Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 05:17 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
13 Shkurt 2013 - 16:25
Mandatet parlamentare, PS padit
nė Kushtetuese ndarjen e 2009
TIRANE - Partia Socialiste ka paditur nė Gjykatėn Kushtetuese ndarjen e mandateve parlamentare sipas skemės sė vitit 2009. Padia ėshtė bėrė nga PS dhe grupi i saj parlamentar, mėsoi Shqiptarja.com.

Pėrmes kėrkesės nė fjalė, PS i kėrkon Gjykatės Kushtetuese qė tė shprehet nėse ndarja e mandateve parlamentare sipas skemės sė vitit 2009 ėshtė kushtetuese apo jo. Socialistėt disa herė kanė deklaruar se kjo ndarje nuk respekton lėvizjet e popullsisė qė kanė ndodhur nė vend nė krahasim me 4 vjet mė parė, ndaj dhe sipas selisė rozė nuk respektohet e drejta e popullit pėr t’u pėrfaqėsuar denjėsisht nė Parlament pėrmes tė zgjedhurve tė tyre.

Pas ngėrēit tė krijuar nė Komisionin Qendror tė Zgjedhjeve ku anėtarėt nuk janė ranė dakort dhe nuk u arrit kuorumi i nevojshėm pėr njė ndarje tjetėr tė mandateve, KQZ pėrmes njė shkrese tė firmosur nga sekretarja e Pėrgjithshme i kaloi ēėshtjen Parlamentit. Ky i fundit, nė pamundėsinė ligjore pėr tė bėrė vetė njė ndarje tjetėr tė mandateve, vendosi qė tė mbajė nė fuqi atė tė vitit 2009.

Ndėrsa Partia Socialiste ka kėrkuar qė ēėshtja tė rikthehet nė KQZ pasi sipas saj tani ekziston informacioni mbi lėvizjet e popullsisė qė mungonte nė votimin e parė, gjė qė krijoi edhe bllokimin e ndarjes sė mandateve.

KERKESA E PLOTE E PARTISE SOCIALISTE

Kerkesa e PS derguar Gjykates Kushtetuese per Mandatet by(im/shqiptarja.com)

6 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Juristi i pavarur Ku pyesim ne per PS.- Vete vendosim vete vulosim. Vete numerojme. Lodhuni se keni kellqe...Qurravituni tek amerikanet po deshet.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Humbja e PD nė zgjedhje, Salianji: Basha mori pėrgjegjėsitė e duhura
Sėmundja e rrallė, 19 vitet e vėshtira tė Geraldinės
​Nis rindėrtimi i Rrugės sė Dibrės Veliaj: Po mbaj premtimet
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/07/2017, Viti VII - NR.170