Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 17:46 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
11 Janar 2018 - 17:00 | përditesuar në 19:11
Deputeti i Partisė Demokratike, Bardh Spahia ka denoncuar sot njė situatė tė rėndė qė po ndodh te Materniteti i ri, ku bėhet fjalė pėr vdekjen e 10 fėmijėve tė sapolindur, brenda 10 ditėve tė muajit qė sapo kemi nisur.  Sipas deputetit Spahia, nė kėtė pavion kanė gjetur vdekjen 3 fėmijė nė 24 orėt e fundit pėr shkak tė problemeve me inkubatorėt.

Ministria e Shėndetėsisė e kontaktuar nga Report TV thotė se ėshtė duke pėrgatitur njė sqarim tė detajuar pėr kėto pretendime tė deputetit Spahia. Sakaq burime pėr Report TV brenda maternitetit thanė se ngjarja ėshtė e vėrtetė.

Kanė ndodhur disa vdekje tė foshnjave qė kanė lindur para kohe. Po verifikojmė rastet, por nuk mund tė themi me siguri nėse janė pėr faj tė inkubatorėve. Janė kryesisht fėmijė tė pazhvilluar qė kanė ndėrruar jetė dhe organet nuk kanė qenė tė mirėformuara.  Jemi nė dijeni pėr rastet dhe po bėjmė disa analiza tė brendshme.

Nuk ka vend pėr alarm, pasi jam fėmijė qė kanė lindur shumė para kohe dhe bebet nuk janė tė mirėzhvilluara
” janė shprehur drejtuesit e kėtij spitali pėr Report Tv. Situata nė maternitetin ‘Koēo Gliozheni’, theksojnė burimet pėr Report Tv, si pasojė e fluksit tė lartė tė nėnave qė lindin nga rrethet e si pasojė e njė keqmenaxhimit nė kėtė maternitet.

Statusi i Bardh Spahisė
Situate e rende ne pavionin e Neonatologjise te Materniteti i Ri. Nuk ka inkubatore dhe poste per oksigjenimin e femijeve. Jane gjithsej 13 burime oksigjeni per 19 femije neonate qe kane nevoje e si pasoje e mungesave behen lidhje dyshe; 1 inkubator per 2 neonate.

Per 30 ore si pasoje e ketyre kushteve ka pasur 5 vdekje neonatesh nga keto 3 vdekje ne 24 oreshin e fundit. Per muajin janar jane 10 raste te tilla fatale dmth 1 rast ne dite. Kur situata paraqitet e tille ne Tirane as nuk mund ta imagjinoj cfare ndodh ne rrethe.

Per kete situate qe vazhdon prej 4 -5 muajsh jane vene ne dijeni strukturat drejtuese te Ministrise se Shendetsise. Papergjegjshmeria e atyre qe drejtojne shendetsine vazhdon, me pasoja te renda per jeten e foshnjave dhe nenave.  Nderkohe Edvin Rama tallet me shqiptaret duke i uruar miremengjes nga mega vila e tij ne Surrel.

d.b/d.c//shqiptarja.com

17 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
sali Po eshte keshtu eshte shume e rende.e ky garipi qe del e kep[ut mbrockulla perse nuk e denoncon ne prokurori.Apo hajd te bej zhurme.Normal i biri kujt eshte prape mire eshte,Ne ju kujtohet Ali Spahija me fytyre te veremosur ne parlament ,Ky prpae haet njecike
avatar
Anonim
A Nese eshte e vertete kjo eshte shume e rende , duhet ta cosh patjeter ne prokurori...............
avatar
Anonim
Infermieri Po ky loqja i Alise pse ben si profesionist??!!
avatar
Anonim
x Edhe femijet e lindur parakohe jetojne neqoftese mbahen ne inkubator dhe i'u behet sherbimi i nevojshem.
avatar
Anonim
lavdosh Pse nuk shkojne ne Prokurori te denoncojne. Nqs keto jane te verteta duhen aksione konkrete. Gjera te vogla por qe kane efekte positive. Denoncime ne Prokurori. Ku jane shoqatat e mjekeve dhe infermiereve? Pse nuk flasin per gjera konkrete, por vetem bejne politike?
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Rama mesazh Bashės: S'ka pakt pėr mbylljen e dosjeve
Albano nė Repolitix: Presioni i  Sigurimit nė koncertin e 1989-ės
Shqiptarja nė Fast&Furious: Me pagėn e 1 muaji jetova pėr 1 vit
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/01/2018, VITI VIII- NR.16