Shqiptarja.com
Përditësimi i fundit në 13:04 Regjistrohu | Identifikohu 
Home Aktualitet Politikë Ekonomi Sociale Kosova Bota Sport Intervista Kulturë Shëndeti VIP & Spektakel Horoskopi
Shendetesi
30 Gusht 2017 - 04:31
​Keni myk në thonjtë e këmbës?
Receta e thjeshtë që do t’ju shpëtojë
Infeksionet mykotike mund të prekin çfarëdo lloj pjese të trupit, por gishtat e këmbës janë ata që preken më shpesh.
 
Sipas American Academy of Dermatology (AAD), infeksionet mykotike prekin më zakonisht pjesën e majës së këmbëve më tepër se sa thonjtë për shkak se majat e gishtave janë zakonisht të mbyllura në këpucë, ku qëndrojnë në një ambient të ngrohtë dhe plot lagështi.
 
Myku është normalisht prezent brenda dhe jashtë trupit pranë bakterieve të ndryshme, por kur një sëmundje kërpudhore fillon të zhvillohet tej normales atëherë mund të merrni infeksion.
 
Nëse jeni i shëndetshëm, infeksioni mykotik në thonj nuk mund t’iu shkaktojë probleme serioze, por mund të bëjë që thonjtë tuaj të duken keq, t’iu dhembin ose të dëmtojë shtratin e thonjve, duke çuar në deformime që ngjajnë shumë keq.
 
Sipas dermatologëve ka një mënyrë të thjeshtë për të parandaluar avancimin e infeksioneve mykotike në gishtat e këmbës.
 
Përbërësit e recetës
4-5 lugë gjelle sodë buke
 
1 filxhan uthull të bardhë ose uthull molle
 
Ujë
 
Peshqir letre
 
Soda e bukës nuk e vret mykun, por parandalon kërpudhat që të rriten dhe të përhapen.
 
Uthulla është acidike, duke e bërë gjithnjë e më të vështirë për kërpudhat që të mbijetojnë.
 
Përgatitja
Përzieni 1 filxhan çaji uthull me ujë të mjaftueshëm për të zhytur këmbët në të. Zhytini këmbët për 15 minuta dhe pastaj thajini me peshqirë letre.
 
Shtoni disa lugë gjelle sodë buke në ujë, të mjaftueshëm për të zhytur këmbët dhe zhytini këmbët për 15 minuta. Thajini tërësisht këmbët me peshqirë tualeti.
 
Përsëriteni këtë kurë dy herë në ditë, pasi ideja është që uthulla të vrasë kërpudhat ndërsa soda e bukës të ndalojë rritjen e mëtejshme të tyre.
 
Përpara se ta përdorni përzierjen, prisni sa më shumë të mundeni majën e thonjve.
 
Redaksia Online
Er.K/Shqiptarja.com

13 Ndiqni Shqiptarja.comFacebook dhe në Twitter

Licenza Creative Commons
Ndalohet riprodhimi i shkrimit!
avatar

   
Komentet janë të hapura dhe nuk është e nevojshme të jesh i regjistruar.
Intervista
Shqipėria si Finlanda, modeli i ri i arsimit nga zv.ministrja Shahini
Tre oficerėt, Vasili: Operacioni pėr arrestimin u dekonspirua nga policia
Bashkėshorti i Esmeralda Uruēit: Ja si fitova ndaj shpifjes sė RD-sė
Këndi i Njoftimeve
Oferte Punesimi
Shtypi i ditës
Datë 25/11/2017, VITI VII- NR.279