Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 02:18 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Lajme Nga ARBEN RROZHANI
06 Janar 2012 - 14:17
Vera 2012, Durrėsi premton
plazh pa ujėra tė zeza FOTO
VIDEO- Si po shtrihen tubacionet
DURRES- Bregdeti i Durrėsit ka shumė gjasa qė tu ofrojė pushuesve tė shumtė njė sezon turistik pa ujėra tė zeza qė hidhen nė det nga hotelet e shumta pėrgjatė vijės bregdetare. Siē shihet edhe nga pamjet filmike dhe fotografitė e “Shqiptarja.com”, prej disa ditėsh nė vijėn bregdetare janė vendosur mbi rėrė dhe gati pėr tu shtrirė tubat e shkarkimit tė ujėrave tė zeza qė do t’i mbledhin ato nga ndėrtimet e shumta pėr t’i ēuar nė kolektorin kryesor.

Sipas tė dhėnave tė Agjencia Rajonale tė Mjedisit nė Qarkun e Durrėsit, shtrimi i tubacioneve ėshtė pjesė e njė investimi tė Bankės Botėrore nė zonėn bregdetare, qė nis nga Pėrroi i Agait dhe Shkėmbi i Kavajės me vlerė rreth 7 milionė euro dhe pėr ndėrtimin e kolektorit kryesor, qė do tė thotė, dėrgimin e tė gjitha ujėrave tė zeza nė Impiantin kryesor, punime qė priten tė pėrfundojnė pas njė viti.

Vendosja e tubacioneve ėshtė pjesė e zgjidhjes emergjente nė zonėn e Shkėmbit tė Kavajės, me numėr tė lartė turistėsh, por me ndotje tė lartė, dhe mė pas lidhja do tė bėhet nė plazhin Iliria me sistemin e vjetėr tė pompave. Durrėsi ėshtė njėri prej plazheve mė tė ndotura tė Shqipėrisė, sepse pėrveē turistėve tė shumtė, tė gjitha ujėrat e zeza prej dy dekadash janė derdhur direkt nė det.

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
qytetar Durrėsit vjet ju ofrojė pushuesve njė sezon turistik me ujėra tė ndotur. Mekanizmi: Hotelet pergjat vijes bregdetare vendosnin njė kuotė tė caktuar tė pėrdorimit tė uijt pėr klient. Kjo pėrkonte me kapacitetin e gropės septike. Nė mėngjes rreth orės tre, me tuba tė mėdhenj plastik qė shtrieshin pėrgjat rėrės bėhej zbrazja e gropave septike nė det. Ky ishte ritual i pėrditshen, pjsėn tjetėr mendojeni vetė.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15