Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:03 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike Adriatik Doēi   
12 Janar 2018 - 07:18 | përditesuar në 11:27
Politika shqiptare nuk ka mė asnjė mundėsi pėr tė bllokuar apo zvarritur zbatimin e Reformės nė Drejtėsi. Mundėsia e fundit ishte me kandidatėt pėr anėtarė tė organeve tė Vetingut, por ata u miratuan falė marrėveshjes sė 18 Majit, nėn presionin e fortė tė SHBA. Tashmė tė gjitha organet e reja tė drejtėsisė mund tė plotėsohen automatikisht me anėtarė, edhe nėse mazhoranca dhe opozita shqiptare nuk arrijnė njė konsensus, siē edhe ka gjasa tė ndodhė. 

Me dėrgimin e listės sė kandidatėve pėr anėtarė pėr Kėshillin e Lartė tė Prokurorisė dhe Kėshillin e Lartė Gjyqėsor nė Kuvend, praktikisht, partitė qė dominojnė Parlamentin, kanė dalė jashtė loje, pasi nuk kanė asnjė fuqi tė bllokojnė mė procesin. Nė mungesė tė njė konsensusi mes PS, PD dhe LSI pėr tė siguruar 2/3 e votave, pas votimit tė tretė tė dėshtuar, kandidatėt pėr 10 vende nė KLP dhe KLGJ konsiderohen tė miratuar automatikisht, sipas renditjes.

Duke parashikuar situata tė tilla bllokuese, mosmarrėveshje dhe konflikte nė politikėn shqiptare, ndėrkombėtarėt pėrfshinė nė ligjin pėr organet e qeverisjes sė sistemit tė drejtėsisė njė mekanizėm zhbllokues pėr ngritjen e KLGJ dhe KLP. Paragrafi i fundit, i pikės 16, tė nenit 35 tė ligjit pėr organet e qeverisjes sė sistemit tė drejtėsisė. parashikon qė nė rast se Kuvendi nuk arrin shumicėn prej dy tė tretave edhe nė votimin e tretė, kandidatėt listės konsiderohen tė zgjedhur.

Sinjali i dėshtimit tė konsensusit
Nuk ka dyshim se, sfida kryesore e Kuvendit tė Shqipėrisė pėr vitin 2018 ėshtė avancimi i zbatimit tė Reformės nė Drejtėsi. Nė mbledhjen e parė tė organeve tė Kuvendit pėr kėtė vitit, konkretisht, Konferencės sė Kryetarėve, ėshtė diskutuar pikėrisht miratimi i anėtarėve tė Kėshillit tė Lartė tė Prokurorisė dhe Kėshillit tė Lartė Gjyqėsor, dy organeve mė tė rėndėsishme tė gjyqėsorit tė ri.

Ngritja e KLP dhe KLGJ i hap menjėherė rrugėn ngritjes sė Byrosė Kombėtare tė Hetimit, Prokurorisė sė Posaēme dhe Gjykatave Speciale, ku tė tria sėbashku pėrbėjnė atė qė quhet SPAK-ut, i cili ėshtė kthyer nė makthin dhe tmerrin e politikanėve. Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruēi, ka kėrkuar tė zbatohen me pėrpikmėri afatet pėr miratimin e anėtarėve tė KLP dhe KLGJ.

Lėvizja Socialiste pėr Integrim nuk ka marrė pjesė nė kėtė mbledhje, ndėrsa Partia Demokratike ka kėrkuar shkarkimin e Ruēit dhe anulimin e zgjedhjes sė prokurores sė pėrkohshme Arta Markut. Tė dyja kėto lėvizje rrisin mundėsitė pėr tė mos patur njė konsensus mes opozitės dhe mazhorancės pėr zgjedhjen e anėtarėve tė KLP dhe KLGJ.

Balla: PD-LSI bashkė nga frika
Deputeti i Partisė Socialiste Taulant Balla ka postuar nė profilin e tij fotot ku shihen karriget e boshatisura nga opozita gjatė Konferencės sė Kryetarėve pas kėrkesės pėr dorėheqjen e kreut tė Kuvendit Gramoz Ruēi. Balla tha se kjo ėshtė e vetmja opozitė nė botė qė ėshtė bashkuar prej frikės nga drejtėsia. 

“Fati i keq pėr Shqipėrinė pėr kėtė opozitė qė ka. Bojkotojnė detyrėn kushtetuese nė ditėn kur Konferenca e Kryetarėve diskuton fillimin e procedurave pėr ngritjen e KLP, KLGj edhe pėr 9 ligje tė tjera tė paketės sė reformės nė drejtėsi. E vetmja opozitė nė botė e bėrė bashkė prej frikės nga drejtėsia”, shkruan Balla. Kreu i grupit parlamentar tė PS tha se punimet e Kuvendit do tė fokusohen tek KLGJ dhe KLP.

"Dua tė komunikoj me ju se konferenca e Kryetarėve qė pėrgatit punėn e sezonit tė ri ka tė bėj me vijimin e punės sė mėtejshme. Kryetari i kuvendit kėrkoi brenda ligjeve tė kuvendit. Do ngrihen dy kėshilli i larė i gjyqėsorit dhe kėshilli i lartė i prokurorisė. Nė mėnyrė tė ēuditshme nuk kanė marrė pjesė nė mbledhje. Opozita e ka pėr detyrė tė marri pjesė sepse ėshtė votuar nga qytetarėt.

Njė ndėr hallkat ėshtė zgjidhur siē ėshtė zgjidhja e Kryeprokurores sė Pėrgjithshme sipas kritereve ligjore, ne dhamė kontributin tonė. I bėj thirrje opozitės tė mos braktisi mbledhjet se nuk i kanė votuar qytetarėt pėr tė mos marrė pjesė dhe tė mos t’i prishin punė Shqipėrisė. Sjellja e sotme e opozitės i prish punė qytetarėve dhe Shqipėrisė, duhet tė bėhet e pėrgjegjshme”,
pohoi Balla.

dokument 1

dokument 1

d.c./shqiptarja.com

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Kosovari Nuk besoj se ka ndokud ne boten e te gjalleve,qe ka aq kerkesa te trishta kunder shtetit dhe popullit te vete se qe eshte opozita ne Shqiperi e Kosove,Madje mllefi ,inati e urrjtja deri ne mosdurim kunder shtetit te vete, degjohet,lexohet e organizohet edhe per rrenim, vetem nga partit opozitare shqiptare.Kete nivel te oerbaltjes se cdo vlere materiale,shpirterore e politike kunder shqiptareve tash kane pushuar edhe armiqet historik te shqiptareve, Kete detyre e ka marr opozita shqiptare.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65