Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:58 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
11 Tetor 2017 - 14:06 | përditesuar në 16:44
Saimir Tahiri: 3 vite burg
kush vret kafshėt/ Projektligji 
Deputeti i Partisė Socialiste Saimir Tahiri ka paraqitur njė projektligj tė ri nė Kuvend pėr ndryshime nė Kodin Penal.

Ish ministri i Brendshėm kėrkon qė tė rritet masa e dėnimit pėr personat qė kapen me sasi tė mėdha droge. Tahiri propozon qė pėr sasi tė vogėl droge, dėnimi tė jetė deri nė 5 dhe 7 vite burg, ndėrkohė qė pėr trafik ndėrkombėtar droge, dėnimi tė jetė 15 deri nė 20 vite.

Saimir Tahiri kėrkon dėnime tė ashpra pėr ata qė vrasin kafshėt. Ai ka propozuar dėnim deri nė 3 vite burg pėr vrasjen e kafshėve dhe shitjen e lėkurės sė tyre.

Ish ministri I Brendshėm ka propozuar gjithashtu edhe dėnime mė tė rėnda pėr aksidentet rrugore me vdekje, si dhe pėr aksidentet me pasojė plagosjen e rėndė.

Deklarata e Tahirit

E para, duke u nisur nga fenomene tė njėpasnjėshme tė dhunės kundėr kafshėve. E pashė me vend qė tė  propozoj disa ndryshime nė Kodin Penal pėr tė ndaluar njėherė e mirė fenomenet e dhunės qė nuk kanė tė bėjnė vetėm me kafshėt, e theksoj kėtė. Kanė tė bėjnė me dhunėn nė tėrėsi.

Ai qė dhunon njė kafshė sot, nesėr dhunon patjetėr njė familjar, pastaj do tė bėhet patjetėr rrezik pėr shoqėrinė, kjo nga njėra anė. Nga ana tjetėr, kam rikujtuar pėr parlamentin, propozimet qė janė bėrė njė vit mė parė pėr disa ndryshime lidhur me kultivimin dhe trafikimin e drogės. Ėshtė vetėm Shqipėria vendi ku lejohet qė tė dėnohet njėlloj si ai qė kapet me  njė gram hashash dhe ai qė kapet duke trafikuar tonelata. Si ai qė kultivon dhjetė rrėnjė hashash dhe si ai qytetari i republikės nė njė zonė tė thellė, si ai tjetri qė kultivon hektarė tė tėra dhe kėta dėnohen njėlloj.

Kjo deri mė sot ka shėrbyer pėr gjykatėn si njė mėnyrė pėr tė pasur mė shumė padrejtėsi dhe pėr tė pasur mė shumė korrupsion duke dėnuar ata qė nuk kanė mundėsi dhe duke lėshuar nga duart e drejtėsisė ata qė kanė mundėsi tė korruptojnė gjykatat.

Dhe po kėshtu disa ndryshime tė tjera qė kanė tė bėjnė me kodin rrugor. Kam menduar qė t’ia rikujtoj parlamentit tė gjitha kėto ndryshime nė Kodin Penal, sepse unė besoj qė organet ligjzbatuese nga njėra anė dhe drejtėsia nga ana tjetėr e kanė tė pamundur dhe pa mjete tė bėjnė drejtėsinė ashtu siē duhet, pėr shkak se mungon ndryshimi i duhur nė Kodin Penal dhe nė legjislacion nė tėrėsi. Unė shpresoj qė Parlamenti tė dalė nga heshtja pas mė shumė se sa njė vit dhe t’i marri nė shqyrtim kėto ndryshime nė Kodin Penal pa pritur mė shumė kohė.

Ne nuk na falet si shoqėri qė tė kemi ende dhunė ndaj kafshėve qė nesėr pastaj kthehet nė dhunues ndaj familjeve dhe shoqėrisė, ashtu siē nuk na falėt mė tė ketė njė drejtėsi ndryshe pėr ata qė nuk kanė mundėsi dhe njė drejtėsi ndryshe pėr ata qė arrijnė ta korruptojnė gjykatėn.

Ndaj unė shpresoj qė kjo do tė shėrbej si njė debat i nevojshėm edhe pėr shoqėrinė, por mbi tė gjitha edhe pėr Shqipėrinė, sot dhe nesėr me mė shumė drejtėsi pėr ne dhe pėr fėmijėt tanė nė tėrėsi.

 

dy.b/shqiptaraj.com

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
X Bej ndonje stan per qente keshtu punesohen edhe njerez dhe qyteti pastrohetnga qente rrugace dhe dhune mbi qente nuk ka.
avatar
Anonim
Tony Bravo tahiri se kafshet jan gjithmon keqtrajtuar nuk do ket me therie bagtish ne per rrug qe tremin femijet
avatar
Anonim
Patoku 3 vite burg kush vret NJE kafshe,dhe del I palagur kush shtyp NJE person sic shtypi deputeti I PDIU.BILE DEPUTETI BERI CA KAFSHE KURBAN PER TE LARE GJYNAHET QE SHTYPI NJE SOCIALIST .DMTH NJE VOTE ME PAK NE ZGJEDHJET LOKALE.TAHIRI VRET NGA NJE DJALE VLORAK NE JAVE ME DROGEN QE STIMULON NE VLOREN E DROGUAR.TAHIRI DHE BALILI VRASESIT E TE RINJEVE( jo me dyfek PO me duhan kanabisi)
avatar
Anonim
Loni Akoma nuk eshte i arrestuar peshku i madh Tahiri
avatar
Anonim
Rukija Po per kafshet politikane sa do jete denimi?
avatar
Anonim
X Po kur qent sulmojn njerezit sa vjet burg duhet denuar qeni
avatar
Anonim
Tea Mjafton te shikosh si i vrasin kafshet pa meshire apo duke perdorur metoda te cmendurish per te kuptuar c'njerez te semure psiqik ka vendi. Ketyre jo vetem 3 vite por po te ishim nje shtet tjeter qe respektojne kafshet keto te semure do ishin mbyllur ne cmenduri, si ai 13 vjecari i cmendur ashtu dhe ai 40 vjecari monster. Ketu jane cmendur nga mosha minorene deri te maxhorene. Faleminderit Sajmir, Kush vret ne menyre makaber duhet ndaluar se neser vrasin njerez ne te njeten menyre.
avatar
Anonim
ai po ik more beni dhe politik ju ndaj jemi ne kete gjendje ne. cdo gje qe eshte pa zot dhe qe endet rrugeve duke rrezikuar njerzit duhet vrare.😡😡😡😡😡
avatar
Anonim
V. Z.Tahiri! E keni shume gabim qe kerkoni te mbroni qent e rrugeve!mesa duket ke kohe qe nuk udheton me kembe ketu ne Tirane, se po te udhetoje do kishe mend tjeter; ju pyes:mbetjet e tyre rrugeve vend e pa vend kush I heq?kur trembin femije,te moshuare kush nderhyn?Jo zotri kaq human me kafshet pa zot,por te gebullohen ne vende te caktuara nen kijdes dhe jo te ndotin rruget e qytetit kudo.pershendetje.
avatar
Anonim
Qeni Lajka Shikoni ekonomine dhe bizneset qe po i shkepni me taksa
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 18/03/2018, VITI VIII- NR.63