrhyri nė zgjedhjet e 2016-s me operacione tė fshehta dhe masa tė tjera nėn dorė. Prokurori Special Muller qė po heton pėr kėtė ka paditur sė fundmi 13 shtetas rusė. Nė padi ai pėrshkruan se si Moska ndėrmoi njė fushatė propagandistike tė fshehtė pėr tė ndikuar nė zgjedhje dhe pėr ta ndihmuar Trumpin nėpėrmjet rrjeteve sociale. Por marifeti “Biniatta Trade-Shqipėri” ėshtė njė parlajmėrim i mundshėm se lufta e nėndheshme ruse mund tė vazhdojė edhe mė thellėsisht.

shkrimi

Shkrimi nė fjalė te "Mother Jones"

skema

Skema se si e pėrdorėn rusėt Bashėn dhe SHBA-nė pėr tė destabiluzuar Ballkanin

s.k/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Refugjati Edi Ramai cili po e drejtonte Shqipėrinė drejt Bashkimit Evropian dhe kishte parlajmėruar pėr rritjen e ndikimit rus nė Ballkan. Si pėr rastėsi (ose jo edhe aq rastėsisht) dolen dhe keta investiguesit si ata te gaztave qe tone "Shqiperia destinacion turistik". Perplasje e madhe Usa-Be-Rusi-Turqi, te gjithe duan Shqiperine me vete.😂
avatar
Anonim
Populli Cdo dite e me teper po dalin haptas armiqesite dhe tradhetite qe i jane bere ketij kombi. Berisha Basha dhe ca te tjere te shpallen armiq te Shqiperise dhe te denohen si tradhetare
avatar
Anonim
Trump. J JU pacavuret e KOMUNIZMIT nuk hiqni DORE nga thashethemet .Shtetet PO DALIN nga BE - JA JU DONI TE FUTENI.DIELL QE LIND NGA PERENDON ,-THOTE NAIMI, o TAHIRAMETAT GELBAZAT E KOMBIT .VETEM VACCINA " TRUMP " UA SHUAN FAREN .PO JEMI LARG DHE BENI TRAKTATE ME TURQIT ( TURQ te tur-QI -SHAR) GJENI TAHIRIN ,SOTEN , FINON E SEMURE , NANO BAJGEN DHE RUCIN ENVERISTIN QE PO JU QIRON NGA FAQJA E DHEUT .
avatar
Anonim
Shqipnia serish kjy , ik moj grua se le nam, debile, sdi cte nxjerr goja, na fut dhe ca fjale anglisht a thua se je nga nigeria, ti me siguri je ndonje scammer nga afrika qendrore, ose i paguar nga rusia per destabilizim te rajonit., shif moj punet e tua.
avatar
Anonim
Qytetari digjital Shko ti me gjithe vaksinen e Trumpit, pecent inferior.
avatar
Anonim
Tir Dhe themi ne pse Basha nuk merret me kurven Gride e horrin Salianj?! Po ai paska "plane te tjera madhore", pikaaa njeriut qe qesh! Lulash, Saliash, Nokiash, Palokiash etj po u vjen fundi me nje damke te madhe: Trafhetare te Kombit!
avatar
Anonim
Tirona Bajgat e shqupit tradhtaret e kombit.
avatar
Anonim
bledi e dim tani se PD edhe LSI jan me u ...... me fis
avatar
Anonim
ridvani Shikoni kush eshte Basha edhe me i zi se Berisha i cili furnizoi me nafte makinerine vrastare te Milosheviqit.Basha me rusin,me serbin e djallin behet per pushtet.Eshte lidhur me Rusine prandaj iku naten per Amerike.I shkoi kot dhe mire u be qe doli kjo marrezi ta shohin shqiptaret kush eshte ky m.t.
avatar
Anonim
TA RRAS LALA Ēdo dit qė vjen tregon kriminalitetin e partis fashiste tė ashuquajtur demokratike me njė kriminel si lul shal ngjitmi e ordiner si mul idjoti e fundėrrina si strahimiri murizi me njė fjal gjith plerat e kombit te pd Zoti i shfarost kto fundėrrina qė Shqipėria tė mari frym lirisht
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63