Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Tetor 2017 - 12:02 | përditesuar në 19:34
Parlamenti ka hyrė nė krizė prej dy javėsh, duke bėrė qė tė mos zhvillohet rregullisht asnjė prej seancave. Shkak janė bėrė debatet e forta mes maxhorancės dhe opozitės. Javėn e kaluar kreu i Kuvendit pėrjashtoi nga punimet e seancės kryetarin e PD, Lulzim Basha, ndėrsa kėtė tė enjte pėr shkelje tė rregullores, Ruēi ndėshkoi edhe deputetin demokrat, Flamur Noka.

Ky i fundit, njėsoj si Lulzim Basha njė javė mė parė, refuzoi tė dalė nga Kuvendi. Pas ndėrprerjes sė seancės nė mesditė, Kuvendi rinisi nė orėn 17:00, por vetėm pėr pak minuta. Kjo pasi Noka nuk pranoi tė lėrė Kuvendin, gjė e cila detyroi Ruēin tė shtyjė punimet pėr ditėn e nesėrme. Ndėrkohė, pėr deputetin e PD do tė vendosė Byroja e Hetimit, e cila pritet tė mblidhet nė orėn 19:00.

Si nisi sherri nė Kuvend
Pas ndėrprerjes sė fjalės sė Berishės nė foltore, Noka kėrkoi tė reagonte pėr procedurė, pasi sipas tij Rama ofendoi ish-kryeministrin, por Ruēi nuk pranoi duke refuzuar qė t’i japė fjalėn.

Kaq mjaftoi qė situata tė precipitonte nė sharje dhe ofendime nga Noka, qė iu drejtua Ruēit me fjalėt rrugaē.  Ruēi e pėrjashtoi nga seanca, ndėrsa opozita bllokoi foltoren duke bėrė qė tė ndėrpritet seanca plenare.

Debati qė solli sherrin
Gramoz Ruēi: Zoti Berisha, mbaroi koha

Flamur Noka: Dua fjalėn pėr procedurė

Gramoz Ruēi: Nuk ka procedurė

Flamur Noka: Ti je rrugaē, xhandar...

Ruci: Tė tėrheq vėmendjen...

Ruci: Je i pėrjashtuar nga seanca

LSI bashkohet me PD pėr Berishėn
Pas sherrit nė Kuvend qė solli pėrjashtimin e Flamur Nokės nga seanca, Partia Demokratike, LSI dhe PR kėrkojnė pėrjashtimin e Edi Ramės me 10 ditė nga punimet e parlamentit.

Kėrkesa pėr pėrjashtimin e Ramės ėshtė firmosur nga kryetarėt e grupeve parlamentare tė opozitės, Spaho, Vasili dhe Mediu, pasi sipas tyre kryeministri ofendoi Berishėn dhe opozitėn me njė fjalor vulgar dhe tė papranueshėm.  PD pretendon se Rama gjatė debatit nė Kuvend i ka thėnė Berishės pa mikrofon ‘ke rrjedhur’.

kerkesa per perjashtimin e rames

Kerkesa e opozites per perjashtimin e Rames

Edhe PS kėrkon pėrjashtimin e Flamur Nokės
Ndėrkohė qė edhe PS kėrkon pėrjashtimin me 10 ditė tė Flamur Nokės pasi ofendoi kryetarin e Kuvendit, Gramoz Ruēi, dhe bllokoi foltoren. PS ka firmosur kėrkesėn pėr pėrjashtimin e Nokės, ndėrsa pritet mbledhja e Byrosė sė Kuvendit pėr vendimin pėrfundimtar.

Kjo nuk ėshtė hera e parė qė Flamur Noka pėrjashtohet nga punimet e Kuvendit, pasi njė gjė e tillė ka ndodhur edhe nė legjislaturėn e kaluar dy herė. Tashmė pritet qė tė mblidhet Byroja e Kuvendit pėr tė vendosur nėse do tė pėrjashtojė Edi Ramėn pas kėrkesės sė opozitės dhe tė Nokės pas kėrkesės sė PS.

Seanca pritet qė tė rifillojė nė orėn 17:00 tė pasdites sė sotme. Rama nė njė status nė Facebook u shpreh se PD nuk thahet dot nga rrebeshi i zgjedhjeve dhe di vetėm e lagu s’e lagu.

Kjo ėshtė java e dytė radhazi qė ndėrpritet seanca nė Kuvend, pasi edhe tė enjten e kaluar opozita e bllokoi foltoren.

kerkesa e ps

kerkesa e ps 2

(Kėrkesa e PS pėr pėrjashtimin e Nokės)

 

dy.b/shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Demokrati tiranas Berisha jo vetem ka rjedhur por ka pjerdhur .Tere banda e mercenareve te pd Berishe bashe flamur noke dhe hajdutet e lsi te floririt jane kriminele .Iku koha juaj o kriminele ka cecua bixhak .Jeni funderinat e shoqerise .Lereni kuvendin te punoje nuk mund te mbahet peng populli .Horrat dhe hajdutet e pd po shkaterrojne vendin .Turp..
avatar
Anonim
blenard o noka ti ben si i forte se nuk te kan ber te ditur mire qe mos mbrosh krimet e berishes do te perdhunoin o i zi mos bej si i forte se keta bicim te fortit mbasi i perdhunohen behen te bute te mire . o noka flasim tamakm po te isha ne vende te rames un do te perdhunoja mu ne mes te parlamentit palaco burr kemi femij niper mbesa duke te degjuar ty mor pisanjos
avatar
Anonim
PP Tani qenkan bahkuar k............ dhe do ti rr......... L .........Rames.E ka zjedhur sovrani jo k... ..Sa per sali qenin jo rrjedhur po pjerdhur.Sa per ata qe jan bere bashk s' kane faj duhet te ishin pas hekurave,jo ne kuvend burrash.
avatar
Anonim
valiant Po sikur ti perjashtojme te 140 deputetet? Ca halle kemi ne me se merren keta...
avatar
Anonim
Kaskanini O zot cpo ndodh ,kto jane bijt tane qe do udheheqin popullin ? Pse jane vetem 4. , 5 -,tipa qe po tmerrojn femijet tane ? , Ju ngjallen therizat prap babagjysh SALIUT ,, O zot ku e gjejn forcen kto persona qe ne emer te.popullit bejne kto palacalliqe .kto e moren pergjigjen nga populli ,cfar kerkojn tani prap tmerr prap rrumuja.
avatar
Anonim
Emigranti Plehrat;sali,luli,monika,noka kane dhe nje emer tjeter-i bashkon krimet eedha te vjedhjeve qe I kane bete keti vendi.poshte plehrat qe duane te bllokohet kuvendi.Thyeuni turinjte plehrave.
avatar
Anonim
x Te perjashtohen te dy ,Rama & Noka :
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41