Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 03:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
11 Nentor 2017 - 19:42 | përditesuar në 19:56
Shqipėria ka arritur marrėveshjen me Greqinė pėr ēėshtjen e kufirit detar. Sipas burimeve tė Top Channel pala greke ka pranuar se me marrėveshjen e viti 2009 Shqipėria humb sovranitet nė territor ndaj dhe ėshtė rėnė dakord qė tė ketė njė ndarje tė re.

Pikėrisht pėr kėtė do tė ketė referime tė reja nė terren, nga tė cilat Shqipėria nuk do tė humbė asnjė metėr katror sipėrfaqe. Duket se ēėshtja e varrezave tė tė rėnėve tė ushtarėve grekė nė Luftėn e Dytė Botėrore do t’i bashkangjitet listės sė ēėshtjeve tė mbyllura mes dy vendeve. Pala greke insistoi se bėhet fjalė pėr njė ēėshtje humane, ndaj dhe si e tillė duhet tė trajtohet.

Pėr ēėshtjet konsullore tashmė ėshtė rėnė gjithashtu dakord dhe mbetet pėr tė pėrfunduar formulėn sesi do tė aborgohet nė praktikė edhe kjo ēėshtje. Pėr ligjin e luftės, palėt kanė sjellė me vete edhe ekspertizėn ndėrkombėtare, ndėrsa pala greke ka hulumtuar me presidencėn pėr mėnyrėn ligjore tė heqjes sė ligjit nė fjalė.

Pėr kėtė temė ka njė shqyrtim tė presidencės greke, e cila ka vlerėsuar se heqja e ligjit mund t’i bashkangjitet traktatit tė ri tė miqėsisė, i cili do tė formulohet nė muajt nė vazhdim.

Bushati dhe Kotzias vijojnė sė bashku me grupet negociatore prej ditės sė premte bisedimet nė Kretė pėr tė gjetur njė zgjidhje pėr ēėshtjet e vjetra mes palėve, ndėrsa deri tani tre marrėveshje janė arritur, nė pritje tė ligjit tė luftės dhe ēėshtjes ēame.

Nesėr dy ministrat e Jashtėm pritet qė tė dalin nė njė deklaratė pėr mediat pėr tė zyrtarizuar marrėveshjet qė janė arritur mes dy vendeve. 

dy.b/shqiptarja.com

5 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Comi I ndershem Ligji luftes???? Ceshtja came????? Te shohim kush eshte ndryshimi I marveshje she LULUSHIT dhe. E DHIMITRIT BUSHATI
avatar
Anonim
Emigrati Brravo bushati .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 22/02/2018, VITI VIII- NR.42