Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:01 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Adriatik Doēi
13 Mars 2018 - 07:14 | përditesuar në 07:22
Ish-deputetėt Jozefina Topalli, Astrit Patozi dhe Arben Imami kanė paralajmėruar se kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, pėrmes mbledhjes sė Kuvendit Kombėtar, do tė privatizojė si dhe do tė pastrojė partinė nga demokratėt.

Alarmi i kundėrshtarėve tė Bashės vjen pas mbledhjes sė fundit tė Kryesisė sė PD, e cila vendosi qė Kuvendi Kombėtar tė mblidhet nė datat 28-29 prill, pėr miratimin e ndryshimeve statusore dhe riorganizimin e partisė. Po ēfarė do tė ndodhė nė mbledhjen e forumit mė tė lartė tė partisė mė tė madhe nė opozitė?

Nė mbledhjen e Kuvendit Kombėtar tė PD do formalizohet ndryshimi i pėrbėrjes sė forumeve tė larta tė Partisė Demokratike, qė nga vetė Kuvendi, Kėshilli Kombėtar dhe Kryesia. Largimet dhe prurjet e reja nė kėto forume janė diktuar automatikisht qė me shpalljen e listės sė kandidatėve pėr deputetė qė hartoi Lulzim Basha pėr zgjedhjet e 25 Qershorit tė 2017 si dhe pas konstituimit tė Parlamentit tė ri.

I gjithė grupi kundėrshtar i Lulzim Bashės, i cili u pėrjashtua nga lista fituese e kandidatėve pėr deputetė tė PD, nė zgjedhjet parlamentare tė 2017, nuk do tė jetė mė pjesė e Kuvendit dhe Kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike. Konkretisht, pjesė e kėtyre forumeve tė larta nuk do tė jenė mė Genc Ruli, Astrit Patozi, Jozefina Topalli, Majlinda Bregu, Eduard Selami, Ridvan Bode, Arben Imami, Keltis Kruja, Bedri Hoxha, Igli Cara etj.

Largimi i tyre parashikohet nga nenet 34 pika ‘d’ dhe 36 pika ‘d’ e statusit tė Partisė Demokratike. Me humbjen e statusit tė deputetit, figurat e lartpėrmeduara kanė humbur edhe tė drejtėn pėr tė qenė anėtarė tė Kuvendit dhe Kėshillit Kombėtar.

Gjithashtu, nuk do tė jenė mė pjesė e kėtyre forumeve tė larta tė PD edhe sekretarėt funksionalė tė Partisė Demokratike, krerėt e departamenteve dhe koordinatorėt, tė cilėt kanė dhėnė dorėheqjen pas pėrplasjeve me Bashės qė pas daljes sė listės sė kandidatėve pėr deputetė.

Pra, mbledhja e Kuvendit Kombėtar dhe mė pas e Kėshillit, thjeshtė do tė formalizojė ndryshimin e pėrbėrjes sė kėtyre forumeve, ndryshim i cili vjen nė bazė tė statusit tė PD dhe zgjedhjes sė parlamentit tė ri, qė prodhuan zgjedhjet e 25 Qershorit 2017.

Prurjet e reja
Po sipas neneve 34 pika ‘d’ dhe 36 pika ‘d’ e statusit tė Partisė Demokratike, tė gjithė deputetėt e PD, tė cilėt hynė pėr herė tė parė nė Parlament, nė shtator tė vitit tė kaluar, bėhen automatikisht anėtarė tė Kuvendit dhe Kėshillit Kombėtar tė PD. Ata zėnė vendin e kundėrshtarėve tė Lulzim Bashės, tė cilėt nuk janė mė pjesė e parlamentit.

Disa nga prurjet e reja janė Klevis Balliu qė do tė zėrė vendin e Ridvan Bodes, Orjola Pampuri nė vend tė Majlinda Bregut dhe Izmira Ulqinaku nė vend tė Jozefina Topallit. Gjithashtu, pėr shkak tė marrjes sė mandatit tė deputetit, bėhen automatikisht pjesė e forumeve mė tė larta tė PD edhe Rudina Hajdari, Valentina Duka, Ervin Salianji, Hekuran Hoxhalli, Lorenc Luka, Bardh Spahia, Romeo Gurqkuqi, Endri Hasa, Luan Baēi, Agron Shehaj, Nadire Meēorapaj, Andon Frrokaj, Lindita Metaliaj, Xhemal Gjunkshi, Isuf Ēelaj dhe Fatbardha Kadiu.

Figurat qė largohen nga forumet e larta tė PD

 1. Genc Ruli, ish-deputet
 2. Astrit Patozi, ish-deputet
 3. Asllan Dogjani, ish-deputet
 4. Jozefina Topalli, ish-deputet
 5. Majlinda Bregu, ish-deputet
 6. Eduard Selami, ish-deputet
 7. Ridvan Bode, ish-deputet
 8. Arben Imami, ish-deputet
 9. Keltis Kruja, ish-deputet
 10. Kastriot Islami, ish-deputet
 11. Myqerem Tafaj, ish-deputet
 12. Bedri Hoxha, ish-deputet
 13. Roland Keta, ish-deputet
 14. Igli Cara, ish-deputet
 15. Kozma Dashi, ish-deputet
 16. Bedri Mihaj, ish-deputet
 17. Arbiola Halimi, ish-deputet
 18. Eleina Qirici, ish-deputet
 19. Gjergji Papa, ish-deputet
 20. Mimoza Hajdarmataj, ish-deputet
 21. Albina Deda, ish-deputet
 22. Gjovalin Bzhetaj, ish-deputet
 23. Irma Kopliku, ish-deputet
 24. Liljana Elmazi, ish-deputet
 25. Besni Aliaj, ish-koordinator i politikave tė territorit nė PD
 26. Tomor Alizoti, ish-kreu i Departamentit tė tė Pėrndjekurve nė Partinė Demokratike

Do tė bėhen anėtarė tė Kuvendit dhe Kėshillit Kombėtar tė PD

 1. Orjola Pampuri
 2. Rudina Hajdari
 3. Grida Duma
 4. Halim Kosova
 5. Valentina Duka
 6. Ervin Salianji
 7. Hekuran Hoxhalli
 8. Klevis Balliu
 9. Izmira Ulqinaku
 10. Lorenc Luka
 11. Bardh Spahia
 12. Romeo Gurqkuqi
 13. Endri Hasa
 14. Luan Baēi
 15. Agron Shehaj
 16. Nadire Meēorapaj
 17. Andon Frrokaj
 18. Lindita Metaliaj.
 19. Xhemal Gjunkshi,
 20. Isuf Ēelaj
 21. Fatbardha Kadiu

Neni 34 i statutit tė PD

2- Kuvendi Kombėtar pėrbėhet nga:

a) Kryetarėt e seksioneve tė Partisė Demokratike dhe sekretarėt...

b) Kryetarėt dhe sekretarėt e grupseksioneve tė Partisė Demokratike;

c) Anėtarėt e Kėshillit Kombėtar tė Partisė Demokratike;

d) Deputetėt e Partisė Demokratike nė Kuvendin e Shqipėrisė;

e) Sekretarėt funksionalė tė Partisė Demokratike, koordinatorėt tematikė, koordinatorėt...

Neni 36, i statutit tė PD

Kėshilli Kombėtar

2- Kėshilli Kombėtar pėrbėhet nga:

a) Kryetari dhe Nėnkryetarėt e PDSH;

b) Sekretari i Pėrgjithshėm dhe sekretarėt funksional tė Partisė;

c) Ish-Presidentėt, ish-Kryeministrat dhe ish-Kryetarėt e PDSH, qė janė anėtarė tė PD nė momentin e thirrjes sė Kėshillit Kombėtar;

d) Deputetėt;

e) Kryetari i Bordit Financair tė Partisė;

f) Kryetarėt e degėve tė PD-sė;

g) Kryetarėt e organizatave partnere;

h) Drejtuesit e Departamenteve tė PDSH;

i) Kryetarėt e Bashkive dhe tė Kėshillit tė Qarkut, qė i pėrkasin Partisė Demokratike.

d.c./shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Tori Lulushi edhe agrepi kur ėshtė i rrethuar nga zjarri kėshtu vepron,origjinal si ti.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63