Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:31 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Nga ARBEN RROZHANI
16 Mars 2012 - 13:37
Intervista e Shinasi Ramės:
Berisha, interesaxhi klanesh
TIRANE- Shinasi Rama, protagonist nė Lėvizjen “Dhjetor ‘90” bėri fajtore parinė e vendit pėr gjendjen ku ndodhet populli shqiptar. Nė njė intervistė ekskluzive pėr “Shqiptarja.com”, duke folur pėr librin e tij tė fundit “Pėrrallat e tranzicionit shqiptar”, profesor Rama akuzoi  politikėn e kėtyre dy dekadave si kriminale dhe skllavėruese pėr popullin.

“Shinasi Rama ka kaluar zhgėnjime tė mėdha, por ai kurrė nuk ėshtė zhgėnjyer me popullin e vet”. Janė fjalėt e Adem Demaēit shkruar nė kapakun e pasėm tė librit mė tė ri tė ish-figurės emblematike tė Dhjetorit ‘90 me titull “Pėrrallat e tranzicionit shqiptar" Shinasi Rama ėshtė me tė vėrtetė i zhgėnjyer nga kasta politike qė ka qeverisur kėtė vend prej kohės kur ai dhe tė tjerė idealistė ishin protagonistė tė lėvizjes studentore. Pėrsėrit vazhdimisht se nė kėtė vend, kėto dy dekada, ka drejtuar krimi dhe korrupsioni, se populli ėshtė skllavėruar dhe zhbėrė demokracia, dhe Shqipėria ka mbetur shumė larg vendeve tė tjera, qė njėlloj nisėn rrugėn drejt demokracisė nė vitin 1990. Njė pari kriminale qė ka thithur tė mirat materiale dhe doi ta bėjė kėtė deri kur populli tė zgjohet. "Sot Shqipėria ėshtė njė vend ku shteti ėshtė i kapur, sistemi politik ėshtė oligarkik, paria ėshtė kleptokratike, ekonomia ėshtė e monopolizuar, shoqėria ėshtė e kriminalizuar, vlerat dhe morali janė nė nivelet mė tė ulėta tė mundshme, krimi, vrasjet dhe trafikimi pėrdoren si shembuj pėr tė ilustruar vendet e tjera tė botės"-perifrazon Shinasi Rama nė njė intervistė me gazetėn "Shqiptarja.com".
Z.Shinasi mund tė mė flisni pak pėr librin qė sapo keni botuar, pėrse tani me "Pėrrallat e tranzicionit shqiptar"?
Libri ėshtė njė projekt qė synon tė sqarojė procese politike tė tranzicionit nė tė gjitha aspektet. Qėllimi i librit ėshtė qė tė bėjė tė qartė pėr shoqėrinė shqiptare qė ky projekt krejt eksperimental, pra tranzicioni, ka dėshtuar. Objektivi themelor i tranzicionit ishte qė tė vendoste themelet e njė shoqėrie tė mirė nė tė ardhmen, nė tė cilėn tė gjithė njerėzit tė jetonin njė jetė tė lumtur, tė qetė dhe tė begatė dhe me sigurinė ku jetojnė popuj e vende tė tjera tė Europės Perėndimore, ose dhe nė shtete tė tjera tė ngjashme si Shqipėria. Megjithatė ky projekt dėshtoi. Sot Shqipėria ėshtė njė vend ku shteti ėshtė i kapur, sistemi politik ėshtė oligarkik, paria ėshtė kleptokratike, ekonomia ėshtė e monopolizuar, shoqėria ėshtė e kriminalizuar, vlerat dhe morali janė nė nivelet mė tė ulėta tė mundshme, krimi, vrasjet dhe trafikimi pėrdoren si shembuj pėr tė ilustruar vendet e tjera tė botės. Ky ėshtė objektivi i librit, pėr tė vėnė nė dukje qė ku ėshtė shkaku pėr kėtė dėshtim, pse ne nuk jemi siē janė Polonia, Bullgaria, ose vende qė tjera qė kanė qenė nė nivele tė ngjashme me ne, sepse nuk ka patur ndonjė dallim tė madh. Dhe shkaku ėshtė paria e Tiranės…
Paria ėshtė njė term shumė i pėrgjithshėm...
Jo nuk ėshtė ashtu. Ėshtė njė term shumė i veēantė. Nėse do tė thuash elita ėshtė njė term i pėrgjithshėm, sepse elita presupozon njė grup tė pėrzgjedhur njerėzish, qė gėzon respektin dhe drejton popullin nė rrugėn e duhur, qoftė mbi bazat e njė ideologjie fetare, nacionaliste-kombėtariste, ose tė njė sistemi vlerash liberal, ose qytetėrues. Shtresa politike ėshtė njė koncept tjetėr, qė fsheh kėtė pakicė qė drejton shoqėrinė, si tė lidhur shumė me administrimin shtetėror dhe sjelljen punblike, ndėrsa paria ėshtė njė koncept qė unė e kam futur edhe pse nuk gjendet nė literaturėn e huaj, qė shpjegon rolin qė luan pakica udhėheqėse dhe organizuese qė ndjek mendėsinė katundare, tė kapjes dhe tė pėrdorimit tė shtetit, pėr tė shpėrblyer mbėshtetėsit e vet pėr tė ndenjur nė pushtet dhe pėr pėrfitime personale. Kėto janė prijetarėt e parisė dhe paria vetė, d.m.th. njė bandė e organizuar qė ka si synim vjedhjen e tė mirės publike dhe vėnien e saj nė shėrbimit tė interesit privat. Nė rastin shqiptar tė tranzicionit, ky koncept imi ėshtė provuar katėrcipėrisht. Tė dyja apo tė dhjeta strukturat politike tė partive dhe tė klaneve politike qė drejtojnė kėtė shtet, janė tė gjithė individė tė kriminalizuar, qė kanė larė duart me gjakun e popullit, qė janė nė krye tė klaneve oligarkike dhe kriminale dhe qė kanė si objektiv tė vetėm pasurimin e tyre, ruajtjen e interesave tė klaneve tė tyre dhe skllavėrimin e shqiptarėve. Prandaj janė paria e disa klaneve tė caktuara. Nuk janė elita e popullit, sepse njė elitė nuk mundet tė skllavėrojė.
Pra paria, nė njė thes edhe Sali Berisha, edhe Edi Rama edhe Ilir Meta…?
Tė gjithė, tė gjithė bashkė, tė gjithė kanė duart nė tė njėjtin krim, janė pjesė e krimit, tė gjithė janė tė lidhur pazgjidhshmėrisht nė krimin e tyre dhe krimi i tyre ėshtė skllavėrimi i paskrupullt i popullit shqiptar. Njė popull qė trafikon qindra mijėra femra, njė popull qė trafikon vetėm pėr njė vit 4700 fėmijė, njė popull qė ka 60 mijė tė droguar nė rrugėt e Tiranės, njė popull qė ka 1 milion njerėz tė papunė, ku 4 pėr qind e popullsisė zotėron 90 pėr qind tė pasurisė kombėtare, njė popull ku bėhesh miliarder vetėm pse merresh me politikė, ėshtė njė popull i sunduar nga njė pari kriminale.
Me kėto shifra duket sikur flet Edi Rama…
Unė ndoshta dukem si Edi Rama, por problemi nuk ėshtė e vėrteta, por kush e thotė dhe pėr ēfarė e thotė kėtė tė vėrtetė. Edi Rama e thotė tė vėrtetėn, sepse do qė tė vijė nė pushtet, unė e them sepse dua qė populli im tė zgjohet dhe tė kuptojė gjendjen se ku ndodhet. Dallimi ėshtė se unė nuk kėrkoj tė vij nė pushtet, jam duke diagnostikuar gjendjen ku jemi dhe duke bėrė thirrje njerėzve qė "ju lutem shiheni ku jeni dhe kėrkoni zgjidhje, sepse kjo nuk ėshtė rruga ku duhet tė ecni". Pra Edi Rama dhe unė mund tė themi tė njėjtėn diagnozė, por Rama mund tė jetė si ai heqimi i fshatit qė thotė "pi ēaj mali, apo mjaltė me limon dhe do tė ikė pneumonia". Unė tė tregoj se ku ėshtė shkaku nė bazė tė analizave shkencore, ku unė e konsideroj veten njė profesionist, por po tė ofroj njė kurė, e cila nuk tė lė tė varur pėrjetė nė gjendjen ku je.
Dhe kush do na vijė nė pushtet nėse ndodh rotacioni politik?
Nuk ka rėndėsi se kush do tė vijė nė pushtet…
Po pra do tė vijė pjesa tjetėr e inkriminuar e parisė…?
Nėse ndodh rotacioni do tė jetė njėsoj si dy duar qė ndėrrohen, ē'rėndėsi ka dora e majtė, dora e djathtė. Tė dyja punojnė pėr tė njėjtėn mendje, pėr tė njėjtėn kokė: parinė. Kėto janė si perėndia Shiva qė ka 26 duar dhe duart e tyre janė politike. Ne na duhet njė pari, njė elitė politike, e cila e nxjerr popullin tonė nga gjendja e thellė e krizės ku gjendet, qė e bėn kėtė popull tė kuptojė qartė gjendjen ku jemi, qė ofron zgjidhje tė qarta dhe nė tė njėjtėn kohė ndėrton ato themele, qė do tė na lejojnė pėr tė patur njė tė ardhme normale dhe tė lumtur si tė gjithė popujt e tjerė, sepse njė popull qė i vendos themelet e tė ardhmes sė vet mbi krimin ėshtė e padiskutueshme qė do tė pėrfundojė me krimin. Njė popull qė e vendos tė ardhmen e vet, mbi poshtėrsinė dhe trafikimin do tė pėrfundojė qė tė trafikojė fėmijėt e vet.
Ku do t'i gjejmė kėta njerėz pėr tė bėrė njė Shqipėri tjetėr?
Janė nė shtetin shqiptar, shumė prej tyre janė tė heshtur.
Psh?
Djemtė dhe vajzat e Dhjetorit '90, tė lėvizjes studentore qė synuan t'i japin vendit njė tė ardhme tė lumtur, ato janė ndoshta dhe shpresa mė e mirė. Pas tyre s'ka patur gjė mė tė mirė.
Por shumica e idealistėve tė Dhjetorit ikėn si puna juaj?
Unė jam idealist nė sensin e objektivit politik qė dua tė arrij, por nė mėnyrėn se si duhet ta arrij unė jam njeri praktik dhe nuk mendoj si ju qė njerėzit idealistė kanė ikur. Njerėzit idealistė shohin se si njė tufė, zhgan, zogori individėsh e kanė kapur pėr fyti kėtė vend dhe janė mėnjanuar, sepse nuk duan qė tė jenė pjesė e krimit, por ata janė kėtu si pjesa mė e madhe e popullit shqiptar, ata mundohen qė tė jetojnė me nder nė kėtė shoqėri tė degjeneruar dhe tė kriminalizuar. Kėta njerėz kanė nevojė vetėm pėr mundėsinė qė tė tregojnė veten e tyre.
Kam parasysh pėrfoljet pėr njė forcė tė re politike, p.sh. partia e presidentit Bamir Topi. Janė i njėjti grup njerėzish qė kanė punuar me Sali Berishėn pėr ta sjellė dhe ēimentuar nė pushtet. Kjo ėshtė zgjidhja?
Nuk ka rėndėsi se cilės strukture politike i bashkangjiten njerėzit. Rėndėsi ka ideologjia qė ajo strukturė politike ka pėr tė promovuar, vizioni qė duhet tė ketė pėr tė ardhmen. Zgjidhja nuk janė individėt, zgjidhja ėshtė lidhja e njerėzve nėpėrmjet vlerave, pėrmes njė vizioni tė qartė pėr tė ardhmen dhe tė jenė tė pėrkushtuar pėr ta zbatuar atė. Kjo do tė thotė se pavarėsisht tė shkuarės sė individėve tė veēantė janė strukturat politike ato qė pėrcaktojnė edhe sjelljen qė ka individi i veēantė. Nė rastin e partive tė reja qė krijohen dhe dalin nė shoqėrinė shqiptare, nuk ka rėndėsi se kush i promovon, rėndėsi ka projekti qė kanė ata pėr tė ardhmen a e shohin gjendjen ku ndodhet populli, apo duan tė marrin njė vend nė parlament pėr tė ruajtur shtėpinė, pronėn. Ky ėshtė thelbi i problemit. Ky vend do tė begatohet, do tė ketė tė ardhme dhe prosperitet vetėm e vetėm nėse kėtu do tė dalin njerėz qė vėnė pėrpara interesa tė ngushta tė tyre, interesat e popullit. Askush mė shumė dhe shokėt dhe miqtė e mi tė lėvizjes studentore nuk e kanė mė tė pėrshkushtuar, pastaj se cila parti politike del, kjo ka pak rėndėsi. A do tė jenė ata nė gjendje tė shkojnė te populli, t'i bindin qė janė duke punuar pėr interesat e tyre, dhe jo pėr pasurimin e tyre tė shpejtė, jo pėr rritjen e emrit dhe tė famės sė tyre. Ka ardhur koha qė kush punon pa kushte pėr popullin tė dalė nė krye tė shtetit.
Kur flasim pėr individin, ėshtė njėri, ėshtė uni, ėshtė Sali Berisha. Ka ndonjė individ nė Shqipėri qė mund ta rrėzojė kėtė kult qė ka ngritur Berisha?
Sali berisha ėshtė njė individ, por ka njė individ mė tė madh se Sali berisha, ėshtė kombi shqiptar, qė pėrbėhet nga mijėra pjesė tė vogla qė janė tė gjithė shqiptarėt.
Por ky komb nuk ka aftėsi vendimarrėse..
Ky komb ka shumė aftėsi vendimmarrėse, sepse nė jetojmė nė njė sistem, i cili edhe pse ėshtė i pėrēudnuar thelbėsisht nė funksionimin nė bazė tė rregullave demokratike, njerėzit janė tė lirė tė organizohen. Dhe kur ta shohė Sali Berishėn dhe parinė e Tiranės si njė qelizė kanceroze, atėherė do tė fillojė ndryshimi. Pėr sa kohė qė ky popull ėshtė si duhanxhiu qė ndjehet i lumtur pse pi duhan, pa e ditur se ēfarė i ndodh me organizmin e vet, apo drogaxhiu, apo i alkoolizuari, pėr aq kohė sa vazhdon, kjo sindromė nuk kemi zgjidhje, por kur populli ta pranojė se kėta janė shkaku i krizės, krimit, zvetėnimit, varfėrisė dhe pėrēudnimit, atėherė do tė jetė zgjidhja.
Populli e kuptoi nė zgjedhjet e kaluara tė 2009, qė kanceri ėshtė nė qeverisje dhe votoi pėr ta hequr, por vota demokratike nuk u pėrfill. Atėherė si do tė bėhet ky ndryshim?
Kur lėvizja apo strukturat e reja politike dalin dhe pėrdorin tė gjitha mjetet demokratike dhe mjetet demokratike nuk janė vetėm votimi pėr njė ditė, ėshtė edhe lufta lufta demokratike me mjete demokratike e shoqėrisė civile, me demonstrime, protesta, lėvizje shoqėrore, ndėrgjegjėsim tė masave, organizim dhe promovim vlerash tė caktuara edhe nė periudhėn mes dy zgjedhjeve qė ua bėjnė njerėzve tė ditur se ku ėshtė problemi, shkaktarėt e tė keqes dh cila ėshtė zgjidhja. Ėshtė rruga qė duhet tė zgjidhet pėr tė mirė.
Po pra por kėto i kemi patur, madje nė shfaqjet mė ekstreme, nga greva e urisė te vrasjet e 21 janarit dhe nuk ka ka ndryshuar asgjė, madje ėshtė bėrė mė keq.
Nuk ka ndryshuar asgjė, sepse objektivi i njerėzve qė kėrkojnė tė dalin nė krye nuk ėshtė qė t'i shėrbejnė popullit, por qė tė vėnė nė shėrbim tė tyre vullnetin e njerėzve tė tjerė, dėshirėn e tyre pėr jetė, nė shėrbim tė interesit tė tyre privat. Tė gjithė kėta njerėz janė provuar se kanė qenė pjesė e parisė kriminale, hajdutė, njerėz qė nuk kanė lėnė gjė pa vjedhur nga thesari i shtetit dhe e mira publike dhe pse duhet tu besosh kėtyre kur e kanė patur mundėsinė pėr tė bėrė diēka tė mirė pėr kėtė popull, ata kanė bėrė vetėm pėr veten. Koha ka ardhur qė tė dalė njė forcė e re, qė nuk e di se kush ėshtė sepse nuk jam i angazhuar nė politikė, e cila tė mbajė parasysh interesat e tė gjithė popullit dhe kjo bėhet me njerėz, ideologji dhe vlera tė reja dhe jo me slogane, sic ndodh pėrditė kėtu, jo me njerėz qė janė tė korruptuar dhe tė degjeneruar qė janė tė kapur me 700 mijė euro, me 200 milionė euro tė vjedhura, me shpėrthim tė Gėrdecit etj.
Kjo do tė na marrė edhe disa vite, por kjo ėshtė fatkeqėsia jonė.
Kjo forcė e ren mund tė jetė partia e Bamir Topit, qė tė jemi mė konkretė?
Unė ende nuk e di se kush ėshtė partia e Bamir Topit..
Ėshtė z.Bamir Topi dhe disa tė tjerė..
Fakti qė ju e pėrkufizoni si partia e Bamir Topit pėr mua ėshtė problematike. Nėse thoni se del njė parti nacionaliste, shqiptare, qė kėrkon kėtė e atė. Nėse doni tė thoni se kjo ėshtė njė parti me ideologji marksiste, konservatore, apo liberale atėherė mund ta kem tė qartė se kush ėshtė. Por partia e Bamir Topit pėr mua ėshtė pjesė e parisė.
Po ėshtė njė parti qė ka premtuar se do tė bėjė ato qė arriti apo nuk deshi tė bėjė Partia Demokratike…
Ende nuk kam parė njė program politik pėr tė gjykuar…
Po pra nuk kemi as program, as emėr partie, por kemi emra. Kemi Eduard Selamin qė ka premtuar se do tė vijė nė Shqipėri dhe qė ju e njihni shumė mirė apo jo?
Tė them tė drejtėn njerėzit kanė ndryhuar gjatė kėtyre viteve, sepse kudo ku kanė qenė nė SHBA apo Europė, u ėshtė dashur tė punojnė pėr jetesėn e tyre dhe unė nuk jam nė gjendje tė gjykoj pėr asnjėrin. Unė do tė gjykoja pėr njė strukturė politike kur programi i saj pėrballet ose matet me interesat e shoqėrisė. Nė kėtė pikė ende nuk kemi njė program, emra tė veēantė. Sot pėr sot emrat nuk thonė asgjė pėr mua. Pėr mua ėshtė e rėndėsishme qė njė parti politike, nėse do qė tė jetė e suksesshme, tė ketė lidershipin, strukturėn partiake dhe mbi tė gjitha ideologjinė, sistemin e vlerave nė bazė tė tė cilit mėton tė ndryshojė shoqėrinė.
Si njė shqiptar qė jeni prej vitesh nė SHBA, si ju duket Shqipėria?
Shqipėria ėshtė atdheu im, atdheu nuk ėshtė kurrė i keq, ėshtė si puna e nėnės, qė sido qė tė jetė, nuk ėshtė e keq.
E kam fjalėn pėr regjimin politik?
Si shqiptar Shqipėria mė duket njė vend qė ka nevojė pėr njė transformim radikal, tė jashtėzakonshėm si njė shtet me njė potencial tė jashtėzakonshėm, njerėz qė kanė vitalitet tė rrallė, por qė kanė nevojė pėr udhėheqje politike, program transformues nė tė gjitha fushat, ekonomi, politikė, kulturė e shoqėri. Kjo ėshtė ėndrra ime. Pasataj sido qė tė jetė Shqipėria unė kėtu vij vetė, sjell fėmijėt e mi, Shqipėria ėshtė si nėna nuk mund tė jetė kurrė e keqe.
A mund ta pėrmbushė Sali Berisha kėtė mision Sali Berisha?
Jo. Unė mendoj se ai nuk mundet. Zoti Berisha nuk ka mė shans, ai ka patur shumė shanse pėr ta pėrmbushur kėtė mision politik, por ai ka treguar se ka vetėm interesa personale dhe klanore.
Ka njė shembull tjetėr si Shqipėria sot nė botė?
Nuk ka asnjė. I vetmi shembull ėshtė Haiti nė Amerikėn Latine. Ne jemi Haiti.
Dhe Dyvaljeja kush i bie tė jetė?
Nuk ka rėndėsi Haiti qė po diskutoj unė. Dyvaljeja ka qenė Enver Hoxha, ata qė erdhėn pas Enver hoxhės, janė Dyvaljetė e vogla, Sali berisha, Edi Rama, Aleksandėr Meksi, Bamir Topi, tė gjithė, ata qė kanė qenė pjesė e pushtetit dhe nuk janė distancuar nga krimi me tė cilin kanė qenė pjesė, janė hijet e Enver Hoxhės. Kjo ėshtė paria e Tiranės dhe kėto janė krimet e tyre. Nuk mundesh tė bėsh njė vilė disamilionėshe, apartamente dhe pronat, tė hedhėsh nė erė Gėrdecin, tė bėsh vrasje dhe tė pretendosh se jeton nė vendin mė tė lumtur nė botė, nusen e botės. Kjo ėshtė tragjedia e shqiptarėve.
Dhe ēfarė roli kanė patur SHBA-tė, pėrfaqėsuesit e tyre nė Tiranė pėr kėtė gjendje?
Kjo pyetje ėshtė e gabuar. Pse duhet tė kenė ata kėtė rol?
Sepse atyre u ėshtė roli i guvernantit.
Roli i guvernantit ėshtė i tyre, sepse qeveritarė tanė, pėr tė ruajtur interesat e klaneve tė tyre kriminale kanė hequr dorė nga shteti dhe kontrollojnė vetėm mekanizma qė u garantojnė interesat e tyre. Dhe tė huajt pėr tė mos e lėnė kėtė vend njė moēalishte, janė detyruar tė marrin pėrgjegjėsitė qė duhet t'i kishim marrė ne shqiptarėt.
Kam parasysh qė sot kryetari i opozitės ėshtė nė rrugė pėr nė SHBA dhe ėshtė njė vizitė e kėrkuar.
Kryetari i opozitės, ndėr tė tjera do tė mbajė edhe njė leksion nė universitetin tim, sepse e kam ftuar unė. Unė do tė kisha ftuar gjithkėnd, nėse ata janė nė gjendje tė tregojnė se pėr ēfarė janė nė politikė.
Po pra, por kjo vizitė ėshtė kėrkuar dėshpėrimisht pėr tė treguar se kryetari i opozitės e ka njė farė akcesi te shteti mė i madh i botės.
Mua nuk mė intereson loja qė kėto individė duan tė bėjnė, me popullin sepse ėshtė loja e tyre dhe njeriu qė nuk do nėnėn shkon te njerka. Kėta njerėz duhet t'i dojė populli i tyre, jo bota.
Ky ėshtė thelbi. Populli shqiptar ėshtė kaq i dėshpėruar dhe tė gjithė kėta pėrfshirė edhe Sali Berishėn qė nuk ka ndėrmarrė asnjė vizitė jashtė dhe nė 2005-ėn iu deshėn 3 muaj pėr tu pranuar nga tė huajt, tė gjithė kėto njerėz kėrkojnė kredibilitetin nga tė huajt jo nga populli i tyre, sepse kėta janė figurat kriminale qė e kanė ēuar popullin nė kėtė gjendje dhe e vetmja mėnyrė ėshtė marrja e legjitimitetit nga diku tjetėr. Po e deshe popullin tėnd do tė tė dojė populli yt.
Por kėta nuk e duan popullin e tyre.
(sg/shqiptarja.com)

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
erioni dhjetorin profesor Rama, s'na e sollet vetem ju. Per te luftuam te gjithe edhe pse s'na e di emrin askush.
avatar
Anonim
Lipja Ha Ha Ha Gjepura
avatar
Anonim
erioni Profesor Shinasi, JAm Daakort me faktet qe jep per gjendjen ku ndodhet vendi. Por jo me ideologjine manipuluese qe e ben veten dhe nje grusht njerezish qe keni interesa te perbashkta te dukeni si shenjt. Ne kete pike sme dukeni ndryshe nga ata qe shani se i keni vene "kthetrat" vetem nje ngjarjeje politike per te futur kembet edhe ju ne politike. Levizja e dhjetorit ishin mijera studente e qytetare qe nuk iu del emri dhe fytyra se nuk vajten te benin foto qe ti shpalosnin vite me vone
avatar
Anonim
emigrant shqiptar Z. Shinasi, mbeshtes me sinqeritet te gjitha ato qe keni shkruar, me duket se eshte fakt qe populli shqiptar po fle akoma.. Shpresoj qe te kete njerez si ju, si une dhe shume te tjere qe ti kundervihemi edhe nje here si ne 90-91-in ketij shteti antishqiptar qe po e con ne humnere kete popull te lashte e te vuajtur, qe nuk di ku ti mbeshtese shpresat. Mungojne leader o shpresojme qe ata qe po afirmohen kete kohe te kene qellime te pastra per t'i sherbyer popullit,jo interesave personale...
avatar
Anonim
DIELLI Shinasi Rama nuk eshte vetem,si ai ka me qindra dhe mijra qe mendojne ne te njejten menyre per cka ka ndodhur deri me sot keto 20 vjet ne Shqiperi.Njerez te tille me vlera e kane gjetur veten edhe ne bote ku ekziston ai sistem vlerash qe ne ketu e deshirojme,por qe po e shkaterrojme cdo dite duke e zevendesuar me antivleren.Njerez te tille ne Shqiperi jane prapa liste si "lipe shtogu",pasi modeli i suksesshem "demokratik "shqiptar eshte vetem kush i ben temena partise ne pushtet.
avatar
Anonim
Zef Kallami Kot i je fut termave elite,pari.Si njena dhe tjetra jane kryet e gjase.Kryet e gjase don te thote se dashi apo skopani me kombore ne qafe dhe i prine kopes,qe gjinden ne krye te rrugetimit nga vatha ne kullot dhe e kunderta i mban dhe i drejton qobani.Gjate intervistes ma posht e hedh poshte kete percaktim dhe i spjegon intervistuesit qe ne na duhet nji pari,nji elite politike qe ti sherbej popullit,gjase.Pra vete juve kerkoni perseri dhe mbeshteteni tek kjo force parie dhe elite. Populli jo e shef kete pari,elite qelize kanceroze por e konstaton me fakte.E pranon qe keto jane shkaku i vertet i krize,krimit,zvetenimit,varferise.Populli nuk mund ta ndal.Sepse e vjedh Berisha. Edi Rama thote te verteten ashtu sic thoshte te verteten Berisha opozitare se donin te vinin ne pushtet. Ndaj genjehet populli.Se asht i vetmi moment kohor kur populli bindet nga cdo politikan ne kushte opozitare qe mbrojn popullin per te ardhu ne pushtet.Kjo te ka bindur dhe juve qe ti bani ftese Rames per ne universitetin ku gjindeni ne Amerike.Pikrisht se Rama deklaron ato qe dhe vete juve keni arrite nga ana filozofike e shtjellimit te ngjarjeve.Po me nji ndryshim.Rama per pushtet.Juve per ndergjegje te larte atdhetari ndaj popullit,me larg duart nga pushteti. Hajduti kurr nuk asht i meshirshem.Nuk pranon kompromis por vetem e vetem te shqyej sa te kete mundesine.Ndaj pushteti duhet hequr me force Berishes.
avatar
Anonim
andrea lipi O Shinasi po thuaje njėherė pseudonimim qė ke pasur nė Sigurim. Pastaj thuaj si e fute nė burg Luk Velajn nė Shkodėr. Ty tė shkon shumė ajo e humorit qė kanė bėrė Koēo Devole dhe Cekja: "Bytha jote profesor...".
avatar
Anonim
TONI Interviste interesante. Ka tone pesimiste per klasen politike. Lind pyetja, ne rast se klasa politike punon per t'u pasuruar per vehte, atehere duhet te importojme politikane? Nje pjese e intelektualeve elitare kane emeigruar. E vetmja zgjidhje eshte ndergjegjesimi i atyre politikaneve qe kane ndjenja idealiste, te marrin fatet e atdheut ne dore. Pupulli me rruge demokratike t'i tregoje vendin politikaneve qe punojne kunder interesave te popullit. Heshtja eshte vdekjeprurese per tere shoqerine.
avatar
Anonim
ndoc usa KY SHINASIU ASHT KOMUNIST! E KA THIRR EDI RAMA DHE BAMIR TOPI!!!
avatar
Anonim
beni o ti ndoc amerikoni, ik paguj taksat ne usa, se komunzimi eshte vetem ne mendjen tende... ignoram..t
avatar
Anonim
Altin Individ me vizion dhe integritet ky Shenasiu. Nuk i duhet te veje ne Shqiperi te rregulloj punet. Vetem grupimet, jo individet i ndryshojne gjerat. Nderkohe, me ben pershtypje, ne Shqiperi gjithmone i quajne shqipot qe jetojne jashte si emigrante, apo refugjat, qe ne Rinas deri ne shtepi. Ajo qe nenkuptojne eshte njeri per ti qare hallin, i vuajtur. Nderkohe qe ka mjaft persona qe vuajne, shumica e shqiptareve jashte jetojne mjaft me mire se ne Shqiperi, prandaj dhe rrine atje ku jane.
avatar
Anonim
ana e shkelqyer intervista .... edhe pyetjet, edhe pergjigjet. Na kenaqet!
avatar
Anonim
Andi Andon, Shinasi Rama nuk eshte emigrant, as ne emigracion, eshte pjese e diaspores Shqiptare intelektuale qe u flak nga regjimi pseudodemokratik postgjojakomunist Shqiptar. Eshte profesor tjetri ne nje nga universitetet me prestigjoze te Amerikes jo vetem si Universitet i pergjithshem, por edhe si sektor, ai i Political Science ne NYU eshte nder me te fuqishmit. Cfare emigranti se po na ben te qeshim. Ai eshte atdhetar dhe kaq.
avatar
Anonim
enxhi doli dhe nje rama tjeter :))
avatar
Analist
Andon Mazreku Po pse nuk kthehen keta, por rine ne emigracion? Hajdeni dhe beni detyren tuaj ndaj atdheut!
avatar
Anonim
shoku andonit po ti andon, cfare detyre po ben ndaj atdheut?
avatar
Analist
Andon Mazreku Jam kthyer dhe po kontribuoj me dijet qe kam mare jashte ne shqiperi. Jo ne politike, por ne jeten shoqerore.
avatar
Anonim
Dia Ja qė Shqipėria ka nevojė edhe pėr profesionistė! Njė ndėr ta ishte prof. Tony Shaska. Shkrimet e tij reth cilėsisė sė mėsimdhėnjes ishin si njė Rilindje pėr vendin. A keni dėgjuar pėr historinė e dėbimit tė tij zoti Mazreku? Libra me pėrralla mund tė shesin shumė shqiptarė nė amazon.com etj
avatar
Anonim
Dia http://www.risat.org/galua
avatar
Anonim
shoku andonit te lumte andon, edhe shenasiu po kontriubon, sepse nuk eshte e thene qe te jesh fizikisht!!!
Rezultate tė tjera: 1   2   Para
Intervista
'Bashkėqeverisja', Cano:Qytetarėt marrin pėrgjigje brenda 10 ditėve
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16