Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 19:37 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
16 Janar 2017 - 11:22 | përditesuar në 16:40
TIRANĖ-Nuel Kalaj personi i cilėsuar si 'sekseri' pėr privatizimin e CEZ ėshtė larguar jashtė vendit.

Ai nuk i ėshtė pėrgjigjur as pėr herė tė dytė kėrkesės sė Komisionit Hetimor pėr tė dėshmuar. Taulant Balla, Kryetari i Komisionit Parlamentar Hetimor per CEZ i ben kėrkesė Policisė pėr ta shoqėruar forcėrisht. Balla ngre dyshimet se 7 mln euro u nxorėn jashtė vendit me ēanta. Kėrkohen verifikimi i hyrje-daljeve pėr vitin 2010 nė kufi tė Sali Berishės, Shkėlzen Berishės, Nuel Kalajt dhe drejtuesve tė CEZ.

Mbledhja-Debatet
Ėshtė mbledhur mesditėn e sotme Komisioni Parlamentar hetimor pėr CEZ. Kryetari i kėtij komisioni, Taulant Balla theksoi se dėshmitari kyē, Nuel Kalaj ndodhet jashtė vendit ndaj i bėri thirrje policisė tė sillet mė forcė pėr tė dėshmuar.

Sekseri Nuel Kalaj ėshtė thirrur pėr tė dėshmuar nė komisionin hetimor lidhur me rolin e tij nė privatizimin e OSSH-sė te kompania ēeke, CEZ. Por rezulton se ai ndodhet jashte vendit.

“Personi ėshtė larguar jashtė shtetit, kemi dhe konfirmimin kėtu. Nga ky moment i kėrkojmė Policisė sė Shtetit, madje Kuvendi ta nėnshkruajė qė tani, qė tė bėhet sjellja me forcė e kėtij dėshmitari tė rėndėsishėm. 
Po kėshtu dhe ndaj shtetasit Hamza Merxhani. Nga informacioni i deritanishėm rezulton i larguar nga Shqipėria pėr tė njėjtėn procedurė tė supercituar, tė kėrkohet sjellja me forcė e kėtij dėshmitari dhe tė ndiqen procedurat sipas ligjit”, tha Balla.

Balla i kėrkoi gjithashtu Policisė tė verifikojė hyrje-daljet nga vendi pėr vitin 2010, nė sistemin TIMS tė Nuel Kalaj, Jozef Haisek, Sali Berishės e Shkėlzen Berishės.
“I kėrkojmė drejtorisė sė policisė qė pėr gjatė muajit janar 2010 duke filluar nga data 1 janar 2010 deri nė fund tė shkurtit 2010 tė kėrkojmė nga sistemi TIMS tė dhėna kur ka dalė dhe ka hyrė nė Shqipėri, Nuel Kalaj, Sali Berisha e Shkėlzen Berisha. Sepse janė persona qė janė cituar nė emalin ku janė pėrmendur tė treMbledhjen e shkuar, Kalaj njoftoi se ndodhej nė Kosovė dhe nuk mund tė dėshmonte nė datėn e caktuar.

Balla u shpreh se ka depozituar disa emaila ku Nuel Kalaj ka komunikuar direkt per CEZ.

“Depozitoj disa emaile qė ky dėshmitar i quajtur Nuel Kalaj ka komunikim me drejtues tė CEZ nė Shqipėri dhe Pragė. Kėto emaili duhen pėrkthyer sepse ėshtė e rėndėsishme qė pėrkthimi tė noterizohet sepse do jetė objekt referimi.
Pėr shkak tė informacionit tė vyer ne hedhim dritė mbi disa ēėshtje kryesore. Njoftoj se emailit mbajnė data tė ndryshme duke filluar nga 2008, 2009, 2010
Ky person po i shmanget hetimit dhe asnjė parti mos ta marrė nė mbrojtje, por nese ka kontakt dikush duhet ti thotė tė paraqitet nė kėtė komision.
Dėshmitari Nuel Kalaj duket tė ketė lidhje shumė tė fortė me qoftė me drejtues tė CEZ nė Shqipėri dhe Prage, por ka lidhje tė fortė me drejtuesit e qeverisė sė asaj kohė sepse ai nė komunikimet pėrmend ish-kryeministrin Berisha, por edhe ministrin e Ekonomisė dhe Energjisė tė asaj kohe.

Balla lexon emailin

“Mirdita Tomas! Nė ankese janė pėrgatitur dokumentat. Ne do tė pėrmendim kėrkesat tona ndaj qeverisė sa ėshtė debia qė duhet paguar tani. Do tė tė pres ty me Nuelin nė aeroport nė sallonin Vip. Me Nuelin sapo mbarova negociatat e tjera, i shpjegova nė detaje se ēfarė ne kėrkojmė. Takimi me tė birin sipas Nuelit ėshtė shtyrė pėr nesėr pas ardhjes sė PM (Kryeministrit). Mbrėmė kam shtrėnguar duart me kryeministrin nė takimin me investitorėt. Ai tha se ėshtė i kėnaqur do tė takoj nesėr. Ēfarė duhet tė presim nga kryeministri. Sipas Nuelit rezultatet nė mėnyrė tė sigurt do tė jenė pozitive dhe nė 90% konkrete. Ai mė siguroi se pėr kryeministrin po punon njė komision ndėrministror i cili nė mėnyrė tė specializuar po trajton problematikėn tonė. Mund tju konfirmoj se kam folur me disa anėtarė tė komisionit qė po merren me kėtė marrėveshje. Rezultatet e tyre nuk janė akoma tė mabruara dhe pėrfundimtare. Ai mė siguroi se do pėrfunojnė shpejt dhe pas kėsaj kohe do tė ulemi sėrish. Sapo negociatat do tė janė gati do tė ftojmė M.R (Martin Roma, drejtuesi CEZ) nė Tiranė.”

Lėvizjet e Nuel Kalaj, sipas Ballės kanė rėndėsi tė zbardhen sepse kėshtu do tė zbardhet dhe mėnyra sesi janė bėrė transfertat e shumave tė mėdha me para.

“Sepse janė persona tė sipėrcituar nė email. Kur ka hyrė nė Shqipėri Nuel Kalaj, kur ka dalė nga Shqipėria sepse pėr datat qė flasim janė datat kur Nuel Kalaj ka bėrė transferta bankare. Flasim pėr shuma tė mėdha parash, duhet tė mėsojmė qė kėto shuma kanė qėndruar nė Shqipėri apo janė transferuar jashtė vendit me ēanta, sepse personi e ka konfirmuar q ėi ka tėrhequr kėto para. Pėr kėto data tė hetohet dhe Shkėlzen Berisha, i sipėrcituar nė email”

Bode: Kėto nuk provojnė asnjė gjė. Ju kėrkoni tė hidhni baltė ndaj ish-kryeministrit. Bazoheni nė ca deklarata tė kėtij Romeo Karaj ndaj tė cilave nuk ka asnjė provė.

Anėtarja e djathtė nė komision, Elmazi tha se Romeo Karaj nuk ėshtė person i besueshėm pasi ėshtė arrestuar pėr korrupsion. Sipas saj, Romeo Karaj, ka tentuar tė vrasė dy herė veten pasi vuan dhe nga ērregullimet mendore.

Ndėrkohė Arben Ristani pėrmend njė tjetėr emėr qė sipas tij ėshtė i implikuar nė historinė e CEZ.
“Ju kėmbėngulni tek Nuel Kalaj, por i pėrfshirė ėshtė djali i eurokomisionerit Stefan Fule. Djali i Fule i pėrshirė nė kėtė aferė”.

Kurse Bode theksoi se, nė kėtė komision duhet tė thirren pėr tė dėshmuar jo vetėm sekseri, por edhe drejtues tė kompanisė CEZ.

Akuzave tė Ballės pėr ndryshimin e nivelit tė borxhit tė keq, Bode i ėshtė pėrgjigjur duke thėnė se, sot borxhi i keq i kompanisė ka arritur nė 25 pėr qind, kuotė shumė mė e lartė kjo nga niveli i mėparshėm, qė sipas Bodes nuk ishte mbi 10 pėr qind e jo 14 pėr qind sikurse tha Balla.

Duke iu pėrgjigjur akuzave tė maxhorancės pėr favorizim tė kompanisė CEZ nė privatizimin e OSSH-se Bode tha se parametrat e kėtij procesi u pėrcaktuan nga Banka Botėrore. “Tė gjitha janė tė pėrgatitura nga ekspertiza mė e mirė e BB, dhe qė reflektuan standardet mė tė mira nė privatizim. Ndaj dhe e konsideruam privatizimin mė tė mirė nė rajon, me ēmimin mė tė lartė”, tha ish-ministri i Financave.

Komisioni do tė rimblidhet tė hėnėn e ardhshme, ku sėrish do tė jetė i thirrur nė seance dėgjimore Nuel Kalaj, ndėrsa do tė nisė puna pėr pėrgatitjen e raportit pėrfundimtar, qė do ti paraqitet seances sė Kuvendit.

VIDEO-Mbledhja e Komisionit Hetimor pėr CEZ


Kalaj tėrhoqi 7 milionė euro disa ditė pėrpara zgjedhjeve tė 2009-ės
Nul Kalaj konsiderohet sekser nė aferėn e CEZ. Komisioni Hetimor Parlamentar pėr hetimin e privatizimit tė OSSH ka administruar nga njė bankė e nivelit tė dytė disa llogari bankare tė Nue Kalaj i cili ka marrė nga CEZ transferta bankare disa milionė euro.

Kėto shuma mė pas i ka tėrhequr cash mė 16 qershor 2009, vetėm pak ditė para zgjedhjeve tė vitit 2009.

Gjithashtu Komisioni ka kėrkuar informacione shtesė nga banka, por edhe nga banka tė tjera, pse CEZ i ka berė kėto transferta tek ky individ dhe ku i ka ēuar paratė cash Nuel Kalaj.

Por, Nuel Kalaj, nė dėshminė e dėshmitarit Romeo Kara nė Komisionin Hetimor, rezulton tė ketė qenė edhe ndėrmjetesi i kontakteve dhe bisedave ndėrmjet Qeverise shqiptare dhe kompanisė CEZ.

Nue Kalaj u dekonspirua nga vetė Berisha
Emri i Nue ose Nuel Kalajt doli nė skenėn politike rreth 2 vjet mė parė. Ka qenė vetė ish-kryeministri Berisha ai qė ka pėrmendur lidhjen e presupozuar tė Kalajt me tė birin Shkėlzenin, gjatė njė debati me ministrin Damian Gjiknuri, nė seancėn e 3 dhjetorit 2014.

Berisha flet pėr njė dokument tė Kalajt dhe Merxhanit, i pėrfolur si sekseri i parė i ĒEZ-it me palėn shqiptare, ku ndodhet firma e tė birit Shkėlzenit. Askush nė seancė nuk kishte pėrmendur emrin e Kalajt para deklaratės sė Berishės, i cili pasi nxori kėtė fakt, nxitoi dhe ta quante shpifje dhe shantazh.

“Ke ēuar mesazh tekstual se ekziston firma e Shkėlzen Berishės mbi njė letėr tė Nua apo Noel Kalaj dhe tė njė tjetri qė quhet Merxhani dhe unė tė ktheva pėrgjigje qė ta dėrgoje menjėherė nė prokurori, pėrndryshe do tė paditesh ti nė prokurori pėr dy gjėra: pėr 100% falsifikim dokumentesh, se ai ėshtė falsifikim dhe sė dyti, pėr shantazh dhe pėrpjekje tė tjera. Ēoje nė prokurori dhe nuk tė them asgjė! Kaq!

Po nuk e ēove nė prokurori, ti do tė jesh i paditur dhe absolutisht je i pashpresė dhe do tė humbasėsh se ai ėshtė njė falsifikim i mirėfilltė. Pėr sa i pėrket marrėveshjes qė do tė shpėtosh, ja ku e ke pėrgjigjen mė qesharake”, tha Berisha.

(d.b/Shqiptarja.com)

19 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Diti Halllall ja befte zoti Romit! Respekte pa fund! Ky vend ka zot ka shtet! Ne bung hajdutet dhe armiqte e kombit! Pa meshire per maskarenjte!
avatar
Anonim
Ptuj ptuj Kjo nuk don as men as kalem si mund njeriu me terheq 7 Million € pare te thata pa ndimen e dikujt nga shum shum LART ????????????
avatar
Anonim
Al nje shtet si vjedhe shpin e vete,kesaj i thuhet trathti daj venit. ku jan interesa e shqipnis. kan mush bankat botes dhe populli ka marr rrugat pa pun.
avatar
Anonim
ēami Si ka mundėsi tė arratiset njė njeri me7milionė evro me aeroplan pa u kontrolluar nė aerodromė,dhe nuk e morri veshė shteti,ėshtė gjė absurde.Njė rastė e tillė duhet tė jetė ndihmuar nga tė tjerė.Ligji duhet tė veprojė.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Nga sundimi komunist,nė njė qytet pėr fėmijėt: Transformimi i Tiranės
Fatos Klosi: Pakti Rama-Visho Lika pse u tėrbua Berisha
Pastrimi i parave, Gjokuta: U kapėn 328 raste nė 10 muaj
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 17/11/2017, Viti VII - NR.272