Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 11:05 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Driēim Ēaka
13 Mars 2018 - 09:06 | përditesuar në 17:31
TIRANE - Detonatorė, kapsolla pėrcjellėse dhe tela qė lidhin bombat ishin disa nga pajisjet qė gjetėn ekspertėt e Policisė brenda servisit tė celularėve tė Gentjan Hoxhės nė Tiranė. Gjetja e kėtyre provave ka bėrė qė Policia tė arrestojė nė Spitalin e Traumės 34-vjeēarin Gentjan Hoxha me akuzėn e mbajtjes pa leje dhe prodhimit tė armėve shpėrthyese dhe municioneve.

Hoxha paraditen e sė hėnės ishte duke montuar mekanizmin njė bombė me celularė. Nė momentin kur ndodhi shpėrthimi thanė burime nga Policia pėr Report TV, Gentjan Hoxha po lidhe detonatorin me kapsollat pėrcjellėse. Pikėrisht njė incident ka ndodhur gjatė kėtij momentit duke sjellė shpėrthimin e detonatorit nė tavolinėn ku po punonte Hoxha.

Gjithashtu nė dyqanin e Gentjan Hoxhės ėshtė gjetur edhe pluhur i bardhė, qė dyshohet se ishte tritol, por po i nėnshtrohet kontrolleve. 34-vjeēari i janė sekuestruar edhe disa celularė tė vjetėr tė markės Nokia, qė mendohet  se do t'i lidhte me mekanizmin shpėrthyes.

Po kėshtu janė gjetur edhe mikroskop tė vegjėl qė pėrdoren pėr montimin e bombave. Rreth 2 mijė euro dyshohet se i shiste Gentjan Hoxha bombat me celularė qė pėrgatiste. Menjėherė pas urdhėr arrestit, Gentjan Hoxha mbahet nė vėzhgim nga 4 oficerė police nė Spitalin e Traumės.

Njė ditė pas shpėrthimit nė rrugėn “Qamil Guranjaku”, janė ende nė tokė xhamat dhe dėrrasat. Dėshmitarė gjatė momentit kur ndodhi shpėrthimi pranė Ambasadės Amerikane, tregojnė situatėn si u nxor nga servisi Gentjan Hoxha.

“Pati shpėrthim, e ndjeva qė ishte dinamit. Hynė kėta tre burrat e tjerė, e nxorėn. Ai ishte sterrė i zi, gishtat e duarve i kishte tė prera, e ndonjė copė tė varur”, tha dėshmitari. Hetuesit kanė tentuar ta marrin nė pyetje Hoxhėn, por ai ka qenė nė gjendje tė rėndė shėndetėsore. Sipas policisė, Gentjan Hoxha kishte marrė porosi pėr pėrgatitjen e bombave me celularė dhe mė pas do t'i shiste ato.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Njoftimi i policisė pėr arrestimin e pronarit tė dyqanit ku ndodhi shpėrthimi: 
Nė vijim tė ngjarjes tė ndodhur me datė 12.03.2018, rreth orės 10:30, nė rrugėn "Qamil Guranjaku", u arrestua nė flagrancė shtetasi Gent Hoxha, 34 vjeē, banues nė Tiranė.

Pasi nga veprimet hetimore tė kryera ka rezultuar se nė ambientin dyqan riparim celularesh tė ndodhur nė pėrdorim nga ana e tij, dyshohet se po prodhonte njė lėndė plasese me fitila detonati, kapsolle nė njė celular ku dhe ka shpėrthyer, si pasojė ėshtė vetėdėmtuar rėndė shtetasi i mėsipėrm dhe ndodhet nė spital nėn kujdesin e mjekėve.

Materiale proēeduriale iu kaluan Prokurorisė sė Rrethit Gjyqėsor Tiranė pėr veprėn penale "Mbajtja pa leje dhe prodhimi i armėve, armėve shpėrthyese dhe i municionit" parashikuar nė Nenin 278/5 i Kodit Penal.

d.c./shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Usa 1 Mjekerxhinjte, specializimet ne vendet arabe dhe celulareshitesit kane emerues te perbashket terrorizmin. Para disa vitesh e njejta histori ndodhi ne Fier ku eksplozvi qe po pergatiste celularshitesi me mjeker i shpertheu dhe i mori jeten. Celularshitesi kishte qene ne Egjypt per disa kohe para se te fillonte tregetine e celulareve.
avatar
Anonim
Fredi Me mire qe mbeti i gjymtuar, madje mjeket ti presin dhe penisin e ta lene rrugeve kriminelin. Bejeni te flase qenin se kush i ka porositur dhe ku i ka shitur minat.
avatar
Anonim
x Te gjithe terroristet paēin te njejtin fat:
avatar
Anonim
goca fatin tente te keni te gjithe keqbersit AMIN
avatar
Anonim
plere te vrafte zoti modh. mos pafsh drite me sy plere e keqe si mund te fitosh duke marre jete njerezish plere i pa shoq .zoti modh ta ktheu ne fytyre e mos gjetsh rehat kurre.
avatar
Anonim
007 Hongert koken sic desh e hengri ishalla.Zoti eshte i madh i sheh mendjen dhe i jep shperblimin.Atje ne burg te kalbet krimineli se na nxorren bojen,keta lloj kafshesh.
avatar
Anonim
Moza ore ca lidhje ka mjekra ketu spo merret vesh, njerez te krimbur qe mendoni se cdo e keqe fshihet pas islamit, islami eshte fe jo njerez e kriminela, a je ne terezi o popull apo jo,me mbiemrin hoxha prifti e shehu jane gjysma e shqiperise, mbaje veten o popull se ke lajthitur komplet.
avatar
Anonim
Zoti nuk thot vri Dakort jam me ty moj zonje nuk ka fare mjekra lidhje por emertohen si te tille se nuk shkon pershtat mes europen ashtu sic shejtaner apo jo ajo nuk eshte feja jone por mos te shkojne ne xhami sepsr nuk jane besimtar ata .cfare lutet ai ishalla vdes filani apo fistani kjo eshte feja sipast teje??!Ata jane shtuar si milingonat kane hapur dyqane ku predikijne exstremin e jo fene nuk kane vend as ne kisha e as ne xhami.Shiko dhe pak veten se ndofta do jesh infektuar nga kjo lloj rryme
avatar
Anonim
populli me mir te kishte vdekur, nje kriminel me pak do kishim
avatar
Anonim
Popull Zoti e ndeshkoje bombaxhiun Hoxha
avatar
Anonim
Emigrato Dy mij euro kushton jeta e njeriut ne Shqiperi,veni duart ne kok ju te politikes,qe kohet e funit keto kriminel te improvisuar,per dy mij euro morin jeten e nje njeriu dhe ven ne rresik dhe jet te tjer.ndoshta eshe femij,toleranza zero per kto kriminel,,,,,
avatar
Anonim
Per 2000€ qe fitoje doje te merrje jete njerzish ? Kot nuk thone: nuk bie rrufeja ne hale .
avatar
Anonim
Beni Per keto monstra vrases me pagese duhet te kete BURGIM TE PERJETSHEM. Bomba qe i plasi ne dore do merrte jete njerezish.
avatar
Anonim
Ladi Gjirokaster Po te kishte shtepi per tere naten duket te kushte kontroll sekret e te befasishem ne shumicen e dyqaneve celular tani eshte vone se ata jane lajmeruar dhe i kne hequr te tera.Operacion blic e do ta shikonit sa shume jane perhapur keta me mjeker qe fshihen pas dyqaneve te celulareve.Po shtet nuk ka e zoti na marte haken e na ruajt nga keta te pa fe
avatar
Anonim
Tefta Bejne bomba hiqen dhe si besimtar shkojne dhe ne xhami gjasme i luten zotit a mortja pse si ha.Keta mjekraxhite qe meren me celularet per te madhin zot kane lidhje me ekstremistet .Shteti duhet ti kontrolloj te tere se eshte pak cuditshem vetem keta me mjeker rregullojne celular.Ata jane vet shejtani veshur si engjell.Flasin dhe ne emer te zotit keta maskarenj
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63