Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 00:06 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 20:50 | përditesuar në 22:21
Shqiptari Mark Gjonaj zgjidhet
kėshilltar nė bashkinė e Nju Jork
Shqiptari Mark Gjonaj ėshtė zgjedhur kėshilltar bashkiak nė distriktin 13 tė Nju Jorkut, nė SHBA. ​Nė pėrqindje rezultati I Gjonajt shkoi 38.7 pėr qind nga 34.4 pėrqind qė siguroi Velazquez.

Gjonaj fitoi me 3 326 vota, nga 2 958 vota qė siguroi ndjeksja mė e afėrt e tij, Marjorie Velazquez. Ai la pas katėr kandidatėt garues pėr postin e kėshilltarit pėr Kėshillin Bashkiak nė Ditriktin 13. 

Mark Gjonaj, konsiderohej si kandidati mė potencial ndėr pesė konkuruesit, ndaj edhe u sulmua nė vazhdimėsi nga kundėrshtarėt. Gjonajt iu desh tė pėrballej edhe me akuza fallso dhe shpifje pėr pėrfitime nė fushatė nga paratė e drogės e trafikut tė armėve, e sajesa tė tjera, madje kundėrshtarėt e tij arritėn qė tė mobilizonin dhe gazetėn konservetarore "The New York Post", qė njihet pėr mbėshtetje tė republikanėve- gazetė qė nė konkurimin e parė si ansambėlmen e kishte mbėshtetė Gjonajn, duke akuzuar konkuruesen potenciale, qė vinte nga komuniteti spanjoll dhe nga njė familje e fuqishme nė kampin demokrat.

I treti nė garėn e demokratėve pėr vendin nė Kėshillin Bashkiak tė Distriktit 13, u rendit John Doyle , i cili siguroi 1644 vota, dhe nė pėrqindje 19.1%, ndėrsa dy tė tjerėt arritėn rezultate tė papėrfillshme.

Mark Gjonaj shėnoi sėrish njė record pėr shqiptarėt nė shtetin e Nju Jork-ut, ashtu sic ishte i pari shqiptar nė Ansamblenė e shtetit tė Nju Jorkut, po ashtu ėshtė i pari shqiptar nė Kėshillin Bashkiak tė Nju Jork-ut.

mark gjonaj

gjonaj

Redaksia Online
l.q/Shqiptarja.com

0 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 20/02/2018, VITI VIII- NR.40