Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:45 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
14 Nentor 2017 - 17:35 | përditesuar në 20:12
Deputeti i LSI, Pėrparim Spahiu i ftuar nė emisionin “45 Minuta” nga Denis Minga nė Report Tv akuzoi qeverinė se po tenton qė tė pastrojė paratė e krimit pėrmes buxhetit tė shtetit.

Ai u shpreh se paratė e pista mund tė injektohen nė ekonomi pėrmes investimeve nė rrugė, porte apo vepra tė tjera.

Intervista nė REPORT TV

Ka njė shqetėsim tė Bashės, se pėrmes buxhetit mund tė pastrohen para, ju si mendoni a mund tė pastrohen para pėrmes buxhetit?
Fakti qė ka pasur bum tė hashashit nė 2016 dhe bėhet fjalė pė 1.5 miliard euro, fakti qė kėto para ekzistojnė mund tė injektohen edhe nė ekonomi. Unė kėtė plan e shoh edhe si paqartėsi tė qeverisė. Erdhėn pa asnjė program, ėshtė zgjidhje copy paste e disa ekspertėve tė financave pa dhėnė asnjė projeksion. Pėr derisa kėto para ekzistojnė mund tė injektohen.

Por si injektohen kėto para?
Nėse kėto para janė realizuar nė kėto tregti tė zezė, ose injektohen ose mbahen cash, ose transferohen jashtė.

Si mund tė pėrdoren nė buxhet?
Investime nė ndėrtim nė rrugė, ose porte. Transferimi jashtė i kėtyre parave jashtė ėshtė kthyer nė stres mesa duket, mbajtja nė shtėpi, rrezikon ti humbėsh. Prandaj injektohen nė ekonomi. 
Kėtu ėshtė problemei i kalimit dhe devijimit tė kahut ekonomik nė vend.

Bankat a janė imun nga ky rrezik potencial?

Nėpėrmjet kėtyre instrumetave PPB, nėse sjellin siē duhet sjellin zhvillim pėr ekonominė. E thashė dhe mė herėt, mėnyra se si Rama i trajton cėshtjet, si tek fėmijėt nė Bulqizė deri tek  planin 1 miliard eurosh, pra ka njė situatė ironie qė e pėrdor. Edhe raportet ndėrkombėtare thonė qė rriskojmė nga kjo situatė.

Sistemi ynė bankar a ėshtė i sigurtė, a rrezikohet nga opastrimi i parave?
Sistemi  bankar, ėshtė njė sitem privat, pasi sa mė shumė tė ketė qarkullim leku, aq mė mirė ėshtė pėr ta, por ky lloj qarkullimi vret paranė e ndershme, por nuk ka njė plan afatgjatė.Ne si opozitė i kemi kėrkua transparencė pėr tė gjitha kėto.

Cili ėshtė qėndrimi juaj qndaj kompanive, qė kanė pas njė drejtues OF SHORE?
Unė them se duhet tė shfrytėzojmė kompanitė ndėrkombėtare, me paketa fiskale qė janė serioze dhe me kapital dhe jo kompani fantazmė. Nėse kemi zgjedhje reale, kjo rregullohet e gjitha  me paratė e pista dhe me kultivimin e hashashit.

Ju pse nuk kėrkoni nė ligj qė tė pėrjashtohen kompanitė OF SHORE?
Janė mendimet qė duhet tė kalojnė nga Kuvendi dhe jo nga komisionet, tė merren mendimet e ministrisė sė Financave, nėse merret vendim mazhoritar merret mė e mira dhe kjo nu

E dini saktė ju sa konēesione u ėshtė dhėnė kompanive OF SHORE?
Nė dijeninė time nuk u ėshtė dhėnė koncesione kompanive OF SHORE

Ēfarė risishė do tė sjellė LSI nė lidhje me kėtė ?
Personalisht jam jo i kėnaqur, pasi ėshtė e njėjta frymė qė e kam ndeshur, ditėn e enjte do tė votojė kundėr, ndryshe siē kam bėrė pėr katėr vitet e kaluar.

Keni respektuar linjėn e Partisė?
Absolutisht po, por kam patur dhe diskutime brenda grupit ka patur. Buxheti aktual ėshtė njė represion ndaj bizneseve, taksave, sepse janė ata qė do tė paguajnė nė buxhetin e shtetit.
Ky projekt 1 miliardė nė infrastrukturė, a pėrbėn rrezik nė borxhin publik?
Nuk ėshtė njė rrezik, pasi janė para qė do bėhen nga kompanitė, ky ėshtė njė borxh, ose do paguhet taksa, ose nga ndonjė formė tjetėr.

A kishte LSI mundėsi tė dilte mė shpejt nga kjo situatė?
Ne ishim tė besimit se gjėrat do tė shkonin mirė, por tani kemi njė situatė jo tė mirė.

Ju si parti, keni njė qėndrim pėr taksat?
Ne kishim njė program shumė tė thjeshtė, absolutisht ne jemi pėr lehtėsiar fiskale, nuk mund tė marrėsh masa represive deri nė burg. Nėse vazhdimisht rrit taksat,m ti dekurajon prodhimin, ti merr paratė nga njė biznes i ndershėm do ia kalosh qeverisė, nėse ti i heq paratė njė biznesi tė ndershėm, por ti nė fakt kėtė po e cėnon, pasi rritja e taksave ēon nė dekurajim prishin dhe tkurrin ekonominė?

Nė pjesėn e taksimit, ēfarė propozimesh keni ju?
Ne do tė kemi diskutime nen pėr nen pėr buxhetin dhe e kemi nė dikutime nė nivel ekspertėsh

Ju bind propozimi i Partisė Demokratike nė lidhje me taksat?
Sa i pėrket kėsaj linje ne jemi nė njė front opozitar  dhe padiskutim nuk ėshtė problemi sa pėrqind do tė jetė taksimi.

Hotelet me 4-5 yje do tė kenė taksė zero nė kėtė pjesė, a do tė jetė njė rrezik?
Kjo duket njė ide shumė e mirė qė nga kanalizimi ekonomisė sė vendit. Ne kemi takime dhe kemi grupe miqėsie, kemi shėtitur nė jug, nuk e ka problemin e ēmimeve te  turizmi, nuk e ngritėn asnjėherė problemin e bukurive, i vetmi problem ėshtė infrastruktura.

 Ne shpesh herė ne i kėrkojmė llogaritė qeverisė, megjithatė ka njė problem dhe me kompanitė?
Dy bilance qė  mbajnė kompanitė padiskutim kanė kostot e tyre. Ku ndėrhynė qeveria?Qeveria ndėrhynė nė taksat dhe tek tatim fitimi, pra qeveria ėshtė thelbėsore nė tė gjithė kėtė histori. Bizneset janė mė tė afta se njė inspektor tatimesh.

Si i shikoni zėrin e investimeve tė huaja?
Nuk ka asnjė incentivė, qė investimet e huaja ti kemi nė Shqipėri

Si ėshtė e mundur qė ēdo qeveri nė mandatin e parė e merr FMN dhe mandatin e dytė e largon?
Mos harro se ne kemi njė kredi disa miliona eurove, absolutisht ishte njė qeveri qė vinte me borxhe  nga e kaluara. Natyrisht kishte nevojė tė merrte fonde, them qė pa kaluar ne teori konspirative ne ekonomi hashashi, ndaj dhe FMN, nuk ka dashur tė jetė pjesė nė kėtė proces. Mes kėsaj qė po ndoh dhe asaj qė ndodhi qė unė jam borxh, mė mirė tė jemi borxh kompanive shtetėrore, jo tė jemi borxh ndaj ekonomive tė partneritetit publik privat, kjo ėshtė e rrezikshme.Personalisht ėshtė njė vendim juridik, kryeministri ynė kėrkon qė ti kapė tė gjithė, kjo ėshtė njė mėnyrė se nuk e di  ku do ta ēojė.

Kur thoni se opozita nuk ka treguar nivelin e duhur, ēfarė doni tė thoni, si ta kuptojmė?
Duhej njė reagim shumė i fortė i yni, ne nuk duhej tė ulemi me qeveri qė then rregullat , e cila ka treguar se shumė gjėra nuk funksionojnė sipas ligjit. Nuk ėshtė e thėnė se tė zgjidhet kjo situatė, synimet tona ėshtė tė shkojmė nė rrėzimin e qeverisė hap pas hapi me anė tė protestave.

Ky ėshtė qėllimi juaj si opozitė?
Absolutish po, kjo do tė jetė.

Jeni skeptik se deri nė pėrfundimin e mandatit  rruga e Arbrit nuk do tė ndėrtohet, si e shikoni?
Kompania nė fjalė ėshtė serioze dhe  mund ta bėjė  rrugėn, por personalisht unė  kam humbur besimin tek ky kryeministėr.

Nė njė tė ardhmen mendoni se do te jeni nė bashkėqeverisje mes opozitės?
Kjo i ngelet strukturave dhe jo Pėrparim Spahiut.

Pėr kėtė ēėshtjen e drogės pati dhe polemika, unė nuk e di nėse keni qenė  pjesė e deputetėve qė i kėrkuat zoti Meta tė publikojė  procesverbalet e Kėshillit tė Sigurisė e 2016,  kanė qėnė kolegėt tuaj tė PD dhe LSI, Meta e refuzoi duke ruajtur atė tė qė e ėshtė konfiendeciale brenda dokumentave shtetėrore?

Jo nuk kam qenė pjesė e deputetėve, por do i jepja tė drejtė  nė kėtė rast Presidentit, pasi dėshira jonė ėshtė pėr tė ditur shumė gjėra.

Nė njė tė ardhme mund tė bashkėqeverisni sėrisht me PS?

Personalisht jo, por kjo nuk mė pėrket mua.Ky buxhet nuk ka asnjė tė mirė, ai vjen me lajmin qė do tė jepen librat falas nga klasa e parė deri nė tė pestėn. Kjo tregon gjendjen e varfėrisė, nuk gjen asnjė fjalė dhe asnjė fjali pėr kėtė buxhet, do mbyllen mė shumė biznese. Do tė kenė probleme pafund. Tė ardhurat mė pak nė buxhetin e shtetit.

Shikoni ndonjė ndryshim mes Xhafajt dhe Tahirit?
Unė e marrė qeverinė si njė tė tėrė dhe asnjėherė nuk e kam parė tė shkėputur nė pjesė.

dy.b. n.m/shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
bobi Shume shpejt qeveria greke do te legalizoje perdorimin dhe prodhimin e kanabisit mjekesor dhe nga kjo do te fitonte rreth 20 miliarde euro.Pse cfare ka Hollanda qe e ka legalizuar apo disa shtete ne USA.Po te kontrollohet nga shteti prodhimi dhe shitja e tij do ishte gje shume e mire.Ne radhe te pare do te injektoheshin para ne ekonomine shqiptare dhe do te punesoheshin shume njerez.Me pak fjale do te rritej ekonomia.Por te kontrollohet nga shteti si prodhimi edhe shitja.
avatar
Anonim
6969 Eh more " SHQIPETAR"ti Mendon SIKUR ke MBARUAR shkollen pa shkeputje NGA byreku TE RROSKOVECIT.!! Si eshte e mundur ?? SIKUR PS TE paguaje ty pak per KOMENTET QE BEN DHE nje commentator tjeter TE marre SA 3fishi yt do te te pelqente.Ai me BMW TI ME BICIKLETE ME 3 RROKA.JO OR ,JO, JO .NE GARE DUHET TE NISESH KUR FRYN BILBILI JO KUR PJERDH RAMA .Keshtu blej NDONJE diplome DHE vulose TE noteri lekdushi ( ka MBARUAR SHKOLLEN ME korrespodence JASHTE detit Adriatic.
avatar
Anonim
USA TOP To Bon jov e ti Kaskatqin thua QE NUK foli, NUK DUHET TE flase as SOT as mot ?? Po iku TAHIRI do Iki DHE grramozi, do iki EDHE BALLA , PAS TIJ vjen LLALLA VS RAMA, PASTAJ ( Kam pak besim) , VJEN meta.APO I KA rrenjet e thella thua ti KASKALINI??Mundet SE RAMA I tha METES:-UNE TE hipa ty , PO ti do me hipesh mua PRESIDENT.KESHTU jane punet:-mjehere ma hipe, njehere TA hipa NE ato maja rripa rripa.Si???
avatar
Anonim
Shqiptari Po ku ta ta gjejme mor derdimen, po kete ben gjithe bota, halli eshte se keto para dalin jasht dhe i perfitojne bankat e huaja, po te injektohen drejt per drejt ne ekonomi ku ta gjesh mor idiot apo te duket me kombetare ti maresh borxh nga FMN. Kjo parti eshte verte konkurente me PD, kush e kush te thote idjotizmin me te madh!
avatar
Anonim
Emigrant Ashashi eshte kapur o injorant dhe nuke dhogarite ne lek por dhogaritet ne dhogari te sekostruarit
avatar
Anonim
Bon xhovi Ku ka qen deri tani ky se nuk ja kemi degjuar zerin.?Ca nuk po degjojm nga opzite e ###NDERUAR###.Uroj qe te rrije sa me gjat ne ate pozicjon se po kryen shum mire.
avatar
Anonim
loni z.Spahiu mos aludoni gjera qe mund te jene bere nga koha juaj. Ne bashkqeverisjen tuaj me pd ju kishit lazaratin furnizues kryesor. Pse nuk dolet kunder ateher? Po na dilkeni tani kunder ne nje qeveri qe po e lufton dita-dites krimin?
avatar
Anonim
Kaskanini Perparim ore Perparim Djelli duket qe n/agim Deri dje ku ishe ti o trim Jeni mentar sa gamori im Populli ju vuri somarin Mbani ca vite shterngu litarin ..
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Mediu: Pyetja ime pėr Bashėn pse opozita s'ėshtė nė sheshe?
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 23/11/2017, VITI VII -NR.277