Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:49 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Tetor 2017 - 17:53 | përditesuar në 21:05
Meta vlerėson kontributin
e familjes Rugova e Jashari 
Presidenti i Republikės Ilir Meta  ka nderuar veprat dhe kontributet  e Ibrahim Rugovės dhe familjes sė Adem Jasharit.

Meta sė pari ka bėrė homazhe dhe ka vendosur kurorė me lule tek varri i Ibrahim Rugovės, ndėrsa ka vlerėsuar  kontributet historike tė kėsaj familje

Ndėrkohė pjesė e nderimeve ka qenė dhe Memoriali i Jasharėve nė Prekaz ku Presidenti Meta ka theksuar se kontributi i Adem Jasharit  frymėzon ēdo tė ri shqiptar.

“Kur shikon gjithė ata burra, gra dhe fėmijė tė rėnė, e kupton se sa i shtrenjtė ka qenė ēmimi i lirisė. Brezat e rinj sidomos duhet tė shprehin nderimin, por njėkohėsisht tė mbajnė gjallė angazhimet pėr tė forcuar lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe dinjitetin e shqiptarėve kudo nė botė”- ėshtė shprehur Presidenti Meta.

Njoftimi i plotė I shpėrndarė nga zyra e presidentit tė Republikės Ilir Meta:


Presidenti i Republikės, Sh. T. Z. Ilir Meta nderoi dhe vlerėsoi jetėn, veprėn e paharruar dhe kontributet madhore tė Ibrahim Rugovės si dhe pėrkujtoi sakrificat sublime tė familjes Jashari pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.

Presidenti Meta fillimisht bėri homazhe dhe vendosi njė kurorė me lule mbi varrin e Presidentit Ibrahim Rugova nė Velani, duke u pėrkulur me respekt ndaj veprės dhe kontributeve historike tė tij.

Mė pas Presidenti Meta vizitoi Kompleksion e Memorialit “Adem Jashari” nė Prekaz ku pasi vendosi njė kurorė me lule dhe bėri homazhet nė shenjė respekti dhe nderimi pėr sakrificat e tyre sublime nė vendprehjet e martirėve tė familjes Jashari, u ndal edhe nė Muzeun ku nėnshkroi Librin e Pėrshtypjeve.

Me kėtė rast Presidenti i Republikės vuri nė dukje se sakrificat e Adem Jasharit dhe familjarėve tė tij duhet jo vetėm tė frymėzojnė shqiptarėt kudo ku jetojnė, por pėrfaqėsojnė njė nga aktet mė frymėzuese tė mbėshtetjes qė mbarė kombi shqiptar i dha lirisė dhe pavarėsisė sė Kosovės.

“Kur shikon gjithė ata burra, gra dhe fėmijė tė rėnė, e kupton se sa i shtrenjtė ka qenė ēmimi i lirisė. Brezat e rinj sidomos duhet tė shprehin nderimin, por njėkohėsisht tė mbajnė gjallė angazhimet pėr tė forcuar lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės dhe dinjitetin e shqiptarėve kudo nė botė.” – u shpreh Presidenti Meta

Redaksia Online
N.M/Shqiptarja.com

 

3 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Milo: Heqja e ligjit tė luftės nga Greqia s'i kthen pronat ēamėve
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 17/02/2018, VITI VIII- NR.38