Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 14:59 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Politike
12 Janar 2018 - 18:53 | përditesuar në 19:07
Vdekja e foshnjave, Spahia: Jam i
zhgėnjyer me reagimin e ministrisė
Materniteti: E vėrteta e vdekjes sė foshnjave
Deputeti i Partisė Demokratike, Bardh Spahia denoncoi dje njė situatė tė rėndė qė, sipas tij po ndodhte te Materniteti i ri, ku bėhet fjalė pėr vdekjen e 10 fėmijėve tė sapolindur, brenda 10 ditėve tė muajit qė sapo kemi nisur. 

Materniteti “Koēo Gliozheni” reagoi duke hedhur poshtė akuzat e deputetit tė PD, Bardh Spahia. Pėrmes njė deklarate pėr mediat, “Koēo Gliozheni” sqaroi se janė tetė raste muajt e fundit tė lindur me anomali tė rėnda shėndetėsore, tė cilėt nuk kanė mbijetuar, dhe jo pėr mungesė tė inkubatorėve. 

Por deputeti i Partisė Demokratike nė njė status nė Facebook shprehet i zhgėnjyer me reagimin. Ai nuk pėrmend mė shifrat qė denoncoi dje pėr 10 tė sapolindur qė kanė vdekur, por shton se mungesa e vendeve tė oksigjenimit pėr neonatėt nuk ėshtė i vetmi problem apo e vetmja mungesė.

Ai thotė se reagimi pėr rastin konkret duket artificial, “nuk sqaron por pėrkundrazi tenton tė hedhė mjegull dhe konfirmon situatėn katastrofale tė sistemit shėndetėsor” shkruan ai nė rrjetin social. 

Reagimi i deputetit tė PD, Bardh Spahia
Shqiptaret u njohen me nje realitet te dhimbshem, me nje numer te frikshem vdekjesh neonatale ne mes te Tiranes. E prisja ekzaktesisht ate lloj reagimi nga drejtuesit, ishte ashtu sic eshte vete "rilindja", e papergjegjshme, mashtruese, cinike, siperfaqesore dhe per fat te keq per shume kend vrastare. Nje sistem komplet i centralizuar ne te cilin edhe kur konstatohen problemet apo ankesat e mjekeve dhe pacienteve reagimi nga ministria mungon fare, eshte i percipte apo me keq akoma tenton te mbuloje me ane te propagandes keto probleme.

Por mungesa e vendeve te oksigjenimit per neonatet nuk eshte i vetmi problem apo e vetmja mungese. Ne qendren e gruas jane vetem 2 Echo te vjeteruara qe datojne ne vitet 2005-2006, pa cilesi imazhesh te cilat perdoren edhe per urgjencen. Te gjitheve na kujtohet episodi i dhimbshem i humbjes se shtatzanes ne shtator 2016. Problem tjeter madhor eshte raporti numer bebesh/ numer personeli qe kujdesen.

Ka pasur largime te disa mjekeve nga ky maternitet per te punuar jashte vendit apo dhe ne sistemin privat, madje dhe te mjekeve mjaft te kualifikuar e me eksperience. Kjo e ben alarmante situaten nderkohe qe vijon mospergjigja e ministrise per mangesite e sherbimit. Nderkohe reagimi per rastin konkret duket artificial, nuk sqaron por perkundrazi tenton te hedhe mjergull dhe konfirmon situaten katastrofale te sistemit shendetesor madje per kete ne menyre shume diabolike fajin kerkon ta hedh tek mjeket duke ju referuar perkushtimit te tyre, perkushtim dhe sakrifice e cila nuk eshte vene ne diskutim asnjehere.

Cfare ndodhi ne kete fillim janari qe u shtuan kaq shume anomalite e organeve tek te porsalindurit, dhe qe u rrit kaq shume vdekshmeria neonatale?Nje gje eshte e sigurte, kjo eshte nje situate e tmerrshme e pa degjuar me pare, heshtja apo mbulimi i te ciles perben nje akt kriminal. Dhe pergjegjesi per kete mban Edvin Rama me qeverine e tij te zhytur deri ne fyt ne llumin e korrupsionit edhe atehere kur behet fjale per jete te pafajshme.

d.b/shqiptarja.com

14 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
avatar
Anonim
Besnik Jakaj Edhe une jam i zhgenjyer nga ty, apo harrove perse u zume me grushta per parate qe ndanim?
avatar
Anonim
opinion. spitalet e shqiperis me te mjera se spitalet e burundit afrikan medicina ne gjendje kolapsi,gjendje lufte apo kosova e okupuare nen regjimin e slobodan milloshevicit.foshnjat vdesin ne munges ikubatori,a presidenti meta per nje vizite turistike ,qe e ben si vizite dioplomatike,hagjon para te bugjetit te shtetit.vizita qesharake per europen,kur shqiperia akuzohet per tragik te tonelata droge.....
avatar
Anonim
Maminasi DHE DIELLIN KUR E ZENE RETE PERGJEGJES ASHT EDI RAMA ,PO TI O DEPUTETI YNE QFAR KE BERE PERPARA SE TE VIJM NE KETE GJENDJE APO DETYRA JUAJ ASHT VETEM TI MBANI KANDILIN KRYETARIT .
Rezultate tė tjera: 1
Intervista
Intervista/ Jeta e arrirė e njė gruaje pa mbėshtetjen e njė burri
Berisha do vriste Ramėn? Ndreu: Lajthitje, 21 janari do e pėrndjekė
Pengesë gjinia në shkencë? Rrëfim interesant i shkencëtares shqiptare  
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 21/03/2018, VITI VIII- NR.65