Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 17:30 | përditesuar në 18:06
Deputetja e PD, Tabaku: Ditė e trishtė
po bien kambanat e Brukselit
Deputetja e Partisė Demokratike, Jorida Tabaku, ka komentuar fjalimin e Presidentit tė Komisionit Evropian, Jean-Claude Juncker, duke e cilėsuar atė njė dush tė ftohtė pėr vendin tonė.

Juncker foli sot pėr zgjerimin e BE, ku paralajmėroi vendet anėtare tė plotėsojnė kushtet pėr t’u bėrė pjesė e tij.

Nė faqen zyrtare nė “Fabecook”, Tabaku shkruan se po bien kambanat e Brukselit, por s’ka kush t’i dėgjojė. Mė tej, ajo shton se sot ėshtė njė ditė e trishto pėr kėdo qė ėndėrr dhe qėllim ka Evropėn e Bashkuar.

Mesazhi i plotė nė Facebook:

Kambanat e Brukselit po bien fort por s’ka kush t’i dėgjojė.
Sot ėshtė njė ditė e trishtė pėr kėdo qė ėndėrr dhe qėllim ka Evropėn e Bashkuar. Fjalimi i presidentit tė BE-sė, z. Jean-Claude Junker qe njė dush i ftohtė pėr vendin tonė, jo vetėm qė ai i mbylli derėn edhe grimės sė fundit tė shpresės pėr integrimin e vendit nė BE por lėshoi edhe njė sinjal tė fortė qė nėnkuptonte se vendi ynė ėshtė shumė larg integrimit.
Ky lajm vjen jo mė larg se disa orė pasi mazhoranca votoi mandatimin e qeverisė Rama 2, e cila njėsoj si qeveria Rama 1 dhe opozitat e tij tė mėparshme ka punuar ēdo sekondė kundėr procesit integrues. Sot shqiptarėt janė gdhirė pa njė Ministri Integrimi, e cila me gjasė do tė shndėrrohet nė njė drejtori integrimi brenda Ministrisė sė Jashtme, pa njė busull ku tė kenė mundėsi ministritė e linjės tė trajtojnė ēėshtjet ku BE na ka ngelur nė klasė. Pa njė arkivė fizike qoftė edhe njė gjurmė tė asaj pėrpjekje qė vendi ynė dhe qeveritė bėnė minimalisht prej vitit 2009 kur Shqiperia mori pyetesorin. Sa mė sipėr u shumėzuan tė gjitha me zero.
Sot, Mali i Zi njė shtet i krijuar nė tė njėjtin muaj ku Shqipėria aplikoi pėr MSA, qershor 2006, ėshtė njė prej vendeve mė tė avancuara sa i takon integrimit nė BE bashkė me Serbinė. Sot, ato morėn njė dritė jeshile, qė sipas kalendarit tė prezantuar nga zoti Junker do tė ndizet nė Shkurt tė vitit 2018, muaj nė tė cilin kėtyre vendeve do t’u prezantohet “strategjia pėr anėtarėsim tė suksesshėm”.
Ndėrkohė qė politika jonė e interesit tė ngushtė vazhdon tė orvatet brenda koncesioneve dhe interesave personalė tė kryeministrit dhe oligarkėve rreth tij, integrimi Europian gjithnjė e mė shumė i largohet vendit. E kam pėrsėritur shpesh, se me kėtė kryeministėr nuk mund tė ndodhte ndryshe sepse ėshtė po i njėjti person qė pengoi nga viti 2011 e deri nė 2013 mundėsinė pėr tė ēelur negociatat. Sot, ne vuajmė totalisht pasojat e politikės sė papėrgjegjshme tė njė njeriu dhe force politike qė si nė opozitė edhe nė qeveri ka funksionuar pėr interesin personal tė tij dhe sejmenėve rreth tij.
Rėndėsia e integrimit Europian tė vendit tonė ėshtė e mishėruar plotėsisht nė fjalimin qė 63 vite mė parė Ish kancelari gjerman dhe njėkohėsisht njė prej baballarėve tė BE, Konrad Adenhauer lexoi pėrpara Bundestagut “BE ishte njė ėndėrr e pak njerėzve, pastaj u bė njė ėndėrr e shumė njerėzve. Sot ėshtė njė domosdoshmėri pėr ne. BE ėshtė e dobishme pėr sigurinė tonė, lirinė tonė, ekzistencėn tonė si njė komb”
Kushdo qė e kundėrshton kėtė logjikė nuk ėshtė aspak mik i Shqipėrisė Europiane dhe vlerave europiane.

jorida tabaku
(Postimi i Jorida Tabakut)

Redaksia Online
D.Ē./Shqiptarja.com 

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Bon xhovi Shko e rrit kalamajt o zonje.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
Anonim
Xhovani Si ka mundėsi qe te keqe shqiptare qe festojme barkun edhe per gjerat madhore...si mundet te gėzohet kjo femėr per shtyrjen e afatit te pranimit te vendit ne Bashkimin Evropian te cilin shqiptaret po e presin me shume shprese...pėrgjigjja eshte e thjesht eshte pjese e partive qe shiti detin vodhi rrugen e Kombit,vrau ne Gėrdeci dhe ne mes te bulevardit me 21 janari,pra nje parti me interesa antikombėtare...turp moj femėr edhe per ty.
avatar
Anonim
Lico Ta besojme apo jo.Mos jete si ai lajmi qe tha:2 votat ne parlamemte per Rucin na i vodhi Rama.Jonida ne Mal te Zi punojne te gjithe per nje qellim.Ne Shqiperi jane 1000000 kreminela sipas PD dhe Evropa ka frike te na pranoj sipas jush.BE ka sipas jush nje ambasadore hajdute dhe te perdale ne Shqiperi.Tek ne nxihet cdo gje.Per nje kend lodrash i dergojme leter O K B .Por shyqur qe nuk u degjojne ata te BE
avatar
Anonim
anonim se ti o tabaku e ndrite parlsmentin dhe po flet Jeni buce nuk jeni nena i beni femijet e ja u rrit bota Ske as 5 muaj je bere nene Sko rrit femijet me dashurine e nje nene pastaj parlamenti Po ju mungojne shoket nuk keni ku e takoni Si ju dhe qenk pjell dhe i le ne rruge pastaj ju ja u rrit fado Jenk buce jo NENA
avatar
Anonim
Ben Gurioni Tabake,tė bohet qefi ty pėr kėt lajm?! Boji yzmetin binjakve e mos mer kot. Rri e ngrof venin afėr thuthuqit nė parlament e mos u bo llafazone goce.Kusuret mo tė mdhoja i keni ju me malokun pėr integrimin . Mos i ve men shum thuthuqit,osht legen bir komunisti o goc.Selom.
avatar
Anonim
Sifi Sa gzim ka tironcja PD qe po shtyhet pranimi vendit ne BE . Por harro zonje qe pervec qeverise ju keni qene pengesa kryeesore me vetingun dhe me lobimet kunder pranimit te Shqiperise ne BE . Ska opozite ne bote te dale kunder popullit te saj dhe pastaj rreni duke thane qe u blen votat . Me ju Rama rrin dhe 8 vjet te tjera ne pushtet se ju jeni pa ide dhe programe alternative . Turp qe flisni
avatar
Anonim
Aferdita Cuditem Ku jetoni ju moj Tiranese??pse spunoni me united mendimi dhe veprimi per te rritur imazin e shqiperise por dergoni informacione nga me te turpshet me bote.Ju jeni si ato grat e keqija lafazane qe cdo gje qe diskutohet me shtepi I nxirrni jashte saj Turp per ju qe e quani veten intelektuale Shqiperia nuk eshte vetem e qeverise por e shqiptarve Ti je pjese anktive e saj Me vjen keq shume keq me veprimet tuaja poshtruese per shqiperine Ne populli u njohem shume mire ju se sa te devot M
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40