Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 07:52 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport MetroNews Intervista Kulturë Shëndeti Blog Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 11:14 | përditesuar në 12:56
Nė debatin  e fundit nė Kuvend para votimit tė qeverisė dhe programit, kryeministri Edi Rama i kėrkoi Lulzim Bashės qė tė bashkėpunojnė pėr cėshtje qė janė pėrtej tė majtės dhe tė djathtės, pėr integrimin e vendit nė Bashkimin Europian.
 
Rama i bėri thirrje Bashės qė ta pranojmė me kurajė kėtė sfidė, se ėshtė njė sfidė e kohės ku jetojmė pėr tė mirėn e Shqipėrisė.
 
Mė duket prapė e nevojshme ta pėrsėris, se unė jam gati, ne jemi gati ta hapim menjėherė dialogun pėr ēėshtje tė interesit tė pėrbashkėt, nė dobi tė popullit dhe tė Shqipėrisė sė fėmijėve tanė.
 
Sa dhe pse duhet tė presim, o shumė i nderuari kryetar i Partisė Demokratike, pėr t’i adresuar kėto ēėshtje bashkėrisht, nė njė dialog tė institucionalizuar mes palėve, me ekipet pėrkatėse.
 
Ju keni disa tema prioritare, ne kemi disa tema prioritare. Shqipėria ka prioritet anėtarėsimin nė Bashkimin Europian dhe gjithēka qė lidhet me tė.
 
Punėt e shtėpive i kemi tė ndara dhe oborri na del dhe na tepron qė tė pėrlahemi me njėri- tjetrin pėr buxhetin, pėr taksat, pėr arsimin, pėr shėndetėsinė, pėr mjedisin e me radhė.
 
Ndėrsa  sfidėn Europiane tė Shqipėrisė e kemi  tė pėrbashkėt dhe nuk mund tė luajmė “e ka kush e ka” me Shqipėrinė, edhe 4 vjet tė tjera. Unė ju bėj thirrje ta pranojmė me kurajė kėtė sfidė, se ėshtė njė sfidė e kohės ku jetojmė
” deklaroi ai.
 
Rrjedhja e votave nga PD pėr Rucin, Rama: Nuk iu vė faj...
Kryeministri Rama nga foltorja e Kuvendit foli edhe pėr akuzat e PD pėr blerje votash nga PS nė votimin pėr zgjedhjen e Rucit nė krye tė parlamentit.
 
Mė akuzuat pėr blerje dhe vjedhje votash nė zgjedhjen pėr Kryetarin e Kuvendit. Nuk ēuditem, s’kam pse ēuditem, as faj nuk ju vė dot, kur ju shoh dhe ju dėgjoj nė vazhdėn e vazhdimit tė mohimit tė realitetit.
 
Duket sikur kultura e mohimit tė realitetit ju ėshtė bėrė njė sėmundje politikisht e transmetueshme.
 
Simptoma e kėsaj sėmundje u shfaq qartė edhe me kėtė rast, kur protagonistėt e republikės sė vjetėr vunė kujėn qė votat u blenė nga krimi.
 
Ndėrsa prurjet e Republikės sė Re thanė qė votat u vodhėn nė njė grackė qė e kishin hapur vetė ata , duke lėnė bosh  vendin e numėruesit
” tha Rama.

 
Rama: LSI, 8 vite nė tepsi, e stresuar pėr vendin e punės
Pėr Ramėn, LSI ėshtė mė shumė e stresuar pėr humbjen e vendit tė punės dhe nė opozitė ėshtė befas dhe jo e pėrgatitur, ndėrsa i ‘thumboi’ pėr deklaratat ”Qeveri e vogėl, korrupsion i madh”.
 
Nuk mė me vjen as  keq, as mirė, ky ėshtė, siē i thonė, njė fakt i jetės, qė njė opozitė tjetėr, mė shumė e gjendur befas nė opozitė, sesa e pėrgatitur pėr t’u ulur atje poshtė, mbas kurrizit tė Partisė Demokratike, mbas 8 vjetėsh ulur kėmbėkryq nė tepsinė e pushtetit, u shfaq kėtu e mbistresuar nga humbja e vendit tė punės.
 
Siē u thashė edhe opozitarėve tė pėrbashkėt, 4 vjet mė parė nė kėtė sallė, po jua them dhe ju mbas kurrizit tė tyre, mos e kėrkoni jashtė vetes shkakun e disfatės tuaj dhe mos i merrni shqiptarėt pėr budallenj, qė mund t’i tėrhiqni nga hunda, duke iu bėrė predikime sikur sapo zbritėt nga qielli.
 
Dhe kujdes me atė parullėn ”qeveri e vogėl, korrupsion i madh”, se tingėllon kiamet si njė lapsus Frojdian mbi marrėdhėniet qė keni ju vetė me kėtė shtet
” tha ai.
 
Rama: Basha frikė nga fantazmat e Patozit dhe Jozefinės
Kryeministri tha se Basha nė fjalėn e vet kishte mė shumė hallin tė mundte fantazmat e Patozit dhe Jozefinės qė e akuzojnė dhe kėrcėnojnė nga ‘penxheret’ e Zukenbergut.
 
Nuk ēuditėm as pėr kėtė, mirė nuk mė vjen qė nuk e sfiduat pėr asnjė ēast qeverinė e re nė artikulimin qoftė edhe vetėm tė njė gjėje tė re, mirėpo as edhe njė gjė, as edhe njė fjali tė re, qoftė edhe njė tingull tė padėgjuar nė kėngėn tė katėr viteve mė parė, me durim dhe kėmbėngulje nė veshėt tuaj, me shpresė se ju do zgjoheni dhe do reagoni, duke na sfiduar me ide qė hapin debat, jo me gėrrhitje me sy hapur qė thyejnė heshtjen, duke mos refuzuar dorėn e shtrirė tė bashkėpunimit tonė pėr ēėshtje qė nuk janė tė majta, nuk janė tė djathta, janė ēėshtje shqiptare.
 
Duket sikur kultura e mohimit tė realitetit ėshtė bėrė njė sėmundje politikisht e transmetueshme. Edhe kryetari Basha ishte nė fjalėn e vet tė parėn nė kėtė sallė njė kopje e tronditur e udhėheqėsit tė Republikės sė re.
 
M’u duk sikur mė shumė e kishte hallin tė mundte kėtu fantazmat e Astrit Patozit dhe te Jozefinės qė e akuzojnė e kėrcėnojnė nga ata penxheret e Mark Zucerbergut”
deklaroi Rama.

Basha-Ramės: Marrėveshja me ty nuk funksionon
Por ftesės sė Ramės pėr bashkėpunim, Basha iu pėrgjigj prerė duke e refuzuar.
 
Ashtu si dje, Basha deklaroi sėrish se marrėveshja e 18 majit me Ramėn nuk funksionon, pasi bėri aleancė me krimin.
 
Lideri demokrat akuzoi se ka deputetė tė inkriminuar nė Kuvend, ndėrsa theksoi se lufta ndaj drogės ėshtė kusht nga BE pėr negociatat.
 
Ju ftoj tė shkundeni nga frika. Tentativė pėr tė frenuar zėrin e opozitės. Jeni mėsuar me parullat e propagandėn  tuaj.
 
Edi Rama ke ardhur pėr programin kėtu, jo tė flasėsh nė emrin tim dhe tė opozitės. Mungesė totale programi, zgjodhi sulmin dhe diversionet ndaj opozitės.
 
Nė 2013 erdhe me krimin dhe kjo degjeneroi shtetin. Disa ikėn nga dekriminalizimi, por ke tė tjerė kėtu qė kanė gėnjyer nė formularin e dekriminalizimit.
 
Kriminalizimi dhe droga janė e reja. Droga ėshtė kusht shtesė pėr anėtarėsimin pėr hapjen e negociatave.
 
Njė dyzinė bashkishė socialiste drejtohen nga persona me rekorde kriminale. Marrėveshja ime me ty nuk funksionon. Jo aleancė me krimin, vetėm pėrballje. Sekondat numėroni mbrapsht tani nė qeverisje
” deklaroi ai.


dy.b/shqiptarja.com

7 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Votusi Per cfar dialogu hehet fjale? Per bashkqeverisje me Pd doni te ndani pergjegjesine e korrupsjonit,krimit organizuar dhe deshtimin e reformeve.Nuk esht aq budalla Luli se u doq me 25 qershor me marveshjet qe arritet.Votusit i kerkojn llogori per zgjedhjet lokale 2019 dhe me pas ato politike,me te rremby ty timonin dhe tepsin.Bashkpuno me aleatet e vegjel se i genjeve dhe i le rruges.Ata te mbeshteten pa kufizim dhe interes dote duhen persersi ne zgjedhet e ardheshme beje mire llogorit
avatar
Anonim
Levizje sipas interesit Po ti sdi te shkruash shqip o Lume madh jo me te komentosh Ramen//Vodhet sa vodhet 8 vite dhe donit ti rripnit ketij populli edhe ato 2 kacidhe qe i kishin ngel..Po ik se late nam,, parti kokoshkash ishit dhe ashtu vazhdoni te jeni.. lesh e li muhabeti
avatar
Anonim
LSI NJE PYTJE KAM PER QENIN E PA BES KUSH TE BERI KRYTAR BASHKIJE PO KRYMINISTER KUSH TE BERI PRA VETEM LSI KESHTU QE I BIJE JE NJE QEN QE E MER NE RRUGE QE ISHTE DUKE NGORDHUR SA VEN VJEM DHE SHENDOSHET TE HAN I TILL JE O EDVIN RAMA
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Ish ushtarakët, çfarë do ndodhë me llogaritjen e pensioneve
Mirgeni, rockeri që beson tek  ​shijet muzikore të shqiptarëve
Gjinushi: I zhgėnjyer me Ramėn do mė ftojė kur t’i prishet makina
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/10/2017, Viti VII - NR.250