Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:12 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Aktualitet
05 Maj 2012 - 13:47
Diploma e Troftės, sekuestro
nė Itali, MASH: E verifikojmė VIDEO
Rama: Fund tregtisė sė diplomave
Njė diplomė false, 12 mijė euro
TIRANE -  Ministria e Arsimit dhe Shkencės ka ngritur njė grup ekspertėsh tė cilėt po merren me verifikimin e tė gjithė procedurės ligjore tė ndjekur nga universiteti "Kristal" pėr regjistrimin dhe diplomimin e djalit tė ish drejtuesit tė “Lega Nord” Umberto Bossi.

Diploma mban datėn 8 tetor 2010 dhe nė tė ėshtė shėnuar se Bossi Jr ka ndjekur sistemin 3-vjeēar (bachelor) pėr Menaxhim Biznesi, pranė fakultetit tė Administrim Biznesit tė universitetit “Kristal”.

PROKURORIA ITALIANE SEKUESTRON DIPLOMEN
Prokuroria italiane sekuestron diplomėn e Renzo Bossit. Diploma u gjet nga “Guardia di Finanza” nė njė kasafortė tė ish-kancelarit tė Lega Nord, Francesco Belsito, nė tė cilėn gjendej edhe njė dosje me emrin “The Family”. Diploma e shkruar nė shqip mban foton e Renzo Bossit dhe notat tė cilėn Bossi duhet tė ketė marrė gjatė ndjekjes sė studimeve. Rainews24 bėn tė ditur se hetuesit po pėrpiqen tė vėrtetojnė nėse diploma e Bossi Jr ėshtė paguar nga paratė e Lega Nord tė ardhura nga financimet publike tė partive. Nė kasafortė u gjet dhe njė kopje e diplomės sė marrė nga Pierangelo Moscagiuro (partneri i senatores legiste Rosy Mauro) nė Shkencat Politike

MASH NIS VERIFIKIMET

Ministria e Arsimit do tė verifikojė tė gjitha procedurat ligjore tė ndjekur nga universiteti "Kristal” pėr regjistrimin dhe diplomimin e dy shtetasve italianė, pėr tė cilėt dyshohen se diplomat janė dhėnė kundrejt parave.

Sipas MASH, grupi i ekspertėve do tė kalojė nė sitė edhe regjistrat e kėtij universiteti, nė mėnyrė qė ēėshtja tė marrė rėndėsinė e duhur. "Lidhur me lajmin e publikuar nė media, pėr diplomimin e qytetarit italian Renzo Bossi, nė institucionin e arsimit tė lartė privat "Kristal", Ministria Arsimit dhe Shkencės, bėn tė ditur se ka kėrkuar menjėherė informacion tė hollėsishėm nga Institucioni i Arsimit tė Lartė "Kristal" dhe ka ngritur njė grup pune pėr tė inspektuar rastin nė fjalė. Ndėrkohė njė grup monitorimi i MASH, dhe Agjencisė sė Akreditimit tė Arsimit tė Lartė po vazhdon inspektimin nė tė gjithė Institucionet e Arsimit tė Lartė privat, pėr zbatimin e ligjshmėrisė dhe standardeve, sipas njė kalendari tė miratuar kohė mė parė", thuhet nė njoftimi zyrtar i ministrisė sė Arsimit. Ndėrkohė qė dje Aleanca Kuq e Zi ka kėrkuar dorėheqjen e ministrit tė Arsimit, Myqerem Tafaj, pėrndryshe ka paralajmėruar protesta nė tė gjithė Shqipėrinė deri nė shkarkimin e tij.

PROKURORIA: PO VERIFIKOJME HYRJET E RENZO BOSIT
Edhe Prokuroria e Tiranės do tė nisė verifikimet pėr skandalin. Burimet pranė kėsaj prokuroria thanė pėr Shqiptarja.com se verfikimet do tė bėhen nga Task – Force e krimit ekonomik. Sipas burimeve do tė bėhet fillimisht verifimi i hyrje – daljeve tė Bossit nė pikat e kalimit kufitar nė Shqipėri pėr tė konfirmuar nėse ai ka qenė osė jo vizitor nė vendin tonė.

DIPLOMA E RENZO BOSSIT

Renzo rezulton i regjistruar me numrin matrikulues 482. Dokumentat e publikuara nga mediat italiane tregojnė edhe listėn e tij tė notave nė 29 lėndė tė ndryshme. Djali i senatorit italian Bossi duket se ishte mė i zoti nė lėndė si Financa, Matematika dhe Statistika. Por ajo qė ka habitur mė shumė hetuesit ėshtė se Renzo duhet tė ketė dhėnė provimet e 3 viteve nė njė: kjo pasi ai ka mbaruar gjimnazin nė korrik 2009 nė moshėn 21-vjeēare, ndėrsa sipas dokumentit tė lėshuar nga Universiteti Kristal ai ka mbaruar studimet e larta nė shtator 2010.

Diploma, pėr tė cilėn ka hije dyshime se mund tė jetė blerė me para, ėshtė gjetur nga “Guardia di Finanza” nė njė kasafortė tė ish-kancelarit tė Lega Nord, Francesco Belsito, nė tė cilėn gjendej edhe njė dosje me emrin “The Family”. Diploma mban datėn 8 tetor 2010 dhe nė tė ėshtė shėnuar se Bossi Jr ka ndjekur sistemin 3-vjeēar (bachelor) pėr Menaxhim Biznesi, pranė fakultetit tė Administrim Biznesit tė universitetit “Kristal”.
(im/aq/sg/shqiptarja.com)

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar
Po i përgjigjeni komentit të RREMA të datës 4 Maj 2012 20:09

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
QEMAL HIDRI Umberto Bossi eshte ideatori i te hudhurit ne det te refugjateve(tragjedia e kanalit te Otrantes te premten e shenjte te 1997)dhe ky palo urnivesitet sic ka emrin ashtu i jipka dhe diplomatdjalit te ketij sharlatani qe ka dhunuar psikologjisht emigrantet ne Itali me ligjin famekeq Bossi-Fini
avatar
Anonim
ALBAN DEGA TROFTA APO TRU-PESHKU!? Fjala "Tr0fta" e rperkthyer nga italishtja fjale per fjale nuk jep kuptimin e saj te sakte ne shqip. Perkthimi me i sakte ne shqip e kesaj fjale do te ishte " Tru- Peshk" qe perdoret ne shqip dhe jep nuancen dhe kuptimin me te sakte te fjales "Trofta" te perdorur ne italisht. eshk
avatar
Anonim
sulltani bossi eshte e keqa me e vogel!!imagjinoni sesa trofta shqiptare ka me diplome kristali!!.dhe keto jane te gjithe ne administraten publike!.
avatar
Anonim
stud bravo...aty me rri
avatar
Anonim
Toni Pershendetje te gjitheve, do te deshiroja qe "autoritetet" perkatese nga te dyja vendet ti kushtonin rendesi te vecante ketij fenomeni, per hir te sakrificave te atyre studenteve shqiptar qe sakrifikojne me mund edhe me djerse te studjojne dhe diplomohen ne universitetet Italiane... Persa i perket verifikimeve eshte e thjesht fare (besoj dhe shpresoj qe leterporosite e derguara nga autoritetet Italiane te funksionojne edhe kete rast), mjafton qe te shifen hyrjet dhe daljet nga shqiperia te z.Bossi ne periudhat e frekuentimit te Univesitetit ne sistemin e Timms, presuposohet qe te ket frekuentuar Universitetin deri sa ka marre nje diplome apo jo ? Dhe prosuposimi tjeter eshte ai i zoterimit te gjuhes ?
avatar
Anonim
Kastriot Prokuroria duhet te veproje menjehere (gjithmone, nese kemi nje te tille) dhe nese eshte e vertete personat pergjegjes duhet te penalizohen, Universitetit (kjoskes) duhet ti hiqet automatikisht licensa.................... ia futa kot me duket, sikur jet0j ne hene une, dihet se cfare do ndodhe, ashtu si skandalet tjera pas tre ditesh do harrohet dhe ne do krenohemi se kemi liberalizuar arsimin e larte dhe se luftojme korrupsionin..........aferim na qofte................
avatar
Anonim
ceni me sa duket ky cuni i ketij Bossit e paska bo shqipen flur...ose presorat e Kristalit e jepkan mesimin ne italisht....hahahah....ka bo shkolle per biznes pale....s'ka faj...ka nigju njonin qe thote se vetem gjermania na e kalo....
avatar
Anonim
TONI Arsimin e larte e ka marre lumi.Me veshtire eshte te mbarosh filloren se sa te fitosh 3 apo 4 diploma.Te ma rroje qeveria dhe partite ne pushtet. Se shpejti dhe per% e arsimit te larte si popullsi do te zeme vendim pare ne bote.
avatar
Anonim
djana po u lumt juve se sikur bosi po ju ban nder shqiptareve ju po ja shperbleni
avatar
Anonim
vintage Albania Ata qelbesirat i trajtojne te huajt si skllever te shekullit XXI. Pervec se jane hajdute te ligjeruar nga shteti(te cilet u kane bere larje truri qytetareve te asaj zone te Italise duke iu shfaqur si me te ndershmit e me te drejtet se Zoti), jane edhe te paci
avatar
Anonim
tafaj ik ky lajm nuk na thote asgje te re. vetem se kesaj radhe zhurma eshte pak me e madhe se zakonisht ...
avatar
Anonim
Nadia Shabani Ah une thashe se cfar ka bere, po kjo nuk eshte ndonje gje madhe, iku ajo kohe qe studionim me kandil dhe na dilnin trute e kokes. Tani nje diplome e shkolles se larte nuk nuk barazohet me nje deftese pjekurie ne kohen e komunizmit. Te rrime shtrember e te rrime drejt por arsimi ne ditet e sotme eshte per turp e faqe te zeze. Andej nga zona ime kane marre diploma universiteti te gjithe hajdutet e pulave qe nuk kane shkuar as ne shkolle te mesme. Keshtu qe mos u cuditni, ketu cdo gje eshte e mundur, me kete shtet qe kemi eshte paraja ne plan te pare, mjer populli ku do veje te operohet tek ndonje injorant qe se ka idene e bisturise, mjer ne.
avatar
Anonim
Emil Nje saktesim per titullin ju lutem. Diploma nuk eshte False. Ajo i ploteson te gjitha kriteret ligjore te nje diplome te vlefshme te leshuar nga Universiteti Kristal. Persa i perket menyres se perfitimit te saj, kjo eshte dicka tjeter mbi te cilen duhet hetuar. Dmth mbi c'baza dhe cfare kriteresh nje universitet pajis me diploma studentet e vet. Rasti me flagrant kur keta te mos jene fare prezent dhe te mos kende ndjekur asnje kurs. Ne kete rast vihet ne dushim kredibiliteti i universitetit persa i perket imazhit te tij. Dhe perben edhe nje shkelje ligjore per te cilen duhen ndjekur penalisht drejtuesit e tij. Nqse diploma do te ishte falsifikuar prej dikujt, Universiteti Kristal nuk do te mbante asnje pergjegjesi ligjore per kete dokument te falsifikuar dhe jo te leshuar prej tij. Me logjiken e thjesht ashtu si dikush mund te fallsifikoje nje pashaporte, mund te falsifikoje edhe nje diplome. Ne rastin tone diploma eshte e vlefshme dhe me te mund te ushtrohen te gjitha funksionet e parashikuara me ligj.
avatar
Anonim
SHPRESA AI ESHTE NJE ANALFABET, PO SI JA KANE MARE PERSIPER KETA NGA SHQIPERIA SE KUPTOJ!
avatar
Anonim
kujtimi Po si spaten turp qe ia dhane diplomen atij gomari ?
avatar
Anonim
myqo ik nuk eshte as i pari as i fundit ky Kujto
avatar
Anonim
Martini C'vete? Do kete reforma te reja ne institucionet private me duket!
avatar
Anonim
tea Patjeter qe do te kete reforma ne arsim. Reformat konsistojne ne financimin nga shteti te arsimit privat, pasi nuk kane realizuar te ardhurat nga shitja e diplomave. Eh ku eshte katandisur arsimi ne Shqiperi, del nje analfabet qe eshte i zoti te bleje nje diplome, blen edhe nje vend pune dhe ju rrofte studenteve qe kane mesuar gjithe jeten, fitojne Universitet publike. Ku eshte kjo Nora Malaj, qe na eshte bere me keq se Sala , qe nuk ka dite dhe stacion televiziv pa dale dhe pa llomotitur,,,,
avatar
Anonim
sala hahahhaaa, ej, po ky bosi sikur nuk i honepste shqiptaret... per diplomen e cunit kishte bo perjashtim... hahahhaaaa
avatar
Anonim
ani Mos e dhente Zoti te jete diplomuar per mjekesi atje.....!
Rezultate tė tjera: Mbpara   1   2   3   Para
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/07/2017, Viti VII - NR.171