Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Janar 2018 - 13:59 | përditesuar në 16:23
Basha flet me emra: Rama-Marku
mbrojnė kėta tė korruptuar
LUSHNJE - Kryetari i Partisė Demokratike, Lulzim Basha, tha nė Lushnjė se njė nga pasojat mė tė rėnda tė qeverisjes sė Edi Ramės me krimin ėshtė kriza ekonomike, efektet e tė cilės po i ndjen ēdo familje shqiptare. Basha tha se Lushnja ėshtė njė nga qytetet ku bandat pėrcaktojnė, kush punon, kush merr tendera dhe se tė njėjtin pushtet bandat kanė nė qytetet kryesore tė vendit, si pjesė e aleancės sė Ramės me krimin. 

“247 biznese  tė mbyllura javėn e parė tė janarit. 13 mijė tė mbyllura gjatė vitit tė kaluar, po tė heqėsh tė shtunat e tė dielat, i bie qė janė mbyllur 50 biznese nė javė. Edi Rama i ka shpallur luftė njerėzve tė thjeshtė tė kėtij vendi. Rinia ėshtė nė dėshpėrim dhe 70% e atyre qė largohen janė tė moshės 19 deri nė 35 vjeē. Fermerėt shqiptarė asnjė kacidhe nuk kanė parė dhe asnjė mbėshtetje nga shteti” - u shpreh Basha. 

Kreu i opozitės tha se pakti i Edi Ramės me krimin po shkatėrron reformėn nė drejtėsi pėr tė mbrojtur pushtetin e vet, tė cilin e bleu me paratė e drogės sė Saimir Tahirit, Vangjush Dakos, Qazim Sejdinit  dhe tė korrupsionit tė ministrave tė tij Arben Ahmetaj, Damian Gjiknuri, Ilir Beqja etj. Kryetari i Partisė Demokratike vuri nė dukje se edhe emėrimi i Prokurorit tė Pėrgjithshėm pa vetting dhe kundėr Kushtetutės ėshtė pjesė e projektit tė Edi Ramės pėr kontrollin politik tė drejtėsisė dhe mbylljen e dosjeve tė krimit dhe korrupsionit qeveritar. 

"Nuk ka pėr tė patur reformė nė drejtėsi me Edi Ramėn Kryeministėr. Ndaj protesta e 27 janarit ėshtė edhe njė thirrje pėr reformėn nė drejtėsi, pėr drejtėsinė e pakapur. Ėshtė njė thirrje dhe njė bashkim qė Saimir Tahiri tė shkojė nė burg, siē duhet tė shkojė nė burg ēdo ministėr, ēdo pushtetar vendor apo qėndror i faktuar nė lidhje me krimin e organizuar dhe i korruptuar deri nė palcė me paratė dhe asetet e shqiptarėve”- theksoi Basha. 

 

 

 

Kreu i opozitės tha se 27 janari ėshtė dita e njė rrugėtimi qė nis me njė goditje tė fuqishme dhe do tė vazhdojė me tė gjitha format e kryengritjes popullore deri nė ēmontimin e qeverisė dhe aleancės me krimin, tė kryesuar nga Edi Rama, i cili po e mban larg Shqipėrinė nga Europa. 

 

“Pjesėmarrja masive nė protestėn e 27 janarit ėshtė sinjali mė i qartė, treguesi mė i drejtpėrdrejt pėr ēdo shqiptar, pėr zullumqarėt dhe pėr miqtė e Shqipėrisė, se ora e Edi Ramės nė Shqipėri ka marrė fund. Se njė orė e re ka nisur tė trokasė. Dhe se ky vend dhe qytetarėt e kėtij vendi nuk e pranojnė mė aleancėn me krimin dhe janė tė vendosur t’i shkojnė deri nė fund betejės pėr Shqipėrinė europiane” - tha Basha. 

Basha tha se largimi i Edi Ramės do t’i hapė rrugė njė qeverie antimafia, e aftė pėr tė zbatuar reformėn nė drejtėsi, qė nuk mbron, por ndėshkon kriminelėt e veshur me pushtet dhe ministrat e korruptuar. 

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com 

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Po afron Edhe nje te shtyme doni Luli po jo vjen fundi te majt te djathte te mesit te mbramsmit do behet ky vend se edhe turku qe na rropi 500 vjet sna ndryshoj dot gjuhen,jo me ca individė qe me intriga dhe nga lodhja e njerėzve nga komunizmi se kishin mendjen ke e drejta po te ja mbathnin pėrtej Adriatikut,po ja qe vjen nje dite qe do ju heqin fillimisht vizat Amerika pastaj dihet fundi
avatar
Anonim
life bukur e the luli :cdo qeveritar qe vjedh duhet te shkoj ne burg.me ne fund lulu e ka kuptuar per 200miljon eurot e vjedhura.
avatar
Anonim
Sula Lulo te ja hy tmerri nga SPAKu , dhe po fillon me ra te tjere peroara . Jo Zlul i pari eshte Saliu pastaj bjen ti fhe ish ministrat e tuj qe jane gati dosjet padtsj dhe kto karagilat e majte . Do ikni nga kuvendi dhe do boni showni ne burg bashke me koleget e majte po dolen fahtir . Ti kujton se ne 27 Hanar do dhksttrohet Shqipnia . Po petdoret dhine , shteti do ju thyj brinjet . Ne rast se ka militant qe vogen per tju mbrojt ju nga krimet tuja do shofin si mbrohet shteti . Je jandidat per burg
avatar
Anonim
Rednex Mr.Basha tani s'ke me nevoje te flasesh me emra..tani ka njerez dhe institucione qe e bejne nje gje te tille..shpresojme qe shume shpejt emri yt te jete pjese e hetimeve..je nje nga shume bastarde te politikes famekeqe shqiptare qe keni shume gjynahe per te lare..
avatar
Anonim
gjeo-analisti-zvicer. i gjithe sistemi eshte i korruptuar,kriminalizuar e vanfalizuar.kto nuk jane parti politike,por banda klane,taborre qe kane krijuar struktura hajnie,trafiku e shtet shkatrrimi.nje fjale e urte thote.me nje hu nuk thuret gardhi.me nje arrestim nuk shkatrrohen strukturat e krimit.ne shqiperi e kosove krimi organizohet nga presidenti,qe jane vete mafia e shtetit.pra autorizimin e trafikut e hajnis e kane zyrtar nga presidenti.ne tunizi i pari qe eshte denuar eshte presidenti,e pastaj te tjeret.....
avatar
Anonim
Besua nga Vlora o Lulezim po ti je dhe djal me shkolle thone,kaq nuk e kupton qe ste beson me njeri...je bere bajat fare...se ku te con mushka ti e di!nejse vazhdo keshtu se edhe ato dy vota qe kishe po ja fal PS
avatar
Anonim
Populli Me I korruptuar sa ti nuk ka o Plehre por vendin ne burg e ke
avatar
Anonim
Maminasi Po po o Lulush mbaje me shkum efuti nonje te that mbrapa ,para teje nuk shkon kush ne burg ,Ti o flok ngjyrosur vrave mes te bulevardit 4 djem nenash dhe plogose qindra te tjere e ktheve bulevardin ne shesh lufte o I pacip o pallosh groshe ,pagui mir ata qe te vijn me 27 janar se jane pjella jote jane me probleme si ti se I ndershmi kurr nuk I beson nje HALEJE SI PUNA JOTE . I mallkuar qofsh qe vetem te keqija ke sjell si ne Kosov dhe ne Shqiperi . Mir ke gjet vetem me trongullin
avatar
Anonim
Plaku Nderoje ndonjehere pllaken e gramafonit se je bere bajat,si nuk arrine ta kuptoshe o gje e trashe....😛😛😛😛😛
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16