Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 22:50 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
14 Gusht 2017 - 03:21 | përditesuar në 03:26
​Disa shenja qė tregojnė se fėmija
juaj ka probleme me shikimin
 
Nė botė ka rreth 39 milion njerėz tė verbėr, por 80% tė verbėrisė mund tė parandalohet apo tė shėrohet.
 
Nėse problemet me shikimin kapen herėt tek fėmijėt atėherė ka shumė shanse qė ato tė korigjohen dhe tė shėrohen plotėsisht.
 
Sipas studiuesve dhe specialistėve kėto pesė shenja janė paralajmėruese se fėmija juaj ka problem me shikimin.
 
1.Qėndron vazhdimisht i ulur pranė televizorit, ose kur lexon libra i mban ato afėr syve.
 
2.Fėrkon shpesh sytė me duar.
 
3.Nėse gjatė leximit fėmija humb rreshtin tė cilin e lexon apo mban gishtin pėr tė orientuar shikimin, atėherė ky mund tė jetė njė rast qė fėmija juaj ka probleme me shikimin.
 
4.Ndjeshmėria ndaj dritės ose marramendje, janė simptoma tė disa probleme tė syve.
 
5.Mbyllja e njėrit sy kur shikon televizor ose lexon.

Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

23 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Hyrja e Shqipėrisė nė BE mund tė shpėtojė Italinė nga dominimi gjerman
Braēe: Koncesionet pėr firmat offshore tė ndalohen me ligj
Meta: Sensibilizim ndėrkombėtar pėr  lėvizjen e lirė tė qytetarėve tė Kosovės
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 22/11/2017, Viti VII - NR.276