Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
30 Tetor 2012 - 13:29
28 Nėntori, PS feston nė Vlorė
Rama: Rinegocio paktin detar
Berisha: Jo ngjyrave partiake
Gjika: Do tė festojmė pa Berishėn
TIRANE- Mė 28 Nėntor Partia Socialiste do tė udhėtojė drejt Vlorės pėr tė festuar 100 vjetorin e Pavarėsisė dhe i kėrkon kryeministrit Sali Berisha tė rinegociojė paktin detar me Greqinė i cili mund tė jetė njė burim konflikti potencial nė tė ardhmen. Lajmi ėshtė bėrė i ditur nga vetė Kryetari i Partisė Socialiste sot nė mesditė mbledhjen e grupit parlamentar tė PS-sė.

Rama prezantoi njė nismė tė re online “Ngri flamurin” ku do tė jenė pjesėmarrės tė gjithė tė rinjtė tė cilėt do tė prezantojnė ėndrrat e tyre pėr Shqipėrinė. Nisma do tė aktivizohet tė hėnėn e ardhshme dhe mė pas 100 ėndrrat mė tė bukura do tė bėhen publike mė 28 Nėntor nė Vlorė, ku dhe do tė kurorėzohet nisma.

Kryetari i PS-sė tha se qeveria e kryeministrit Berisha nuk ka as vizion evropian dhe as plan veprimi pėr kremtimin e 100 vjetorit tė Pavarėsisė ashtu siē duhej tė ishte. Sipas Ramės kremtimet janė copa tė grisura nga kostumi komunist.

“Askund nuk ndihet fryma e njė jubilari kaq tė rėndėsishėm.Apo tė shihet ndonjė shenjė qė tė kujtojė se jemi nė kėtė vit jubilar. Dėshmia e kreut tė bashkisė sė Vlorės ėshtė e qartė e bindėse, dhe tregues se sa tė rėndomta dhe sa banale janė shijet e kėsaj qeverie. Ato pak copa plan kremtimesh janė copa tė grisura nga kostumi komunist, ca monumente tė realizimit socialist qė do tė vihen nė Tiranė, ca fishekzjarre, njė stadium fantazėm, njė parlament fantazėm dhe njė lum brockullash qė kryeministri i nxjerr nė rolin e njė historiani dhe lartėson figura gjysmė tė zeza nė kėtė 100 vjetor.”- tha Rama. Ai shtoi se “Nė kėtė 100 vjetor Shqipėria ka njė qeveri qė nuk e meriton dhe nuk do ketė kremtimet qė meriton”.

RAMA: RINEGOCIO PAKTIN DETAR 

Duke u ndalur tek Pakti detar me Greqinė kryetari i PS-sė i kėrkoi kryeministrit Berisha tė rinegociojė paktin duke dhėnė fund nė kėtė mėnyrė njė burim konflikti mes Shqipėrisė e Greqisė.

Tė mos harrohet se kemi njė konflikt tė hapur dhe potencialisht aspak tė mirė pėr tė nesėrmen me fqinjėt. Janė 300 km katrorė tė detit tonė qė me njė marrėveshje tė shpallur antikushtetuese i kanė kaluar fqinjėve. Sot ėshtė njė ditė e mirė pėr ti bėrė apel kryeministrit dhe tė kėrkojė qė tė bėjė gjithēka qė i takon nė respekt tė historisė dhe Kushtetutės pėr tė rinegociuar kėtė marrėveshje dhe mbyllur kėtė burim konflikti potencial qė mund tė bėhet pengesė pėr zhvillimin e mėtėjshėm dhe ardhmėrinė e dy vendeve”


(sg/shqiptarja.com)

18 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
AGAI i Floqit Mire do te ishte Berisha te mbyllej ne kulle, ose te shkonte tek Shpella e Dragobise me 28 NENTOR.
avatar
Anonim
lab vlore Diten e Flamurit ju presim ne Vlore te gjithe ju qe e doni Atdheun.Berisha dhe te tijte le te mbajne Ahmet Zogun.Kjo dite ka ne qender Ismail Qemalin dhe bashkepunetoret e tij me te ngushte.
avatar
Anonim
blerina Sa te jete Berisha ne drejtim vetem percarje do te shikoni. ai nuk kenaqet kurre ti shohe njerezit te bashkuar, i do te cahen me njeri tjetrin.
avatar
Anonim
Agron sa infantil qe jane keta politikanet tane, edhe diten e pavarsise nuk festojne dot bashke. Qesharak..
avatar
Anonim
enxhi e mo nipi i byrose ! po njesoj si gjyshi .
avatar
Anonim
germo tare germo... Pse kerkon qeveria Berisha te shmange Vloren dhe ti ngreje bust Ahmet Zogut?Sepse ben punen e te huajit.
avatar
Anonim
Ceēua me biēak Atje ne Vlore ku i ka hije burrave . Atje ku lindi shteti i pare shqiptar. Burracaket le te fshihen pas ēitjaneve te palo historianeve. Le ta festojne po te duan dhe ne shpella 100 vjetorin. Historia do ti nxjerre si jashteqitje ne breg te detit, ata qe e mohojne te verteten historike .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Lufta ndaj korrupsionit, Cantone: Ndėrhyni nė administratė/ VD
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/01/2018, VITI VIII- NR.15