Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 12:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 08:36 | përditesuar në 09:32
Meta takim me anėtarė tė Grupit
parlamentar italian tė Miqėsisė
Presidenti i Republikės, Ilir Meta, nė vijim tė vizitės zyrtare nė Itali u takua edhe me Kryetarin e Grupit parlamentar italian tė Miqėsisė me Shqipėrinė, Senatori Salvatore Margiotta dhe anėtarė tė kėtij grupi.

Presidenti Meta vlerėsoi mbėshtetjen e vyer qė Italia dhe Parlamenti italian i kanė dhėnė procesit tė integrimit evropian, si dhe shprehu besimin se Grupi parlamentar italian i Miqėsisė me Shqipėrinė do tė luajė njė rol tė rėndėsishėm nė kėtė fazė pėr tė mbėshtetur vendimarrjen pėr hapjen e negociatave tė aderimimt pėr nė Bashkimin Evropian.

Presidenti Meta e Senator Margiotta theksuan rėndėsinė qė parlamentet e tė dy vendeve, me iniciativė tė Grupeve parlamentare tė Miqėsisė, tė hartojnė njė agjendė tė pėrbashkėt pune e aktivitetesh nė funksion tė nxitjes tė mėtejshme, jo vetėm tė bashkėpunimimt parlamentar edhe tė ndėrmarrjes sė nismave parlametare por edhe tė lehtėsimimt tė kontakteve mes njerėzve tė fushave tė ndryshme, kulturės, artit, biznesit.

Presidenti Meta theksoi nevojėn e arritjes sė njė marrėveshje dypalėshe qė do tė mund tė adresojė sigurimet shoqėrore dhe vlerėsojė kontributet individuale nė kėtė drejtim, si dhe nėnvizoi ēėshtjen e integrimit dhe tė gjithėpėrfshirjes sė drejtė tė shqiptarėve qė jetojnė e punojnė nė Itali dhe familjarėve tė tyre, kontributin e tyre nė ekonominė italiane dhe rėndėsinė e mbėshtetjes sė promovimit tė komunitetit arbėresh si njė urė e fortė tė miqėsisė mes dy vendeve.
presidenti meta takim

Redaksia Online
e.m/Shqiptarja.com

12 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65