Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 08:09 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Tetor 2017 - 17:28
Vasili: Rama mik i oligarkëve e
armik i bizneseve të mbijetesës
Petrit Vasili nëpërmjet një statusi në Facebook ka reaguar për vendosjen e TVSH-së për biznesin e vogël, ose si e quan Vasili “biznesi i mbijetesës”.

Vasili poston fjalën e Ramës në 2015-ën kur ja hiqte të gjitha detyrimet biznesit të vogël dhe e konsideronte “aleat në luftën kundër informalitetit” dhe fajlimin e Ramës në tetor të 2017-ës ku sipas Vasilit me taksat e vëna, Rama e konsideron biznesin e vogël “Armik Piblik”.

“Pavarësisht se gjithë europa ka fasha përjashtuese për TVSH-në për biznese të vogla, shkollëpaku në emër të oligarkisë e bëri sërish Shqipërinë fanar ndriçues në Europë për diskriminimin e biznesit të vogël”, shkruan Vasili.

Postimi i vasilit në Facebook
Kryeministri në nëntor të vitit 2015, kur ja hiqte të gjitha detyrimet biznesit të vogël dhe e konsideronte ALEAT NË LUFTEN KUNDËR INFORMALITETIT, ja ç'thoshte: "Rezultatin e parë të këtij operacioni jua dedikojmë juve. Nuk është se e kemi mirë arkën e shtetit, për të pasur mundësira të mëdha, por besoj se këto para duhet të shkojnë tek ju, tek të gjithë ata që vetëpunësohen. Me hyrjen në fuqi javët e ardhshme të këtij plani, ne i konsiderojmë bizneset e vogla aleatë në betejën kundër informalitetit për të bllokuar shkarkimin e paligjshëm të TVSH-së nga të mëdhenjtë".

Po ky kryeministër qesharak në tetor 2017 ja vë taksat biznesit e shndërron në ARMIK PUBLIK dhe ja ç'thotë:"Ne duam që TVSH të mos përfundojë në xhepat e një grushti të pasurish. Mosdhënia dhe mosmarrja e faturës së TVSH-së është arsyeja pse i bëmë pjesë të skemës. Rezulton se ka disa biznese që deklarohen si të vegjël e qahen si të vegjël, por që nuk janë të tillë".

Oligarkët me shume sinqeritet u deklaruan të kënaqur me të dytën se telekomandën e kryeministrit e kanë ata.Pavarësisht se gjithë europa ka fasha përjashtuese për TVSH-në për biznese të vogla, shkollëpaku në emër të oligarkisë e bëri sërish Shqipërinë fanar ndriçues në Europë për diskriminimin e biznesit të vogël.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

8 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Emigranti Lihni dhe kuisni sa te caheni partia juaj vjedhese u zhduk nga harta politike e Shqiperise, prandaj ti ,monika,luani kerrrrpaci pelcisni kot
avatar
Anonim
landi Po mire emrat e oligarkeve pse nuk i nxirrni se qe te akuzosh duhen edhe prova apo kini frike se tjeter kuptim ska
avatar
Anonim
Ss Vetem ju te leshit te ijes ju vjen keq per kete shqiperi.!!!!!!!!!” sot qe ju largoje popull me vote,se kur ishit ne tave se permndnit ramen.Aty rrini ca vite aty ne opozite se ju behet mire,mbase ju vjen edhe mendja.
avatar
Anonim
Aliu i Tepelenės O Petja,prap nuk po tė rri goja rrehat o laēo!? Mos i bėj yzmet dajakut se nuk tė del mirė.Paske qėnė llapaqen i madh or plako,kush po tė frymėzon, Mona? Po ka mė hajdutė se ju tė Le-she-lisė mor plako:Likja,Haxhinasto,Ti,etj. Mos u bėj bythlėpirės iLikes e malokut se i thua vehtes skraparli o tunxh.Puno pėr vėndin tėnd mė shumė se pėr xhepin tėnd ēole.
avatar
Anonim
Kastrioti Po ti je nje krye mashtru more. Prandaj do qe ky batak ku jemi futur nga infomaliteti te vazhdoje
avatar
Anonim
Koci O titi je bere qesharak komplet. Te paska vene mona norme ditore status ne fb kunder TVSH…
avatar
Anonim
Xhovani Ky Vasili eshte mjeshtėr per te vjedhur,flet koha ne min.e shendetesia se tij...po e ne vazhdim ne min.e drejtėsisė,me burgjet e hipotekat...dhe vete partia e familjes,leshelise,eshte nje parti hajdute dhe e korruptuar,si ne vjedhje votash,ne drogėn me Balilat qe e kane fshehur,po dhe kultivuese e drejtpėrdrejte e drogės ne parcela te buqesore dhe livadhet pyjore..njihen nga te gjithe si vjedhjes me pagese te votave dhe emėrimet ne administrate kontributeve hajdut...nėse nuk ndalen keta hajdut L
avatar
Anonim
Plaku O plehra,mos hidhni akuza ne ere,por drejtojuni prokurorise,nuk e kuptoni qe asnje qytetarė shqipetare nuk ju beson mė. Keni mbi ēerek shekulli qe merreni me mashtrime e vjedhje o te pa skrupullt.Nuk arrije te kuptoj se si te suporton Sonja ty,sepse ka qene vajzė e shkelqyerė ne te gjitha aspektet.
avatar
Anonim
Peēo Djali Po ku ka mė Olgark nga ty mo Peēo ?! Ti i Vodhe Spitalet dhe Burgjet i bėre pat !!!!! Ti nuk le mė ILAĒE pa Vjedhur dhe furnizoje Farmacitė Familjare me ILAĒET e Spitaleve tė Shtetit ,si Oligark Hajdut qė je!!Spitalet e tua ngjasonin me Republikėn e KONGOS nė AFRIKĖ! Krevatėt e Spitaleve ishin qė tė gjithė me tre ose dy kėmbė ,sepse ti ishe Ministėr vetėm pėr tė Vjedhur e Zhvatur!!Lėre Pastaj tek Ministria e Drejtėsisė qė e Katranose fare me Drejtorat qė Emėroje nė Kėmbim tė 100.000 €UROVE !!!!!
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
'45 minuta', ngėrēi pėr Plotfuqinė Milo:Rama-Meta tė takohen si burra
Maks Velo:Ja kurthi qė mund tė mė ēonte nė pushkatim
Studenti shqiptar nė Holandė, Leka: Pėrgjigjen e pranimit e mora nė Skype
Këndi i Njoftimeve
Shtypi i ditës
Datë 21/02/2018, VITI VIII- NR.41