Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Tetor 2017 - 15:43 | përditesuar në 15:53
Meta takim me krerėt e partive
parlamentare nė Kosovė
Gjatė vizitės nė Kosovė, Presidenti i vendit Ilir Meta ka zhvilluar njė takim me krerėt e partive politike nė Kosovė.

Meta u takua me Kryetarin e Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri; me Kreun e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa si dhe me Pėrfaqėsuesin e Listės Serbe, Slavko Simiē.

Gjatė takimi ėshtė biseduar pėr rėndėsinė  e bashkėpunimit dhe dialogut konstruktiv qė duhet ndjekin kėto subjekte politike nė dobi tė zhvillimeve  dhe prespektivės evropiane tė Kosovės.

Presidenti i vendit ka pėrgėzuar tė gjithė forcat politike, pėrfshirė kėtu dhe Listėn Serbe, e cila ka dhėnė kontribut tė ēmueshėm nė rrugėn dhe prespektivėn e Kosovės dhe quyetarėve tė saj, por edhe Lėvizjen Vetėvendosje pėr opozitėn e saj  tė bėrė nė Kuvend dhe jashtė tij

Ndėrkohė  falenderime dhe kurajo ka pėrcjellė dhe pėr LDK, e cila  si njė nga forcat e para politike nė Kosovė, ka kontribuar nė ēėshtje dhe nisma  nė sensin e bashkėpunimit konstriktiv dhe konsensusin me mazhorancėn .

Njoftimi i plotė i Zyrės sė Presidentit Ilir Meta:

Gjatė ditės sė dytė tė vizitės shtetėrore Presidenti i Republikės Sh. T. Z. Ilir Meta zhvilloi takime tė veēanta me krerėt e partive parlamentare nė Kosovė.

Presidenti Meta u takuar me Kryetarin e Lėvizjes Vetėvendosje, Visar Ymeri; me Kreun e Lidhjes Demokratike tė Kosovės, Isa Mustafa si dhe me Pėrfaqėsuesin e Listės Serbe, Slavko Simiē.

Gjatė kėtyre takimeve u vu nė dukje dhe u theksua nga Presidenti Meta rėndėsia qė mbart bashkėpunimi dhe dialogu konstruktiv i tė gjitha forcave politike pėr ardhmėrinė dhe perspektivėn integruese evropiane tė Kosovės.

Nė takimin me Vetėvendosjen Presidenti Meta i pėrgėzoi pėr rezultatin e arritur nė zgjedhjet e fundit dhe theksoi rendėsin e jashtėzakonshme qė ka roli i opozitės nė demokraci pėr tė rritur pėrgjegjėsin dhe cilėsinė e qeverisjes nė vend dhe pėr tė afruar njė alternative mė tė mirė pėr tė ardhmen.

Presidenti Meta theksoi rolin e opozitės dhe tė Vetėvendosjes nė Kosovė pėr tė kontribuar nė konsolidimin e pozitės ndėrkombetare tė Kosovės pėrmes bashkėpunimit dhe konsensusit edhe me mazhorancėn pėr ēėshtjet me madhore qė kanė tė bėjnė mė te ardhmen evropiane tė vendit.

Nė takimin me liderin e LDK-sė ish-kryeministrin Isa Mustafa dhe pėrfaqėsues tė tjerė tė LDK-sė, Presidenti Meta shprehu vlerėsimin pėr kontributin e madh dhe tė pazėvendėsueshėm tė LDK-sė pėr gjithė kėto dekada pėr pavarėsinė e Kosovės, konsolidimin e demokracisė, dhe shprehu besimin se edhe pse njė opozitė mjaft aktive, LDK me pėrvojėn e saj do te kontribuojė pėr tė bashkėpunuar me

mazhorancėn aktuale rreth ēėshtjeve mė madhore qė lehtėsojnė progresin nė rrugėn euroatlantike tė Kosovės.

Nė takimin me Liderin e Listės Serbe zotin Simic, Presidenti Meta shprehu konsideratėn e lartė pėr rolin konstruktiv tė Listės Serbe nė konsolidimin e institucioneve tė Kosovės si dhe tė frymės sė bashkėjetesės mes komuniteteve nė Kosovė.

Presidenti Meta gjithashtu vlerėsoi kontributin e Listės Serbe pėr rrugėn e integrimit evropian tė shtetit tė Kosovės.

Redakasi Online
N.M/Shqiptarja.com

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38