Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
13 Shtator 2017 - 15:46 | përditesuar në 08:28
Lėkunden si asnjėherė mė parė pozitat e Lulzim Bashės nė krye tė Partisė Demokratike. Lideri historik i Partisė Demokratike, Sali Berisha, ėshtė pozicionuar pėr herė tė parė kundėr Lulzim Bashės.

Sali Berisha, i konsideruar si pika vendimtare e mbėshtetjes sė Lulzim Bashės nė PD, befas ka shpėrthyer ndaj pasardhėsit tė tij. Gjatė njė interviste pėr gazetarin Ēim Peka, Berisha ka kritikuar listat pėr deputetė, duke pohuar se ato ishin listat e Bashės dhe jo tė Partisė Demokratike.

Nė kėtė kuadėr, Berisha shtoi se Basha ka pėrgjegjėsinė mė tė madhe personale pėr humbjen. Berisha tha gjithashtu se largimi i eksponentėve tė rėndėsishėm nė PD nga Lulzim Basha ishte i pamotivuar.

“Absolutisht, unė e kam theksuar qė atėherė qė unė do tė kisha bėrė njė listė krejtėsisht tjetėr. I kam konsideruar dhe i konsideroj tė pamotivuara largimet e disa eksponentėve tė rėndėsishėm tė PD-sė nga lista. Kam theksuar qė atėherė se kjo ėshtė listė e kryetarit, pėr herė tė parė nė historinė e Partisė Demokratike. Lista janė tė partisė, kjo realisht ka qenė listė e kryetarit se nuk kaloi nė forumet e partisė. Dhe nėse kjo listė fiton unė kam deklaruar se do ta duartrokasim nė mėnyrė tė zjarrtė. Nuk jam paragjykues. E kam thėnė atėherė qė nėse fiton do ta pėrshėndesim nė mėnyrė tė zjarrtė. Po humbi, ka pėrgjegjėsinė mė tė madhe personale”, ka theksuar Berisha.

PD nė armiqėsi
Sali Berisha i cilėsoi si tė papranueshme pėrjashtimet figurave kryesore tė PD. Sipas tij, pėrjashtimet ishin personale tė Bashės. Nė kėtė kuadėr, Berisha pohoi se PD ėshtė nė armiqėsi. “Edhe njė herė e theksoj se kjo ėshtė listė e kryetarit tė PD-sė. As nuk do tė mė shkonte ndėrmend qė unė tė bėja njė listė si kjo. Por duhet tė dimė njė gjė, se ēdo njeri bėn listėn qė mendon. Problemi thelbėsor i kėsaj liste ėshtė qė kjo nuk kaloi nė forumet e partisė, gjė qė nuk ka ndodhur dhe nuk mund tė ndodhė mė kurrė dhe s’duhet tė ndodhė. Ēfarė ndodh sot? Ka njė armiqėsi shumė tė egėr dhe qė uroj tė zbutet, pėr faktin se kryetari e mori pėrsipėr tė gjithė pėrgjegjėsinė. Ata nuk i hoqi partia dhe forumet e partisė, se ata  ndoshta mund dhe tė hiqeshin nga forumet e partisė, nuk e dimė kėtė, por ata i hoqi personalisht kryetari. Nė kėtė rast cili ėshtė apeli im pėr ta? Apeli im ėshtė, dakord, ky ėshtė njė gabim pėr mua i papranueshėm qė ju jeni hequr nga listat pa forumet”, tha Berisha.

Tradhtia nė grup
Ish-kryeministri Sali Berisha ėshtė ndalur edhe tek debatet nė mbledhjen e fundit tė grupit parlamentar tė PD pėr rrjedhjen e votave nė favor tė Gramoz Ruēit. “Pak a shumė korrekt, pėrveē interpretimeve absurde. Ai ishte njė diskutim nė mbledhje tė grupit, nga mė tė rėndomtit. Ishte bėrė njė deklaratė, dy deklarata mė saktė. Njė deputet tha qė “unė kam bindje", dhe unė ja besoj plotėsisht. A mund ti thuash gjė tjetrit kur thotė se unė kam bindje? Si thua dot. Unė kam bindje tha se kanė ngatėrruar numrat. Dhe unė i besoj plotėsisht se ai ka bindjen. Ky variant krijonte njė problem. Sepse e zhvendoste ēėshtjen nga ata qė tradhtuan tek Ulsi Manja dhe komisioni. Por ne nuk mund ta zhvendosim fokusin nga ata qė na tradhtuan”, u shpreh Berisha.

Basha, kėshilltarė mizerabėl
Sali Berisha tha se Lulzim Basha ka kėshilltarė mizerabėl elektoralė, ndėrsa analizoi humbjen e PD. “Ēfarė ndodhi? Pėr mua ndodhi fataliteti. Edi Rama me mjeshtri diabolike filloi, pėrvetėsoi marrėveshjen dhe hapi nė tė katėr anėt e Shqipėrisė me ēdo gjė edhe me militantė tė thjeshtė se “ne do tė bėjmė koalicion". Kėtu kryetari i PD-sė u tregua i vonuar. Nuk e kuptoi qė kjo ishte njė puthje fatale pėr ne. Ēfarė ndodhi nė pollin tjetėr. Jo vetėm rėnia me 6%, por diēka shumė mė e rėndė. U rritėn nga 26.7 nė 34.6 ata qė nuk do tė votonin. Pra blloku kryesisht militant i PD-sė na u largua nga fushata. Ju po bėni koalicion, ne nuk kemi mė punė me ju. Militantėt janė aq sa janė jetik pėr fitoren aq janė dhe tė hiperndjeshėm dhe pastaj, kur menduan se kjo mund tė ndodhte, thanė ne s’kemi punė me kėtė fushatė sepse ne mbajtėm ēadrėn 90 ditė, etj., ndėrsa ata po bėjnė koalicionin. Ata nuk janė dakord me koalicionin. Kėshtu qė u rrit nė mėnyrė paradoksale bojkoti i zgjedhjeve. Tė ngrohje kėta 10 % duhej ti hyje detit nė kėmbė. Mund tė bėhej, por ishte shumė vėshtirė. Lulzim Basha kishte kėshilltarė mizerabėl elektoralė, mizerabėl”, pohoi Berisha.
 
 PD nė armiqėsi
“Ka njė armiqėsi shumė tė egėr dhe qė uroj tė zbutet, pėr faktin se kryetari e mori pėrsipėr tė gjithė pėrgjegjėsinė. Ata nuk i hoqi partia dhe forumet e partisė, se ata  ndoshta mund dhe tė hiqeshin nga forumet e partisė, nuk e dimė kėtė, por ata i hoqi personalisht kryetari”.
Ajo nuk ishte lista e PD, por lista Basha. Disa perjashtime jane te papranueshme.

Sali Berisha nė intervistėn e tij pėr Ēlirim Pekėn, ka thėnė se Rama ėshtė treguar politikan dhe ia ka hedhur Bashės me marrėveshjen e 18 majit.

Njė pikėpyetje e madhe ėshtė takimi i gjatė i Lulzim Bashės me Edi Ramėn, mbi 3 orė. Deri nė kėtė moment ėshtė njė takim jo transparent. A ju ka thėnė Lulzim Basha, a ėshtė konsultuar me ju, para apo pas takimit se ēfarė ka biseduar. Ju a jeni nė dijeni se cila ėshtė marrėveshja afatgjatė, sepse Rama flet pėr marrėveshje afatgjatė. Deri ditėn e zgjedhjeve keni thėnė qė ėshtė njė marrėveshje uin-uin.
Po e kam thėnė dhe e saktėsoj se ēfarė ishte. E kam thėnė me bindje tė thellė. Sė pari, a mė ka thėnė Lulzim Basha qė do tė bėj takimin?

Absolutisht jo, por jam i bindur nė mėnyrė tė prerė se ai nuk ka shkuar atje i paralajmėruar se do tė bėjė takimin sepse Edi Rama nga Elbasani tha se nuk po marr pjesė. Nuk di tė kenė komunikuar, nuk kam pasur dijeni. Pas takimit mė ka thėnė dhe pėr hapin e tij pėr tė pranuar ēfarė ishte kėrkuar dhe pak mė shumė biles.

Nė rrafshin politik ajo ishte nė vlerėsimin tim njė fitore e shkėlqyer. Nėse nė atė kohė nuk e kam shprehur me termat e forta pėr arsye elektorale, unė tani e them: Ajo ishte njė fitore e shkėlqyer e Lulzim Bashės.

Sepse tė arrije, t’ia rrėzoje gjysmėn e qeverisė kryeministrit, tejkaloje ēdo lloj parashikimi dhe ishte njė fitore nė rrafshin ndėrkombėtar sepse e gjithė bota e mori vesh qė ajo ēadėr pati kazus tė drejtė dhe se ngadhėnjeu kauza e ēadrės. Kjo ishte. Nga ana tjetėr e kam thėnė dhe e them, Edi Rama shpėtoi lėkurėn e vet dhe aty bėri mirė. Pavarėsisht se ai pėr mua ėshtė ashtu siē ėshtė, pėrsėri ai aty tregoi njė kuant politikani dhe shpėtoi lėkurėn e tij. Ky ishte vlerėsimi.

Marrėveshja, ky sukses i madh u kthye nė tė kundėrt nga Edi Rama, ky ishte problemi. Ai mori tė gjitha avantazhet e marrėveshjes.

Ai paraqiti atė si njė sukses tė vetin, e paraqiti atė si njė mėshirė pėr njė djalė tė mirė si Lulzim Basha dhe marrėveshjes nuk iu bė avokatia nė mėnyrėn e duhur nga Lulzim Basha.


Nga aftėsia e Edi Ramės, apo paaftėsia e Lulzim Bashės?
Kaq mund tė them, qė Edi Rama me njė diabolizėm tė pafund, pėrvetėsoi marrėveshjen dhe Lulzim Basha nuk e bėri dot avokatinė e saj.

Pjesė nga intervista e Berishės
"Absolutisht, unė e kam theksuar qė atėherė qė unė do tė kisha bėrė njė listė krejtėsisht tjetėr. I kam konsideruar dhe i konsideroj tė pamotivuara largimet e disa eksponentėve tė rėndėsishėm tė PD-sė nga lista. Kam theksuar qė atėherė se kjo ėshtė listė e kryetarit, pėr herė tė parė nė historinė e Partisė Demokratike. Lista janė tė partisė, kjo realisht ka qenė listė e kryetarit se nuk kaloi nė forumet e partisė. Dhe nėse kjo listė fiton unė kam deklaruar se do ta duartrokasim nė mėnyrė tė zjarrtė. Nuk jam paragjykues. E kam thėnė atėherė qė nėse fiton do ta pėrshėndesim nė mėnyrė tė zjarrtė. Po humbi, ka pėrgjegjėsinė mė tė madhe personale.

Edhe njė herė e theksoj se kjo ėshtė listė e kryetarit tė PD-sė. As nuk do tė mė shkonte ndėrmend qė unė tė bėja njė listė si kjo. Por duhet tė dimė njė gjė, se ēdo njeri bėn listėn qė mendon. Problemi thelbėsor i kėsaj liste ėshtė qė kjo nuk kaloi nė forumet e partisė, gjė qė nuk ka ndodhur dhe nuk mund tė ndodhė mė kurrė dhe s’duhet tė ndodhė. Ēfarė ndodh sot? Ka njė armiqėsi shumė tė egėr dhe qė uroj tė zbutet, pėr faktin se kryetari e mori pėrsipėr tė gjithė pėrgjegjėsinė. Ata nuk i hoqi partia dhe forumet e partisė, se ata ndoshta mund dhe tė hiqeshin nga forumet e partisė, nuk e dimė kėtė, por ata i hoqi personalisht kryetari. Nė kėtė rast cili ėshtė apeli im pėr ta? Apeli im ėshtė, dakord, ky ėshtė njė gabim pėr mua i papranueshėm qė ju jeni hequr nga listat pa forumet.

Pak a shumė korrekt, pėrveē interpretimeve absurde. Ai ishte njė diskutim nė mbledhje tė grupit, nga mė tė rėndomtit. Ishte bėrė njė deklaratė, dy deklarata mė saktė. Njė deputet tha qė “unė kam bindje", dhe unė ja besoj plotėsisht. A mund ti thuash gjė tjetrit kur thotė se unė kam bindje? Si thua dot. Unė kam bindje tha se kanė ngatėrruar numrat. Dhe unė i besoj plotėsisht se ai ka bindjen. Ky variant krijonte njė problem. Sepse e zhvendoste ēėshtjen nga ata qė tradhtuan tek Ulsi Manja dhe komisioni. Por ne nuk mund ta zhvendosim fokusin nga ata qė na tradhtuan.

Ēfarė ndodhi? Pėr mua ndodhi fataliteti. Edi Rama me mjeshtri diabolike filloi, pėrvetėsoi marrėveshjen dhe hapi nė tė katėr anėt e Shqipėrisė me ēdo gjė edhe me militantė tė thjeshtė se “ne do tė bėjmė koalicion". Kėtu kryetari i PD-sė u tregua i vonuar. Nuk e kuptoi qė kjo ishte njė puthje fatale pėr ne. Ēfarė ndodhi nė pollin tjetėr. Jo vetėm rėnia me 6%, por diēka shumė mė e rėndė. U rritėn nga 26.7 nė 34.6 ata qė nuk do tė votonin. Pra blloku kryesisht militant i PD-sė na u largua nga fushata. Ju po bėni koalicion, ne nuk kemi mė punė me ju. Militantėt janė aq sa janė jetik pėr fitoren aq janė dhe tė hiperndjeshėm dhe pastaj, kur menduan se kjo mund tė ndodhte, thanė ne s’kemi punė me kėtė fushatė sepse ne mbajtėm ēadrėn 90 ditė, etj., ndėrsa ata po bėjnė koalicionin. Ata nuk janė dakord me koalicionin. Kėshtu qė u rrit nė mėnyrė paradoksale bojkoti i zgjedhjeve. Tė ngrohje kėta 10 % duhej ti hyje detit nė kėmbė. Mund tė bėhej, por ishte shumė vėshtirė. Lulzim Basha kishte kėshilltarė mizerabėl elektoralė, mizerabėl". 


Redaksia Online
D.Ē/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
x jam dakort me tirona
avatar
Anonim
Maminasi Te lindi vajze o bash te te rroj .koken hengshi ,mut ti ,mut ai mut ai qe beri tane .
avatar
Anonim
Tirona Kokat hengshi inshalla far e keqe.Kopilat e Kombit.
avatar
Anonim
anonim da keq qe te dashurat e bershes nuk jane me ne liste Dy baxhellat e Pd bregu e chozi dhe mja dy malsore te tjera Si nuk zgjodhi luli deputete ate qerosen krushken ajo po i kenaqte te gjith deputetet e pd Ik vdis o plakush se na je bere me keq se Envere 100 here me i keq se ai po zhduku nga politikaTe pushofte zemra
avatar
Anonim
landi O bace vjen nga Hollanda lulushi eshte me dy gryka prandaj dhe fik qiririn
avatar
Anonim
Eri Vdis o perbindesh se boll na cave trapin per gati 30 vjet. Vdis o qelbesire se je regresi i ketij vendi, e keqja me e madhe e demokracise.
avatar
Anonim
A Po tallet me te vetet qe medemek ky s ka gisht te lista ,luli as deri ne banje s vete pa leje......................
avatar
Anonim
Ss Sa keq ,.Si ka mundesi ti dali i dobet nxenesi i tij????????????? Te dhje............. Lulashin tat edhe ty si profesor.
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65