Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Lajme Nga GENC KONDI
24 Shkurt 2012 - 13:31
Amnistia pėr bizneset e familjarėt
Afati deri me 31 mars
Pak mė shumė se njė muaj ka mbetur kohė pėr qytetarėt shqiptarė qė tė mund tė pėrfitojnė nga ligji i faljes ose i quajtur ndryshme ligji i amnistisė. Ministria e Financave ka pėrcaktuar tanimė 31 marsin si afatin pėrfundimtar tė rivlerėsimit tė pronave, legalizimit tė parave dhe rivlerėsimit tė kapitalit. Por ēfarė pėrfitohet nga ky ligj dhe nė ēfarė forme duhet tė aplikoni.
AMNISTIA PER QYTETARIN
Kush ka shuma monetare dhe do t’i legalizojė, mund ta bėjė pranė sportelit tė bankės mė tė afėrt duke paguar tarifėn prej 3% tė shumės (Kjo tarifė ėshtė shumė mė e vogėl se interesi nė lekė qė japin bankat. Kėto interesa variojnė nga 6.5 – 7.5%.
2. Tė gjithė pronarėt e pasurive tė paluajtshme tė cilėt pėr shkak tė ndryshimit tė shpejtė tė ēmimit tė tregut, nė rast se do tė shisnin pasurinė, do tė paguanin njė taksė prej 10% mbi shitjen e pasurisė, mund tė bejnė rivlerėsimin e saj me vlerė tregu pranė ZVRPP (hipotekės), duke paguar njė shumė prej vetėm 1% tė diferencės sė vlerės tė kėsaj pasurie
(Nėse njė apartament i blerė nė vitin 2002, kushtonte 30 mijė USD dhe nėse sot kushton 100,000 USD, ka njė diferencė nė vlerė prej rreth 100,000 USD, cila do tė bėnte qė taksa nė masėn 10% te ishte 7,000 USD. Duke bėrė vlerėsimin paguhet vetėm 700 USD)
3. Tė gjitha taksat e papaguara nga qytetarėt deri nė fund tė vitit 2010 falen.
4. Tė gjitha taksat e papaguara pėr automjetet si dhe gjobat e vendosura ndaj tyre deri nė 2010 falen. (Kryeni tė gjitha veprimet pranė Drejtorive Rajonale tė Sherbimit tė Transportit Rrugor)
5. Detyrimet doganore tė makinave tė importuara deri nė fund tė vitit 2010, falen 50% e principalit tė detyrimit si dhe gjobat e interesat nėse paguhet 50% e principalit tė detyrimit (Drejtohuni pranė pikės doganore nga ka hyrė mjeti juaj nė vendin tonė)
6. Energjia elektrike e papaguar nga shtresat nė nevojė deri nė fund tė 2006, falet
7. Detyrimi pėr ujin e pijshėm tė papaguar nga konsumatorėt familjarė tek ujėsjellėsat tė cilėt nuk janė transferuar tek pushteti vendor, deri nė fund tė vitit 2010, falet.
AMNISTIA PER BIZNESIN
1. Tė gjitha kompanitė shqiptare qė kanė nė bilancet e tyre pasuri tė paluajtshme dhe makineri e pajisje me vlerė poshtė vlerės sė tregut, mund tė bėjnė rivlerėsimin e tyre duke i pasqyruar nė bilancin e vitit (Tarifa pėr rivlerėsimin e pasurisė sė paluajtshme ėshtė 3% e diferences qė rrjedh nga rivleresimi dhe 5% pėr makineri e pajisje)
2. Biznesit i falet borxhi tatimor e doganor deri mė 31 dhjetor 2008.
3. Pėr borxhet e vitit 2009, nėse paguani 30% tė principalit tė detyrimit tatimor, falet pjesa tjetėr e borxhit, gjobat dhe kamatė-vonesat.
4. Pėr borxhet e vitit 2010, nėse paguani 50% tė principalit tė detyrimit tatimor, falet pjesa tjetėr e borxhit, gjobat dhe kamatėvonesat.
5. Bizneseve qė paguajnė 50% tė principalit tė detyrimit doganor pėr vitin 2009, u falet pjesa tjetėr e detyrimit si dhe kamatė vonesat dhe gjobat.
6. Ata qė paguajnė 100% tė kėtij borxhi pėr vitin 2010, u falen pjesa detyrimit, gjobat dhe kamatė vonesat.
7. Bizneseve u falen kamatė-vonesat dhe gjobat pėr detyrimet pėr sigurimet shoqėrore e shėndetėsore tė papaguara deri nė fund tė vitit 2010.
8. Bizneseve u krijohet mundėsia qė tė vetėdeklarojnė detyrimet tatimore e doganore tė padeklaruara pėr periudhėn deri mė 31 dhjetor 2010 dhe nėse paguajnė 50% tė diferencės qė rrjedh nga ky vetėdeklarim, u falet pjesa tjetėr sė bashku me gjobat e kamatė-vonesat qė do tė aplikoheshin.

BIZNESI I VOGEL
1. Biznesi i vogėl qė deklaron shuma monetare nė bazė tė ketij ligji, do tė konsiderohen se i kanė paguar tė gjitha detyrimet tatimore konform ligjit, deri mė 31 dhjetor 2010. (Tarifa e kėtij legalizimi ėshtė sa ajo e qytetarėve, pra 3%)
2. Tė gjitha taksat dhe tatimet e biznesit tė vogėl, tė papaguara deri nė fund tė vitit 2010, falen.
3. Tė gjithė tė vetėpunėsuarve u falen sigurimet shoqėrore dhe shėndetėsore, gjobat dhe kamatė-vonesat e papaguara deri mė 31 dhjetor 2008. Falen edhe 2 vitet e fundit nėse paguajnė sigurimet pėr vitin 2011. Kėsaj kategorie, nėse dėshiron tė paguajnė detyrimet pėr kontributet, i falen gjobat dhe kamatė-vonesat pėr tė gjithė periudhėn e kaluar.
4. Personave fizikė, biznes i vogėl, u falen gjobat dhe Kamatėvonesat pėr tė punėsuarit e tyre, deri mė 31 dhjetor 2010.
5. Biznesit tė vogėl, i cili ėshtė pajisur me kasė fiskale deri mė 28 shkurt 2011, i falen gjobat pėr mosvendosjen e kėtyre pajisjeve.
(sg/shqiptarja.com)

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Romani “E penguara”, Kadare intervistė pėr gjermanen “Die Welt”
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 27/07/2017, Viti VII - NR.175