Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 06:16 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Bota
13 Mars 2018 - 23:04 | përditesuar në 23:18
Tjetėr vdekje misterioze e armikut
tė Putin, Rusia i pėrmend fuqinė nukleare Londrės
Njė shtetas rus me strehim politik nė Britani u gjet i vdekur te shtėpia e tij nė Londėr njė javė pas sulmit me gaz nervin ndaj njė agjenti tė dyfishtė njė javė mė parė.

Disidenti Nikolai Glushkov, i konsideruar si armik i Vladimir Putin u gjet i vdekur nga familja e tij tė hėnėn vonė te shtėpia e tij nė periferinė e New Malden.

Policia ka thėnė se vdekja e tij po trajtohet si “e pasgpjeguehsme”  dhe ka ndėrmarrė hapin e paprecedentė pėr tė pėrdorur agjentėt e kundėrterrorizmit si tė ngarkuar pėr hetimin.

Gazeta ruse Kommersant ka raportuar se 68-vjeēari u gjet i vdekur ngavajza e tij dhe se kishte shenja mbytjeje nė qafė. Gazeta shkruante gjithashtu se vdekja mund tė ishte edhe vetėvrasje.

Vdekja e tij mbėrrin njė vit pasi ai ishte dėnuar nė mungesė nė Rusi lidhur me dyshimet se kishte pėrvetėsuar 87 milionė sterlina gjatė kohės kur punonte pėr kompaninė ajrore ruse  Aeroflot.

Ndėrkohė Rusia e parlajmėroi Britaninė sot nė mbrėmje qė tė mos e kėrcėnonte njė fuqi bėrthamore pasi refuzoi qė tė pėrmbushte afatin qė i kishte vėnė kryeministrja Theresa May pėr tė dhėnė shpjegime deri sot nė mesnatė pėr tė shpjeguar sulmin me gaz nervin ndaj njė agjenti tė dyfushtė rus nė Londėr javėn e kaluar.

Rusia ka kėrkuar qė tė shohė provėza tė substancės Novichok tė gjetur nė trupin e Sergei Skripal pėrpara se t’i pėrgjigjej ultimatumit.

s.k/Shqiptarja.com

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 16/03/2018, VITI VIII- NR.61