Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Sociale
12 Mars 2018 - 20:54 | përditesuar në 20:58
Kanadaja lehtėson emigrimin 
pėr shqiptarėt, ja kush pėrfiton
Ministri i Shtetit pėr Diasporėn zhvilloi njė takim tė rėndėsishėm me Ministrin pėr Refugjatėt, Migracionin dhe Shtetėsinė nė Kanada, Ahmed Hussen. Dy zyrtarėt diskutuan lidhur me marrėveshjen pėr pensionet, njė ēėshtje me shumė interes pėr shqiptarėt nė Kanada.

Gjatė bisedės u tha se draft marrėveshja ėshtė finalizuar dhe tė dyja palėt janė gati ta firmosin. Lehtėsimi i lėvizjes sė qytetarėve ishte njė tjetėr temė e rėndėsishme e prekur nė takim.

Hussen informoi Majko se Kanadaja po ndėrmerr njė reformė pėr tė mundėsuar lehtėsimin e lėvizjes, veēanėrisht pėr studiuesit, studentėt dhe sipėrmarrėsit qė kanė lidhje biznesi nė Kanada.

Ministrat diskutuan edhe pėr ēėshtje tė tjera qė shqetėsojnė komunitetin shqiptar nė Kanada, me Hussen qė shprehu gatishmėrinė e tij pėr tė bashkėpunuar me autoritetet shqiptare. Majko e ftoi zyrtarin e lartė kanadez tė marrė pjesė nė samitin e dytė tė diasporės qė do tė zhvillohet nė Tiranė.

majko ne kanada
(Majko me ministrin kanadez, Hussen)

Mė herėt Majko vizitoi shkollėn shqipe nė Ottawa ku qė nga viti 2000 gjuha shqipe ėshtė pėrfshirė nė programin mėsimor si gjuhė e tretė, pas anglishtes dhe frėngjishtes.

“Foluni fėmijėve nė gjuhėn amtare. Vetėm kėshtu do tė mund ta pėrcjellim identitetin shqiptar nėpėr breza”. Me kėtė mesazh iu drejtua Ministri mėsueseve dhe prindėrve. Mėsimi i shqipes zhvillohet ditėn e shtunė dhe Majko vlerėsoi sakrificat dhe punėn e mėsueseve e prindėrve pėr ruajtjen e gjuhės dhe kulturės shqiptare tek brezat e rinj. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Albano72 O anton e paske harru shqiperin ti,njerzit skan buk me henger ti na tregon shpenzimet ha ha ha
avatar
Anonim
Dhimitri Gusho Toronto Canada Ju nuk keni idenė se sa nė mėnyrė tė poshtėr Ambasada e Kanadasė nė Romė ka trajtuar dhe vazhdon tė trajtojė shqiptarėt. Atė duhet tė diskutonte Pandi me Ministrin. Nė fillim njė trajtim njerėzor pastaj tė tjerat.
avatar
Anonim
Anton Rrini atje se po erdhet ne kete toke do pendoheni ne zemer Taksat qerane e shpis dhe fatura,per keto do punoni deri kur te vdisni Plus 2000$ nje bilete per shqiperi Welcome to Canada
avatar
Anonim
edi Kanadaja ka marreveshje me shume vende te tjera te botes ku te rinjte nen 35 vjec mund te shkojne dhe te punojne per nje vit ( Working Holiday Visa). Nqs Z.Majko do e arrinte nje marreveshje te tille edhe per Shqiperine do ishte fantastike. Pune se pari duhet te dine ca te kerkojne
avatar
Anonim
Albano72 Ku do hiqen vizat me kanadan???????
avatar
Anonim
Dhimitri Gusho Toronto Shqiptarėt i vetmi vend nė Evropė qė duhet tė japin shenjat e gishtėrinjve sa herė aplikojnė pėr Kanada. Ambasada nė Romė, shumica italiane, i trajton aplikantet si plehra. Kjo gjė vazhdon prej vitesh. Studentėve u refuzohen viza kot. Kjo ėshtė gjendja. Ata i hoqėn viza Meksikės dhe as mendojnė pėr Shqipėrinė.
avatar
Anonim
Dhimitri Gusho Toronto Shqiptarėt i vetmi vend nė Evropė qė duhet tė japin shenjat e gishtėrinjve sa herė aplikojnė pėr Kanada. Ambasada nė Romė, shumica italiane, i trajton aplikantet si plehra.
avatar
Anonim
Santa Quaranta Nese do te hiqeshin vizat ne vend do te ngelte vetem qeveria dhe deputetet...
avatar
Anonim
Dhimitri Gusho Toronto Jeta kėtu ėshtė okay por larg asaj qė mendojnė njerėzit. Kush e ka jetėn nė rregull nuk ka pėrse tė vijė kėtu, tė ketė nė godinė nga tė gjitha pjesėt mė tė prapambetura tė botės, tė paguajė qiranė spekulative dhe tė harrojė pushimet
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63