Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 10:59 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Aktualitet Arsen Rusta
13 Mars 2018 - 14:03 | përditesuar në 16:47
Hotel 25 m larg detit,pezullohet 
Shefi i Urbanistikės nė Durrės
Adhurim Qehajaj dha leje pėr ndėrtimin e hotelit,nis hetimi
DURRES - U hetua pėr shpėrdorim detyre nė lidhje me lejen e ndėrtimit tė njė objekti hotel nė zonėn e Urės sė Dajlanit, pezullohet nga detyra shefi Urbanistikės sė Bashkisė Durrės, Adhurim Qehajaj. 

Vendimi pėr pezullimin e tij ėshtė marrė nga gjykata pas kėrkesės sė Prokurorisė sė Durrėsit. Po ashtu gjykata ka vendosur dhe masė sekuestro preventive pėr objektin nė ndėrtim deri nė pėrfundim tė hetimeve tė nisura pėr kėtė rast.

Sipas hetimeve, ka rezultuar se Qehajaj si shef i Urbanistikės dhe zhvillimit tė territorit nė Bashkinė e Durrėsit ėshtė i pėrfshirė nė dhėnien e lejes pėr objektin nė njė zonė tė rėndėsisė sė veēantė, ku ėshtė i ndaluar ndėrtimi. 

Prokuroria zbardh shkeljet e shefit tė urbanistikės
Gjykata e Shkallės sė Parė nė Durrės miratoi kėrkesėn e Prokurorisė sė Durrėsit pėr tė vendosur caktim tė masės sė sigurimit me karakter ndalues “Pezullim i ushtrimit tė detyrės” sė Drejtorit tė Planifikimit dhe Zhvillimit tė Territorit nė Bashkinė Durrės, pėr shtetasin Adhurim Qehajaj, tė dyshuar pėr veprėn penale “Shpėrdorimi i detyrės” (ndryshuar me ligjin nr. 9686, datė 26.02.2007) parashikuar nga neni 248 tė Kodit Penal.

Kėrkesa e mėsipėrme vjen pas hetimit mbi dhėnien e njė lejeje zhvillimi dhe ndėrtimi nga Bashkia Durrės pėr objektin nė pronėsi tė shtetasit Ndriēim Domi qė ndodhet ndėrmjet rrugės Kombėtare tek “Ura e Dajlanit”  dhe bregut tė Detit. 

Prokuroria arriti nė pėrfundimin se leja e dhėnė nga Bashkia Durrės ėshtė nė kundėrshtim me kriteret e ligjit nr. 107/2014, datė 31.07.2014 “Pėr planifikimin dhe zhvillimin e territorit” i ndryshuar, dhe VKM nr. 408, datė 13.05.2015 “Pėr miratimin e rregullores sė zhvillimit tė territorit” i ndryshuar.

Objekti me sipėrfaqe 1516.8 m2 ndodhet brenda kufirit kufizues tė pėrcaktuar si Zonė me Rėndėsi Kombėtare, nė pjesėn e Brezit Bregdetar.

Gjithashtu Gjykata nė Durrės vendosi caktimin e  masės sė sigurimit pasuror, sekuestro preventive nė lidhje me objektin dhe truallin duke urdhėruar:

-Pezullimin e kryerjes sė mėtejshme tė punimeve tė ndėrtimit nė objektin “Hotel 5-6 kate dhe 1 kat nėntokė” nė pronėsi tė shtetasit Ndriēim Domi, lagje nr. 13, Plazh, Durrės. 

-Pezullimi i kryerjes sė transaksioneve nė pasurisė nė pronėsi tė shtetasit Ndriēim Domi. 

Prokuroria saktėsoi se leja e zhvillimit dhe ndėrtimit ėshtė dhėnė pėr njė zonė tė pėrcaktuar si tė Rėndėsisė Kombėtare dhe ėshtė Kėshilli Kombėtar i Territorit organ kompetent pėrgjegjės pėr tė miratuar lejet e zhvillimit dhe tė ndėrtimit pėr zona tė rėndėsisė kombėtare.

d.c./shqiptarja.com

11 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
durrsaku kete plehun organik me emrin Rimi duhet ta hetoje Prokuroria edhe per pastrim parash pasi zoteron ne Durres dhe ne Tirane mbi 100 apartamente, pasuri te vena ne kohen qe ka qene shef urbanistike ne Kashar, i njohur si personi qe ka bere masakren e Kasharit.
avatar
Anonim
Liku Nese kryetari i bashkise ma jep lejen e ndertimit un jo 20 m larg detit po un dhe ne oborr te bashkise e baj. Pra ēelsi i lejes eshte Dako. Ai duhet arrestu i pari. Un nuk jetoj ne Durres por me dhimset bregdeti.
avatar
Anonim
sapa Shqiptare Hajdute!Nuk mund ta beni dot shtetin kete gje te shenjte sepse jeni te gjithe pa perjashtim hajdute.Qe kur dilni ne mengjes neper kafene mendoi vetem vjedhjen dhe mashtrimin!
avatar
Anonim
Ss Po pse vetem ky hotel ne durres eshte 20 metra larg detit po ky i te vellait koēos ne qeparo qe eshte 10 metra nga deti ky nuk doborishur?
avatar
Anonim
Jeton torre gjoleka Edi Rama tė veproi me njė her tė shkatroj kėtė hotel prandaj i ka mar votat nga populli. Me ēfar tė drejte e marin tokėn kėta kush ja ka lėn ktyre.
avatar
Anonim
Pezullohet VANGJUSH DAKO Mire SHEFI u pezullua PO me hotel in dhe pronarin qe ka Mbeshtetur TAHIRAMETEN DHE ZGJEDHJEN E VANGJUSHIT SI I BEHET ?? DO TA SHEMBNI ?? MAFIA SHQIPTARE ESHTE NE PUSHTET ( NE QEVERI , NE DET , NE SHESHE TE K VELIAJ NE BIZNESIN E MBJELLJES SE PEMEVE KALLEMBA TE ERION VELISE DHE NE KULLAT E XHAMITE E RAMES ).
avatar
Anonim
x I vetmi vend qe kishte ngelur bosh ju po doni mos ta zini... Nuk ndryshon asgje dhe po u ndertua ai...
avatar
Anonim
Durrsaku Po Dakizmi kryetar hajdut i bashkise durres, nuk ka dijeni per lejen e ndertimit,nga mevaret shefi i Urbanistikes.Leja eshte dhen me bekimin e Dakizmit turp i durrsakeve qe e votojn per Kryeyar hujduterije,E ka bere durresin cop cop duke i humbur indentitetin e tije nga ndertime tilla babezije me leje te Dakut.
avatar
Anonim
007 Bejn mire ta cojn edhe ne det se jua ka lene gjyshi te shkreteve.Jo te shkarkohet por te arrestohet.Po bejn baterdin me pronat publike e private .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63