Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:11 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
11 Janar 2018 - 18:38 | përditesuar në 20:23
Rokada nė Prokurori,Ferhati:Po
zbatohet Reforma nė Drejtėsi
‘Reforma nė Drejtėsi ka nisur tė zbatohet’. Kėshtu deklaroi deputetja socialiste, Klotilda Ferhati, nė studion e Report Tv, teksa komentoi rokadėn nė Prokurori nga Kryeprokurorja Arta Marku.

“Ajo qė po ndodh me drejtėsinė e re, jemi nė fazėn e zbatimit, ka tė bėjė me njė kuadėr tė ri rregullator. Kush nuk ėshtė dakord me vendimet e markut ka tė drejtat t’i kundėrshtojė ato”, tha Marku.

 

Janė tė gjitha provat konkrete?
Nuk jemi kėtu pėr tė bėrė analizėn e punės nė institucione. Ata kanė pavarėsinė e tyre institucionale dhe duhet tė zbatojnė ligjin. Si juriste mund tė them se edhe Llalla, edhe Marku, kanė detyra tė pėrcaktuara qartė. Nė ligjin pėr statusin e gjyqtarėve e prokurorėve pėrcaktohet edhe organizimi i degėve. Caktimi nė detyra tė pėrkohshme ėshtė njė ndėr detyrat qė ligji pėrcakton. Marku po bėn sot emėrime tė pėrkohshme, kjo ėshtė njė detyrė qė e parashikon ligji.

Pse ka kaq shumė diskutime, polemika dhe akuza?
Akuzat, polemikat janė ēėshtje qė nuk zgjidhen me debate. Nė sajė tė reformės nė drejtėsi ka mekanizma tė qartė, qė pėrcaktojnė detyrat e institucioneve dhe mekanizmat e kundėrshtimit, nėse nuk zbatohen detyrat sipas ligjit. Ėshtė shumė e qartė se njė nga kompetencat e kryeprokurores ėshtė edhe caktimi i pėrkohshėm i titullarėve nė rrethe. Ajo qė ndan ēėshtjen pėrfundimisht ėshtė mekanizmi ligjor. Tė shkojnė nė gjykatė, por nuk mund tė hedhin baltė mbi titullarin me fjalė e aludime.

Ėshtė paditur Marku, madje kėrkohet kontroll psikik i saj ...
Kjo janė mjete qė ligji ja lė nė dorė kujtdo, qė pretendon se i janė cenuar tė drejtat. Nuk na shqetėson kjo. Do isha e shqetėsuar, nėse titullarėt nuk do tė pėrdornin mjetet ligjore. Janė institucionet qė zgjidhin ēėshtjet. Akuzat ndaj Markut janė qesharake. Marku ka pėr detyrė t’i pėrgjigjet vetėm ligjit dhe ta zbatojė atė. Marku ėshtė njė prokurore karriere, qė e njeh ligjin. Ajo ka pėrgjegjėsi tė zbatojė ligjin.

Rrezikohet KLGJ dhe KLP?
Kuvendi ėshtė duke bėrė detyrėn e vet, maksimumin, ėshtė nė efiēencė tė plotė pėr tė ngritur KLP dhe KLGJ, proces qė do bėhet nė ditėt nė vijim. Do tė zbatohen tė gjitha afatet ligjore, do punohet me ritme tė shpejta, nė mėnyrė qė sa i takon Kuvendit tė ngrihen organet e drejtėsisė.

S’do ketė ngėrē kur tė ngrihen organet?
Po punohet qė tė mos ketė mė asnjė ngėrē.

d.c./shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16