Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 15:00 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Janar 2018 - 11:14 | përditesuar në 15:43
“Forca e Ligjit” dhe Vetting-u
Lu e Vlahutin takojnė Xhafajn
Nė fokus 38 dosjet nėn hetim tė bandave kriminale
Operacioni policor ‘Forca e Ligjit’, qė ka futur nė grackė 38 dosje tė bandave kriminale, ka angazhuar kėtė tė premte ambasadorėt e SHBA dhe BE, tė cilėt kanė zhvilluar takime tė njėpasnjėshme nė zyrėn e ministrit tė Brendshėm, Fatmir Xhafaj.

E para ka qenė kryediplomatja e BE, Romana Vlahutin, e cila ka zhvilluar njė takim 45 minuta me ministrin Xhafaj. Ndėrsa menjėherė pas largimit tė saj, nė Ministrinė e Brendshme ka mbėrritur ambasadori Donald Lu, i cili ka zhvilluar njė takim tė gjatė mbi njė orė e gjysmė, ku tema mė e nxehtė e diskutimit ka qenė goditja e bandave kriminale.

‘Forca e Ligjit’ dhe Vettingu nė Policinė e Shtetit janė dy temat e nxehta qė janė diskutuar mes ambasadorėve Lu e Vlahutin dhe ministrit Xhafaj. Pjesė e aksionit ‘Forca e Ligjit’ janė ekspertėt mė tė mirė nė vend, por edhe ata tė huaj. Ėshtė njė ekspert i FBI, i cili jep ndihmėn e tij nė hetimin e grupeve kriminale. 

Ky takim vjen vetėm dy ditė pas mbledhjes sė Task-Forcės Qendrore Ndėrinstitucionale nė kuadėr tė planit tė veprimit kundėr krimit tė organizuar, operacionit – ‘Forca e Ligjit’. Janė 38 dosje tė organizatave kriminale, qė kanė pėrfunduar nė duart e policisė dhe qė sė shpejti pritet tė kemi efektet e para tė operacionit. 

Dy ditė mė parė, disa prej zyrtarėve mė tė lartė nė vend, Kryeprokurorja Arta Marku, ministrja e Drejtėsisė, Etilda Gjonaj, ministri i Financave, Arben Ahmetaj, kreu i SHISH, Helidon Bendo, ishin nė zyrėn e ministrit Fatmir Xhafaj, ku nė fokus ishin pikėrisht 38 dosjet nėn hetim tė bandave kriminale dhe goditja e tyre.

Report Tv mėsoi se ky operacion ka vėn nė lėvizje grupet e krimit, tė cilėt po tentojnė tė pėrdorin mėnyra tė ndryshime pėr tė fshehur pasuritė e tyre tė vėna nė rrugė tė paligjshme, duke i regjistruar ato nė emrat e personave tė tretė apo duke i legalizuar. Ndėrkohė, qė 'Forca e Ligjit' pritet tė japė efektet e para nė muajin shkurt tė kėtij viti.

Nga ana tjetėr, edhe Vettingu nė Policinė e Shtetit ėshtė njė proces qė po merr rrugėt ligjore, ku nė ditėt e ardhshme projektligji do tė dorėzohet nė Kuvend

lu

lu
( Ambasadori Donald Lu duke u larguar nga Ministria e Brendshme )

vlahutin ne kembe

vlahutin ne kembe
(Ambasadorja e BE, Romana Vlahutin, duke u larguar nga Ministria e Brendshme)

d.c./shqiptarja.com

15 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
MOS. FILLO me TAHIRIN DHE DIL KU TE COJE LIDHJA .PO NESE CESHTJA TAHIRI NUK ZBARDHET ASGJE NUK KA PER TE NDRYSHUAR ..DHE LU DO TE SHITET OSE BLIHET. NUK ESHTE DICKA E PAMUNDUR .PARAJA CAN DETIN , PARAJA BLEN MBRETIN , PARAJA SHET SHTETIN , JA DI KIMENE PARASE !!!
avatar
Anonim
Seat Dervishi Besim te plot te Amerika dhe Europa. Duan apo sduan ca palo Shqiptar qe kan grabitur Shqiperin duke perdorur bandat si Shullazi dhe Lul Berisha. Tė lumt z.Xhafa, bėje vetem pėr atdheun tend kete pun qe po ben.
avatar
Anonim
Fredi Vetem fjale dhe fjale! Nuk kemi me besim. Kur te arrestohet ndonje " peshk" i madh te shohim, por pak besim kemi.
avatar
Anonim
Populli Shkarkoni urgjent Zaganjorin kjo eshte thirrja e popullit
avatar
Anonim
Neri Po ēke o mik me z. Zaganjori. Vetem vendime te drejta ka dhen. Po shih peshkaqenet dhe peshkabuēet ne gjykaten e lart. Pothuajse tė gjith bashk mbyllun pazare gjygjesh.
avatar
Anonim
Zyberi FORSA E LIGJIT DO JETE SI FLLUCKE SAPUNI PA U ARRESTUAR TAHIRI QE ESHTE # 1 TRANSPORTUES DROGE NE KERKIM INTERNACIONAL ASGJE NUK ESHTE E BESUESHME NGA LLOQET E XHAFES ME AMBASADORET
avatar
Anonim
Zyberi FORSA E LIGJIT DO JETE SI FLLUCKE SAPUNI PA U ARRESTUAR TAHIRI ASGJE NUK ESHTE E BESUESHME NGA LLOQET E XHAFES ME AMBASADORET
avatar
Anonim
O zyber/ari Po pa u arestuar zeni i birishes qe dihet qe transporton kokaine?apo ai squhet?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65